Jag tror att du har missat nagot elementart och att det finns en enormt hal i din argumentation:
"Vad gör man med familjer som inte har råd att finansiera sjukvården själv?"
Anledningen till att dessa inte har rad och pengar ar for att det blir dyrare och dyrare med t.ex. vard, pengar som skulle ha gatt till vard och till de som inte har rad att betala for vard slussas vidare till nya muslimer och som far bidrag retroaktivt och far ga fore i koen. jag hade tyckt att om nagon inte har rad att betala for vard sa ska man stoppa invandringen sa att de som inte har rad att fa vard far vard, att de som blir storda under en lektion ska slippa bli storda under en lektion for att man har storande element i klassen och man vet inte vad man ska gora med dem eller har inga pengar att reda ut de problemen, att man ordnar upp sa att de gamla far stod och hjalp, att det finns fler poliser med stake sa att man slipper fa sitt fardmedel stulet och kommer forsent till jobbet pa grund av det och far skaell av chefen foer att man aer sen.
Ditt resonemang utgar ifran att det "ar allt till alla" och nar det aer tomt i ladorna som den socialdemokratiske finansminstern har gatt ut och sagt och det innebaer att man maste L A N A pengar utomlands sa kan det kanske vara smart att laegga pengarna pa att fixa det som inte fungerar N U med denna generationen innan man aegnar sig at korkade teorier som att expandera befolkningsmangden och havererar ett system som aer byggt pa basis av en liten folkmangd som regelbundet betalar inkomstskatt istallet for att sabbar kommande generationer.
jag undrar hur man tar sig igenom dagarna for detta ar ingenting som ar avancerad ekonomi eller avancerat taenkande. Man behover inte ha laest kurser eller tralat pa internet for att hitta nagra svar. Svaren finns framfor dig och de dyker upp varje dag och hela tiden. det enda som kravs ar en strimma hjarnaktivitet. En spark som gar hjarnan att stalla fragan varfor ar det sa haer och vad leder detta till?
Citat:
Ursprungligen postat av
norrlandsguldare
Du verkar inte ha en helt korrekt bild av hur samhället fungerar. Vad gör man med familjer som inte har råd att finansiera sjukvården själv? Du inser väl att det kostar väldigt mycket pengar att adoptera också? Sedan så tvivlar jag på att du vill ha hit en massa utländska barn som berikar Sverige. Eller?
"Vi har redan tillräckligt med människor"... alltså nej. Det där vill jag inte ens kommentera men jag gör det ändå; samtidigt som nya människor föds så dör människor också. Om inga nya människor föds så kommer Sveriges population att minska väldigt mycket och om 110 år så kommer det inte att finnas några människor för att alla har dött ut och inga nya har fötts.