Citat:
Ursprungligen postat av
Nebeltag
Det är ganska typiskt för Arnstad att försöka få detta harmlösa talesätt till ett mordhot. Förmodligen var detta hans enda belägg för "mordhot" dessutom - annars hade han väl kommit med mer övertygande exempel. Helt substanslösa anklagelser alltså, som vanligt när det gäller Pansargeneralen.
Ett lustigt sammanträffande är att jag bara häromdagen läste den här tweeten av vår hjälte:
Citat:
Nazister 1930-talet:
"Mota Moses i grind."
SD 2015:
"Mota Mohammed i grind."
Samma ordval, samma ideologi:
http://unvis.it/www.expressen.se/nyheter/domare-i-migrations-fragor-sprider-rasism/
https://twitter.com/arnstad/status/582499665037410304
Idioten förstår tydligen inte att likheten beror på att båda uttrycken går tillbaka på en från 1800-talet välkänd ordvändning, nämligen "
Mota olle i grind'". Själv förknippar jag för övrigt just det uttrycket – liksom "släpp ingen j-vel över bron" – med kampen mot nazismen och uppfattar det som något som socialister gärna använder som slagord. Och då menar jag socialister som står snäppet närmare mitten än de som säger "No pasaran!.
Vill man psykologisera, så stämmer ju oförmågan att förstå ordspråk väl överens med den vanliga nidbilden av någon med Aspergers syndrom. Men jag skulle snarare tro att det här helt enkelt handlar om genuin obildning – precis som i fallet att han inte förstår att kandidatexamen och fil. kand. är samma sak.
Med sådana här fadäser i högt tonläge liknar han den där nörden som suttit på sin kammare i åratal och grävt ned sig i ett snävt ämne, men när han kommer ut i verkligheten visar sig vara ordentligt bortkopplad från verkligheten och sakna social kompetens. Före internet kunde de läsa allt som fanns om t.ex. dinosaurier, vinna tiotusenkronorsfrågan och samtidigt visa sig helt obildade. Nuförtiden sitter typen lyckligtvis mer och spelar dataspel. Varför inte ett med pansarvagnar?