För att följa upp "analysen" av den återstående Europa-säsongen, så kommer här ett till inlägg.
17,333 poäng var enligt mina tidigare spekulationer ett normalutfall av de italienska lagens prestationer. Just nu har man 16,166 inspelade poäng för den här säsongen. För att nå 17,333 poäng så krävs alltså sju inspelade poäng av de tre återstående lagen. Det kommer man fixa - med allra största sannolikhet. Troligtvis kommer Italiens koefficient för 2014-2015 hamna någonstans mellan
17,500 och 19,000. Det är helt otroligt bra.
Jag gjorde även samma analys av Englands avslutande Europa-spel för 2014-2015. Jag trodde Everton, Arsenal och City skulle spela in 8 poäng till, dvs 1,423 koefficient-poäng - och då hamna på 14,423 i koefficientpoäng för säsongen 2014-2015. Nu spelade de tre berörda klubbarna bara in 4 poäng, och slutar Europa-säsong 2014-2015 på
13,571 poäng.
Tittar man på 2016 års ranking så är det fullt möjligt att Italien bara kommer ligga 3,5-4 poäng bakom England. Det innebär alltså att en liknande säsong som den här - för de båda länderna - så är Italien om England redan nästa år. Förvisso är det inget man bör räkna med, då England trots allt underpresterat, och Italien gått mycket bättre än vad man kan kräva.
http://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/data/method4/crank2016.html
På 2017 års ranking så finns det möjlighet att Italien faktiskt kommer vara om England efter den här säsongen. Det medför att England på två år måste ta mer koefficientpoäng än vad Italien tar under samma period.
http://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/data/method4/crank2017.html
Och över de två senaste säsongerna, så kommer Italien ligga bättre till än både England och Tyskland.
http://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/data/method4/crank2018.html
............................
Och det är fullt möjligt att det blir fyra CL-lag från Italien redan till hösten. Napoli och Viola har båda realistiska chanser att vinna EL.