Citat:
Du skrev:Det av mig fetade.
Ärligt talat har jag inte en susning om vad du försöker säga.
Citat:
2. Shelley påstår att han tror att det var först på 4:e våningen efter attentatet han i så fall såg Victoria Adams. Sträckan från gatuplanet till 4:e våningen är längre än till 1:a våningen vilket ger tiden 5+ minuter efter attentatet, inte ca 5 minuter efter vilket ju är WC:s klockning av förloppet.
Ärligt talat har jag inte en susning om vad du försöker säga.
Citat:
Ok, jag tar det igen, en sista gång:
Varken Shelley eller Lovelady nämner att de skulle vara på fjärde våningsplanet 5 minuter efter mordet på JFK. Det är din alldeles egna fabrikation.
Lovelady uppger att han blir kvar på 1:a våningen i ca 30 minuter.
Shelley uppger att han blir tillsagd av Truly, som då måste ha återvänt ned från taket, att vakta hissen.
Lovelady uppger att han blir kvar på 1:a våningen i ca 30 minuter.
Shelley uppger att han blir tillsagd av Truly, som då måste ha återvänt ned från taket, att vakta hissen.
1. Shelley och Lovelady vittnar om hur de tillsammans efter skotten lämnar TSBD:s huvudentré, beger sig mot järnvägsspåren bakom grassy knoll, återvänder till baksidan av TSBD varpå de går in på första våningen. En runda på ca 5 minuter.
2. Victoria Adams vittnar om hur hon och Sandra Styles ca 15 - 30 sekunder efter skotten lämnade 4:e våningen och tog trapporna ner till första våningen. Här träffar de (enligt det av WC publicerade vittnesmålet) på Shelley och Lovelady varpå de fortsätter ut via baksidan på TSBD, tar sig runt till framsiden, återvänder in i TSBD och tar trapporna upp tillbaka till kontoret på 4:e våningen.
3. Problemet med Victoria Adams vittnesmål är att hon omöjligen kan ha (a) lämnat 4:e våningen ca 15 - 30 sekunder efter skotten om hon (och Styles) dessutom (b) träffade på Shelley och Lovelady precis när de lämnar trappan på 1:a våningen. Skälet till det är att Shelley och Lovelady ju befinner sig där först 4 - 5 minuter senare.
4. Vad gör då Belin och WC? Jo, man avfärdar (a) och säger att Adams misstog sig och att (b) hon (och Styles) måste ha lämnat 4:e våningen först ca 5 minuter efter skotten och därpå träffat på Shelley och Lovelady på 1:a våningen där dessa båda just anlänt från sin ca 5 minuter långa runda till järnvägsrälsen och tillbaka.
5. Det här i sin tur gör det möjligt för Belin och WC att avlägsna Adams (och Styles) från den trappa Oswald påstås ska ha rusat ner för efter det han skjutit JFK. Oswalds rusning ner för trappan ska ha skett i intervallet ca 10 - 80 sekunder efter skotten vilket innebär att Adams och Styles måste ha hört och/eller sett honom om de befann sig i trappan ca 15 - 70 sekunder efter skotten. Det här undviker alltså Kommissionen med att peta in mötet med Shelley och Lovelady ca 5 minuter efter skotten.
6. Och nu till din fråga angående den fetade delen. Shelleys vittnesmål ger inte stöd till Kommissionens påstående om att Adams (och Styles) ska ha träffat på Shelley och Lovelady på 1:a våningen ca 5 minuter efter skotten. Tvärtom så ger det indirekt stöd åt Adams (autentiska) vittnesmål om att hon och Styles per deduktion nådde 1:a våningen ca 70 - 80 sekunder efter skotten.
7. OM Shelley träffade på Adams efter skotten skedde det enligt honom i så fall först på 4:e våningen långt efter (5+ minuter) det att han och Lovelady efter sin runda till järnvägsrälsen anlände till TSBD och 1:a våningen (ca 5 minuter). Det här bekräftas även av Adams vittnesmål som säger att hon och Styles återvände till kontoret (5+ minuter) på 4:e våningen efter sin runda utanför TSBD.
Förstår du?
Citat:
Varför då?
De uppgifter Adams lämnar stämmer in bättre på ett senare förlopp.
Citat:
Det är inte smeknamnet "Vickie" som är problemet. Det är hur hon plötsligt dyker upp i Loveladys vittnesmål som om hon diskuterats tidigare off the record, som är problemet.
Eller så är det det som alla kallar henne för. Din tolkning är dock mera spännande.
Citat:
Och hur kan du veta att man inte "hymlade om det" i de fall de faktiskt "hymlade om det"? Det finns en stor mängd indikationer på att man coachade vittnen både on- och off the record, att man i själva verket hade satt det i system.
När Warren kommisionen gick "off the record" hymlade man inte om det. Man skrev ut det i klartext. I vissa fall skrev man ut ifall någon person lämnade rummet.
Citat:
Hur gör jag det och var har jag gjort det tidigare, menar Du?
Du motsäger dig själv. Igen.
Jag har nu vid upprepade tillfällen geggat ner mig i dina mer eller mindre rimliga missförstånd av vad jag skriver angående orsaken till att Warrenkommissionen förfalskade Victoria Adams vittnesmål.
Innan jag fortsätter med det vill jag att du en gång för alla förklarar varför du inte tror att hennes publicerade vittnesmål är en förfalskning. Jag har gjort det lätt för dig:
1. I Dallas assistant US Attorney Martha Joe Strouds brev till General Councel (WC) J. Lee Rankin står det att hon (Victoria Adams) har korrigerat xxx ... ord/tecken och därpå signerat sitt vittnesmål till WC och som är en förseglad bilaga (nu försvunnen) till samma brev. Du instämmer/instämmer inte?
2. I vittnesmålet publicerat i WCR säger hon uttryckligen att hon tackar nej till att läsa, korrigera och därpå signera sitt vittnesmål. Du instämmer/instämmer inte?
3. I vittnesmålet publicerat i WCR finns inga av de korrigeringar som nämns i Strouds brev. Du instämmer/instämmer inte?
4. I vittnesmålet publicerat i WCR finns inte Victoria Adams signatur. Du instämmer/instämmer inte.
I. Om du inte instämmer i någon av punkt 1 - 4 och som jag har länkat dokumentation till, förklara varför. Var tydlig.
II. Om du instämmer i samtliga punkter 1 - 4, förklara hur det vittnesmål av Victoria Adams som finns publicerat i WCR kan vara samma vittnesmål som finns beskrivet i Strouds brev till Rankin. Var tydlig.