2015-03-20, 06:18
  #4945
Medlem
Hårbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Det innebär då att det är svår brist på lunchrestauranger. Folk får ofta stå i kö någon minut. (Samma sak med McDonalds m fl ställen).
Men världen måste då vara mycket märklig för dig. Trots denna uppenbara brist som uppkommer dagligen gör ingen något åt saken. I stället kan tom restauranger slå igen.
Nej, kön till McDonalds indikerar inte brist på hamburgare. Det är inte ett ändligt antal som skall fördelas till fler spekulanter än det finns burgare. Tramsexempel

Men även en blind höna som du hittar nästan ett frö, när människor köar timmar utanför Media Markt för att få köpa en av de 50-100 TV-apparater som säljs till löjligt lågt lockpris så liknar det mer marknaden för hyrt boende. Skillnaden är att om man inte kan eller vill stå i kön flera timmar innan öppningsdags och frysa så kan man bara spankulera in och köpa till ordinarie pris. Den möjligheten saknas tyvärr på när det gäller hyrt boende.
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
För andra människor yttrar sig brist som att spotpriset rakar i höjden. Men i din uppochnedvända värld uppstår brist när priser sänks enligt ovan.

Vad jag pekar på är att du har helt enkelt inte dessa grundläggande mekanismer och koncept klara för dig.

Din återkommande vilja att som indikator använda spotpriset på en prisreglerad marknad visar tydligt att du en aspie som läst för många böcker men inte lyckas knyta det du läst till verkligheten.
Citera
2015-03-20, 06:31
  #4946
Medlem
beer-goggless avatar
Bostadsbristen är en av de stora faktorerna som håller ekonomin igång. Klart att det finns grupper/personer som VILL ha hög bostadsbrist.

Eftersom industrin håller på att nedmonteras så utgör bostadsrelaterade arbetstillfällen sveriges framtid. Vi skall basera ekonomin på att bygga, renovera och städa varandras bostäder. Dessutom behöver banksektorn kunna låna ut låtsaspengar till alla som vill byta bostäder till varandra för att klara sig.

Bostadsbristen är motorn i Svensk ekonomi.
Citera
2015-03-20, 10:36
  #4947
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Vitsen med marknadsanpassade hyror är att det ska finnas olika lägen och standard, som även passar dig. Däremot kommer du inte få någon lyxlägenhet på bästa läge för en fjantsumma, men ditt bostadsbehov kommer att tillfredställas.

Att man ska ge subventioner till hyresrätter och inte hyresgäster är ett enormt resursslöseri. Inte nog med att det gör byggandet extremt mycket dyrare och byggherrarna lata, så ska rika hyresgäster ha bidrag bara för att de vill bo i hyresrätter?
De rika behöver inte köa för en hyreslägenhet, de köper sig en fin bostadsrätt eller villa.
Citera
2015-03-20, 11:58
  #4948
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Existerar?
De lär gå hitta någon individ som kvalar in på det. Men varför byter du samtalsämne och vill tala om förekomst.
Du slog ner på att jag använde ordet trångboddhet. Det enda sättet du kan ha någon som helst trovärdighet i din kritik är om du menar att trångboddhet inte existerar, inte skulle uppstå, eller inte skulle öka om marknadshyror infördes. Det är inte att byta samtalsämne.

Citat:
Om man ska kallade det missförstånd eller något annat kan nog diskuteras men rejält fel är iaf ovanstående.
Något sådan har jag naturligtvis inte skrivit.
* Påståendet ovan implicerar att jag skulle acceptera att det råder bostadsbrist.
* Jag accepterar inte det (än iaf). I ställer efterfrågar jag ett sätt att mäta upp bostadsbristen. Något som ingen ännu lyckats leverera.

Du har tidigare skrivit att du är lärare i nationalekonomi. Det stämmer kanske, men jag tycker det är väldigt bekymmersamt att du då uppvisar en så pass vårdslös läsförståelse och hantering av fakta. Om du gör det vid tentor och rättning av dessa förstår jag att elever blir irriterade för då är det med rätta.

Åter till påståendet. Vad jag skrivit är att om man inför marknadsprissättning så kommer det att gå att få sig HR. Tämligen omgående. (Och jag tror tom hårboll kommer att hålla med mig här).
Dvs de som definierar brist dom förekomst av kötid kommer att anse att bristen är borta. Och, säger jag, detta utan att en enda HR har byggts.
Vidare har jag sagt att tom de som klagar över bostadsbrist har hållit med mig om detta.
Och detta är långt från vad du påstår.
Byt ut "bostadsbrist" mot "den uppfattade bostadsbristen då". Det skulle vara trevligt om du i fortsättningen kunde bete dig som en vuxen människa och besvara det som står utifrån det du förstår menas i stället för att haka upp dig på enskilda ord och sätta stopp för diskussionen.

Tror du att marknadshyror skulle ha noll påverkan på befolkningsmängden i Stockholm?

Anser du att så länge som det finns någon som har betalningsvilja och någon som är redo att erbjuda varan så kan det omöjligen råda brist?

Citat:
Du har därefter påstått att detta skulle sk till priset av trångboddhet. Och då formulerat så att det inte handlade om att en person skulle bli trångbodd utan att det skulle bli omfattande.

Inför vi marknadshyror (och antar tillfälligt bara för diskussionen att ingen nyproduktion sker) så kommer vi fortfarande att ha en genomsnittlig boyta per person på 42 kvm i landet.
* Vi kan tillfälligt också anta att alla som bor i villa och BR bor kvar. (Även om jag skulle säga att det kommer inte att ske efter en sådan reform).
* Nu ska då de som bor i HR omfördela sig. Och det är då här som du hävdar att trångboddheten skulle uppstå. Men du berättar inte hur. Skulle t ex alla ensamstående flytta in i 4or och 5or. Medan andra skulle tränga in sig i 1or och 2or. Varför skulle de ensamstående plötsligt vilja betala så mycket mer och flytta in i stora lägenheter?

Hur har du resonerat? Vilka drivkrafter har du beaktat hos de boende?
Detta saknas.
En bostad i en utflyttningsort är inte ett substitut till en bostad i ett storstadsområde. Trångboddhet definieras inte av total mängd boyta i landet delat med befolkningsmängd, utan efter hur folk faktiskt bor. Dessa två fakta, som du självklart redan känner till, gör att din kritik är intetsägande.

Citat:
Vad gäller ditt resonemang skulle jag vilja att förklarar om du är införstådd med följande:
* Om du är införstådd med att fastighetsägarna inte klara så mycket vakans då de behöver hyresintäkter för att gå runt.
* Höjer man hyrorna så får man vakanser om man går över betalviljan.
* Stiger hyran kommer en del att köpa sig en BR istället. Det finns sas ett hyrestak en bit ovanför boendekostnaden för en BR.
* En del som bor i stora lägenheter till nedsatt hyra (t ex två pers i 120 kvm) kommer att flytta till mindre lägenhet. Kanske till 68 kvm vilket är snittet i Stockholm.
Ja.

Citat:
Jag skrev väl att det var ett exempel på en fungerande metod. Inte att jag godkänt de numeriska exemplevärdena.
Ditt exempel på en fungerande metod innebär att ett tomt bostadshus på en plats utan infrastruktur skulle lösa eventuell bostadsbrist. Det är så verklighetsfrånvänt att jag tror att du skojar.

Citat:
Nej, jag ser inte det som brist. Hur skulle det kunna vara det?
Folk anser att det är acceptabelt att ha en sådan bostad. (Det är ungefär som ett studentrum vilket jag bott i i 4 år. Jag upplevde inte det som bostadsbrist på något sätt). Och skulle nu folk tycka att det var oacceptabelt så bor dom väl någon annanstans. Det är ganska gott om alternativ i regionen.
http://asiasociety.org/files/100917_hongkongcages.jpg
Bodde du såhär när du studerade? Var studerade du någonstans?

Skulle du tycka att det var oproblematiskt om folk bodde så i Sverige på grund av att de inte fick tag på annat boende?

Citat:
Och där befinner vi oss ljusår från varandra.
Om du inte anser det vara brist när folk med betalningsförmåga som efterfrågar en vara inte kan få tag på den eftersom att den inte finns i tillräckligt antal, vad anser du definiera brist?

Citat:
Det finns andra varor där tillverkning upphör. T ex vid en fabriksbrand. Då kan spotpriset rusa i höjden. Och då är många beredda att benämna det bristsituation.
Ger din definition svaret brist där?
Ja, om man inkluderar förmodad framtida efterfrågan.

Citat:
Jag köpte ett nytt grafikkort häromdagen. Det var inte tillverkat pga någon bristsituation. Det var tillverkat alt beställt på spekulation om att någon vill köpa det.

Så är det med de flesta bostäder också. De byggs på spekulation om att de kan säljas. Gäller t ex BRF.
Grafikkortet producerades alltså för att undvika en eventuell framtida bristsituation. Min definition håller.

Citat:
Och hur utföll jämförelsen? Kan du berätta det.
Om du inte kan det så får du ta och fundera över hur du uttrycker dig och formulerar dig. För det är dålig överensstämmelse med verkligheten.
Att du vill vara intellektuellt ohederlig får stå för dig, lägg inte det på mig.

Citat:
Bostadsöverskott?
Kan du redogöra för vem som skrivit det och var? Läs min kommentar strax ovan igen om vad du behöver göra.
Den som ljuger brukar ha svårt att komma ihåg vad som sagts, låt mig påminna dig om vad du skrivit:

Eller kanske att Sverige har ett sådant överskott på bostäder att vi kan fylla dom med ungar.
(FB) Sverige: landet där det råder stor bostadsbrist

Låter mer som att vi har bostadsöverskott när vi kan låta barnen flytta ut tidigare.
(FB) Sverige: landet där det råder stor bostadsbrist

Citat:
Ta och läs mitt svar ovan till Hårboll. Uppenbarligen kan varken du eller hin ta till sig konceptet kötid som betalmedel. Detta trots att det inte är så ovanligt att folk står i kö.
Tror du att det brist på bröd i Sovjetunionen när folk stod i brödköer?

Citat:
Inte heller verkar ni förstå att inför man prisreglering så uppstår kötid som betalmedel.
Nej. Att vi båda är tydliga med våra åsikter om att hyrestaken skapar köer och bör avskaffas på grund av det tyder ju definitivt på att vi inte förstår det...
Citera
2015-03-20, 12:00
  #4949
Medlem
Det senaste nya är att marknadshyror med omedelbar verkan kommer att införas
i det populära området BISKOPSGÅRDEN i Göteborgstrakten. Med tanke på att vi
har en situation där skotträdda undanbedes kommer fastighetsägarna att erbjuda
hyror så låga att man måste stå på knä för att nå ned till dem. Kanske kan det
rentav vara bra att kasta sig ned på golvet för att hålla sig flytande. Möjligen kommer
man också att tvingas införa minushyror, vilket egentligen inte är så värst mycket
konstigare än minusränta som vi alltså redan har märkt av.

Och allt detta kommer att ske i KUNG (eller var det KURT) Sunes eget land, Idyllien
där han och hans trolovade, Prinsessan Trollia regerar, ständigt bejublade utav sina
undersåtar som aldrig kunde tro att lyckolandet fanns inom räckhåll förrän någon
äntligen slog till och införde det !

Stort tack till alla som gjort detta möjligt !
__________________
Senast redigerad av snuddetutten 2015-03-20 kl. 12:02.
Citera
2015-03-20, 12:01
  #4950
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Tittar på hemnet och skriver "ägarlägenhet" i sökrutan för att se vad som händer. Ägarlägenhet finns inte med bland kryssalternativen ännu. Och vad hittar jag?

35 st till salu i hela landet...

Verkar inte vara någon försäljningssuccé direkt.

Byggs lite nya i exempelvis höganäs:

http://www.hemnet.se/bostad/bostadsratt-3rum-hoganas-hoganas-kommun-centralgatan-1-6602019

3 350 000 för 86 kvadrat i Höganäs?! Avgiften är förvisso mycket låg, men priset ligger på det dubbla mot övriga marknaden minst.

Där du i samma stad kan få en nyproduktionsbostadsrätt för i princip halva kvadratmeterpriset.

http://www.hemnet.se/bostad/bostadsratt-2rum-hoganas-hoganas-kommun-midgardsgatan-6882956

Ok kanske inte samma läge men det var inte långt ifrån, men likväl halva priset.


Ja se ovan.
Men du har ju fortfarande inte visat det jag bad dig visa.

Citat:
Jo det är en enorm skillnad och den blir allt mer påtaglig ju fler som hyr ut i en BRF.
"Enorm skillnad"? Jag skrev att det inte är några problem att låta en BR-innehavare ha samma skyldigheter oavsett om personen bor i den eller inte. Hur kan det vara en enorm skillnad? Enorm skillnad på vad?
Citera
2015-03-20, 12:06
  #4951
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Brödet var så billigt att bönder köpte det och gav till grisarna. Ett exempel på det omåttliga slöseriet när inte marknadsprissättning råder.

På samma sätt sitter folk med större HR-lägenheter än de skulle om marknadsprissättning fick råda. Kurt-sune länkade ett bra exempel på det tidigare i tråden.
Vilket innebär att folk skulle bo trängre om marknadsprissättning fick råda. Ett påstående som du attackerade när jag skrev det.

Om du inte är intresserad av seriös debatt så kan vi lika gärna lägga ner nu. Du är välkommen att ge seriösa svar i framtiden i stället för att vara så inkonsekvent att det är pinsamt.
Citera
2015-03-20, 12:13
  #4952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Din återkommande vilja att som indikator använda spotpriset på en prisreglerad marknad visar tydligt att du en aspie som läst för många böcker men inte lyckas knyta det du läst till verkligheten.
Där har vi det. Gromph lider förmodligen, och detta är inte menat som en billig poäng eller negativ kommentar, av Aspbergers. Det skulle förklara varför han inte förstår varför bostadsbrist kan uppstå när det finns bostäder i landet som står tomma, varför han har så svårt att relatera till teori (det är för abstrakt), varför han har svårt att se kopplingen mellan olika inlägg (även det för abstrakt) samt varför han fastnar på enstaka ord och attackerar argumentets hållbarhet enligt hans definition på orden/ordens ordningsföljd snarare än argumentet som sådant.

Alternativet är att han är ett troll.
Citera
2015-03-20, 22:39
  #4953
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
De rika behöver inte köa för en hyreslägenhet, de köper sig en fin bostadsrätt eller villa.

Varför vill du ge bidrag till rika hyresgäster med dina subventionsidéer? Är inte det ett enormt resursslöseri? Inte säkert att rika väljer villa eller BR.
Citera
2015-03-21, 00:30
  #4954
Medlem
kurt-sunes avatar
Här har vi lite nattlektyr för vänstertomtar om "bostadsbristen" i Bryssel:

http://www.svd.se/opinion/ledarsidan/dar-ingen-hyresgastforening-finns_4420253.svd

Va behöver man inte köa? Det är ju jättekonstigt.....Nä det måste vara nåt fel. Man måste ha kö, annars blir det orättvist! Eller?
__________________
Senast redigerad av kurt-sune 2015-03-21 kl. 00:40.
Citera
2015-03-21, 01:17
  #4955
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Nej, kön till McDonalds indikerar inte brist på hamburgare. Det är inte ett ändligt antal som skall fördelas till fler spekulanter än det finns burgare. Tramsexempel
Du skriver att det är brist när det är kö. Då pekar jag på konsekvenserna av ditt uttalande.
Då skriver du att kö inte indikerar brist.
Och för att försöka smita undan det den totala bristen på konsistens så försöker du vifta bort min observation.

Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Men även en blind höna som du hittar nästan ett frö,
Det är jag och några få andra som står för logik, rationalitet och tankeverksamhet här.
Det jag pekar på är något som du borde ha tänk ut innan du skrev första stavelsen om kö.

Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
när människor köar timmar utanför Media Markt för att få köpa en av de 50-100 TV-apparater som säljs till löjligt lågt lockpris så liknar det mer marknaden för hyrt boende. Skillnaden är att om man inte kan eller vill stå i kön flera timmar innan öppningsdags och frysa så kan man bara spankulera in och köpa till ordinarie pris. Den möjligheten saknas tyvärr på när det gäller hyrt boende.
Men du duckar för observationen om att priset består av en monetär komponent och en kötidskomponent.

Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Din återkommande vilja att som indikator använda spotpriset på en prisreglerad marknad visar tydligt att du en aspie som läst för många böcker men inte lyckas knyta det du läst till verkligheten.
Kan du visa att jag använt det en endaste gång?
Nej, det kan du inte.

Det som händer här är att du inte tänkt för fem öre utan påstår (känslostyrt) lite hit och dit.
Sedan träffar du på mig som utan problem använder logik för att smula sönder dina påståenden till atomer.
Då förvärras din bristande läsförståelse och du yrar än mer och gör fatala fel som ovan.

Och det är väl så i din känslostyrda värld att folk som kan läsa rätt, komma ihåg vad dom läst och skrivit, komma ihåg vad andra skrivit, föra logiska, rationella, konsekventa resonemang då är aspisar. Men så är det inte i verkligheten. Det är bara vanliga människor som har fungerande hjärnor.

----

På en prisreglerad marknad där priset regleras under marknadspris så består det "effektiva" priset av två komponenter; en monetär och en kötid.
Det inses lätt med hjälp av rea-exemplet ovan. (Och varför du inte förmår att inse det vet du väl bäst själv. Förhoppningsvis).
Så länge det reglerade priset är under marknadspris så kommer kö-komponenten att finnas. Spelar ingen roll hur mycket man producerar.
Den monetära skillnaden mellan marknadspris och regerat pris gör att en del vill betala kötidspriset.

Så är det vid rean och så är det på hyresmarknaden.

Och de flesta vågar jag påstå inser att så länge vi prisreglerar under marknadspris kommer det att finnas en kö till HR. Ty innehavaren får en månatlig reduktion i boendekostnad som kan användas till annan konsumtion. Och det betalar en del kötid för.

Sedan kan du naturligtvis hitta på en egen definition på brist som stämmer på HR sidan, men då får du också finna dig i att acceptera den på annat. Kön på McDonalds t ex.
Citera
2015-03-21, 08:58
  #4956
Medlem
Hårbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Du skriver att det är brist när det är kö. Då pekar jag på konsekvenserna av ditt uttalande.
Då skriver du att kö inte indikerar brist.
Och för att försöka smita undan det den totala bristen på konsistens så försöker du vifta bort min observation.
Visst råder det en bristsituation när det är kö på McDonalds vid lunchtid. Dock inte på hamburgare. Bristen är temporär och den gäller kassörskorna.

Hade man fått köa decennier på McD för att det fanns betydlig färre hamburgare än konsumenter (med tillräckligt med pengar på fickan) så hade jag inte tvekat att utropa brist på hamburgare.


Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Kan du visa att jag använt det en endaste gång?
Nej, det kan du inte.
Som sagt; lögnaren måste ha gott minne.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in