Citat:
Ursprungligen postat av
interiorcore
Det är en svår fråga att svara på, men man kan använda metoden att jämföra de båda folkgrupperna och se vad som skiljer dom åt. Storleksskillnaden. Kurderna är sedan en lång tid tillbaks organiserade politiskt och militärt. Alla aktörerna har sitt säte i KRG. Dom olika delarna av Kurdistan hänger i hop på så sätt att det inte finns något glapp emellan dom. KRG angränsar till områden med kurdisk befolkning i Iran, Turkiet och Syrien. Jag tror den här aspekten är den viktigaste för att den fysiskt möjliggör ett sådant samarbete.
Kurder är obetydliga i regionen, Det har dom alltid varit, Finns inget värt att nämna som kurder har haft/gjort dom senaste säg 500 åren, Inte heller nu, En autonom region i en arabisk stat är inte mkt att hänga i granen, Sen som du säger är krg omringade av majoritets områden av kurder på säkert ca 20-25 milj, vilket gör saken mer pinsam och bevisar hur lite kvalité kurder är, Ni har befolkningsmängden och "kvantiteten",områdena,religionen osv, Men ingen som helst kvalité som folk lr i vad ni gör.
Citat:
Den kristna befolkningen i västra Syrien är väldigt involverade i konflikten och det kan man se på bilder, videos och nyheter, det är påtagligt. Finns hela guppar NDF och diverse miliser som övervägande består av kristna araber. I Rojava finns den assyriska/syrianska milisen MFS och polisen Sutora. I en stadsdel i qamishlis innerstad finns en regimlojal grupp som heter sotooro, men de verkar inte vara så aktiva. Jag har inte sett något som tyder på att det finns någon större mängd assyrier/syrianer i al hasakas NDF. Den består uteslutande av kurdfientliga sunniaraber.
Separatist tanken finns inte, Så som Syrien såg ut och hur man levde så fanns det ingen anledningen till det. Den klicken i Hassake gör ändå rätt då dom måste försvara sig-
Citat:
Det finns ingen joint operation room där dom nämnda aktörerna samarbetar militärt.
Däremot instämmer jag att den kristna befolkningen överlag består av äldre och välbärgade. Historiskt sett har dom pressats hårt av muslimer, men dock inte efter bildandet av arabnationalistiska staten Syrien. Endock så är den kristna befolkningen liten och mycket tyder på att den är mindre än den gängse uppskattningen 10% av landets befolkning. Rika tenderar ha mindre barn och dem flesta kristna som emigrerar är ofta ungdomar.
Att den kristna befolkningen i Syrien är 10% eller mindre är ren nonsens, detta är taktik för att förminska dom kristna om vi nu ska bunta ihop dom kristna vilket man kan göra då alla är semiter och från samma stamträd men med kanske olika syn på nationalism. Sen är det inga kristna araber i västra Syrien, Dessa var kristna innan arabernas intåg runt 600-talet, Men nog om det. Backar vi tillbaka till 2011 så var nog siffran snarare 20%.
Dom i västra Syrien har stannat i Syrien, Medans Assyrier i östra Syrien har valt att lämna landet sen början av 80-talet, bara i Sverige vet jag att det finns 20-30 tusen Assyrier bara från Kamishli stad, Det finns tusentals från Melekiyah,Hassake,Tarbasbiya,Amuda,Ras AL ain,Khabour osv bara i Sverige, Då har jag inte nämnt Tyskland och andra länder. Kan säga att lätt 70-85% av Assyrier som är från Hassake området bor idag i västvärldens diaspora. Det är likadant med andra sidan gränsen till Irak och Turkiet. Måste ändå säga att det är starkt av Assyrierna att ta upp vapen och kriga i Hassake med så liten befolkning bakom sig.