Citat:
Ursprungligen postat av
Julinho
Vilket ett flertal personer redan har försökt förklara för dig. Är dessutom tveksam till att det endast sker 2500 av-/påstigningar idag.
Alla kommer med siffror som inte stämmer som om hur många som bodde på östra Södermalm. Jag vet inte varför folk ljuger så förbannat mycket. Men en lögn blir inte fakta bara för att fler basunerar ut lögnen.
En tvärbanedragning över östra Södermalm skulle vara långt mycket bättre ekonomiskt och den uteblivna stationen Sofia skulle inte utgöra en dödsfälla där 7500 riskerar att dö. En tvärbanedragning enligt mitt förslag skulle ge tillräckligt med kapacitet för det fåtal som nyttjar kollektivtrafiken i området med nuvarande nyttjandet av bussarna. Trots alla garage i området så är gatorna belamrade med fordon så det går knappast att tro att de åker kollektivt i någon större utsträckning när de i dag inte nyttjar bussarna.
När man ser strömmarna av folk som åker med Hammarbyfärjan till Sjöstaden från Södermalm för att sedan gå upp mot Tvärbanan så inser man att behovet av Tvärbanan är större än tunnelbanan på östra Södermalm. Då skulle flk slippa byta. Med en dragen Tvärbanan skulle man kunna dra in Hammarbyfärjan.
Om man läser i samrådsförslaget S-TDp 2003-12144-54 så skulle Tvärbanan trafikeras av ca 375 tåg per dygn. Det skulle inte bara ge tillräcklig kapacitet för östra Södermalm utan även ge tät trafik så många inte skulle behöva vänta länge mellan tågen.