Citat:
Ursprungligen postat av
asslikethat
Precis de som ligger John lite i fatet. Varför skulle Celtic i en vanlig serielunk match mot något bottenmotstånd spela en inlånad spelare när man kan ge sina egna talanger tid och utveckling? Han får ta och göra en permanent flytt så slipper han sånt här. Begär han för hög lön eller begär Manchester City för hög övergångssumma? Var ligger problemet annars för inte kan väl ens John gå i tankarna om att han ska ta en tröja i Citys A-lag?
Nu går ju kontraktet med City ut, så parterna ligger väl lågt. Antagligen tas förutsättningarna för Guidetti in, för trots allt är han ju relativt intressant på marknaden. Det gäller bara att få till en permanent övergång: både i Celtic och i Stoke gjorde ju statusen som lån att egna produkter ofta prioriterades/prioriteras.
Det känns frustrerande att fortfarande känna "snart så, snart så, bara...". Att killen inte fått en ärlig, fullständig chans ännu. Då menar jag inte att han själv alltid tagit rätt beslut.