Citat:
Ursprungligen postat av
hashflash
Så vilka inlägg rör det sig om? Du vill vara moderator och ta bort de inlägg som Aftonbladet skrivit ut och viftar med, för att de brytit mot ovanstående regler?
Ditt dröm-flashback existrerar redan alltså. Borde Aftonbladet vara moderatorer här?
Jag vill inte vara moderator, nej.
Det finns moderatorer som tagit på sig den uppgiften och de skulle sett till att detta togs bort fortast möjligast. Det är liksom det som de är till för
Nej varför ska AB vara det, som sagt så finns det redan frivilliga moderatorer vars uppgifter är att se till reglerna sköts.
Denna granskning är ett resultat av att folk har brutit mot de regler som finns på detta forum och moderatorerna har tillåtit att dessa regler brutits. Det är inte en attack på yttrandefriheten eftersom yttrandefriheten inte stödjer dessa beteenden.
Beteenden som till och med FB har regler mot:
0.09. Falsk ryktesspridning
Att sprida påhittade uppgifter om personer, företag eller organisationer med uppsåt att utsätta dessa för andras missaktning, eller att avsiktligen sprida förvrängd eller påhittad information med uppsåt att vilseleda, är förbjudet.
1.03. Hets mot folkgrupp
Det är förbjudet att hota eller uttrycka missaktning mot särskilt utsatta grupper, med anspelning på ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse eller sexuell läggning.
1.04. Uppvigling
Det är förbjudet att uppvigla eller att organisera brottslig verksamhet från forumet.