Citat:
Ursprungligen postat av
Tuna77
Min poäng i denna tråd har varit att det är farligt att förlita sig på forum såsom flashback och vilseledas att det är anonymt utan tänkbara konsekvenser. De som har blivit uthängda har ju klart gått över gränsen för vad som är acceptablet i och med deras befattningar.
Så skulle man kunna se det.
Problemet är ju att personerna inte hade befattningarna när man skrev sakerna. Således är det inget som man med säkerhet kan hävda påverkar yrkesutövandet.
Jag personligen skrev helt galna grejer under min tid som student, för att sen i arbetslivet faktiskt ha ändrat mig ganska radikalt även om jag kan välja burdusa ord från och till.
Teoretiskt kan man hävda att jag är superrasist för att jag använder ord som neger och zigenare, men jag har i verkliga livet aldrig kränkt någon för deras hudfärg, röstar på sjuklöver-parti och är genuint ointresserad av den "politiska agendan" runt invandringsdebatten.
Så baserat på enskilda inlägg kan man få mig till rasist, men även till vänster-anhängare.
Därför vore det direkt ohederligt att låta mig bemöta enbart ena sidan av yttringarna och hävda att det är vad jag står för.
Det är så klart trams, som mycket av det många skriver här är det just effektsökeri för att provocera.