2015-02-09, 22:17
  #757
Medlem
Ullenobehags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Felixius
Läkaren som intervjuas av Aftonbladet har en poäng. Hat och rasism är ofta uttryck för personliga tillkortakommanden, vilket läkaren i detta fall är mycket klar över och han uttrycker ånger, vilket förstås är naturligt att göra.

Fast hat och rasism är förstås samtidigt, på en samhällelig nivå, allvarliga saker och slutkommentaren kunde vara något att ta fasta på för dem som berörs.


Och vad fan är inte kommunism då?
Citera
2015-02-09, 22:18
  #758
Medlem
fostroms avatar
Vad vi ser är de sista skälvningarna hos mainstreammedia. Alltmer desperat kämpar man för att hålla sig kvar på banan - att förbli en relevant aktör i samhället - trots att bäst-före-datum sedan länge passerats. Bakom kulisserna skär man ner och dräneras på kompetens och resurser. Inga tongivande intellektuella eller starka personligheter med integritet finns kvar i tidningshusen, endast en beklämmande mix av testuggande wannabees och dokusåpakändisar. Aftonbladet och Expressen håller på att implodera och vi kan avnjuta flaggskeppens undergång från första parkett. Om 20 år kommer Flashback leva och frodas, medans Aftonbladet är ett minne blott.
Citera
2015-02-09, 22:18
  #759
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Det är okej att Nisse bagare förmedlar varför han hatar bögar, men en advokat eller politiker får inte göra det?

Ah ok, du fattade inte. Det är alltså inga problem för dig att prata om din homofobi om du gör det på ett vuxet sätt. Vad tycker du att vi förlorar i debatten när du inte använder "bögjävel" i sammanhanget?
Citera
2015-02-09, 22:18
  #760
Medlem
Speedyoos avatar
Intervju med doktorn

Tycker hela intervjun låter fejkad. Vissa av doktorns uttalanden låter som att de är skapade enbart för att passa Aftonblandets propaganda att alla som är kritiska till invandringen mår psykiskt dåligt och använder invandringen som en syndabock för sina egna missöden.

Nej, jag tror helt klart de har hittat på hela historien, allt från avslöjade identiteter till rasistdoktorer som haft en väldigt jobbig period i livet.
Citera
2015-02-09, 22:19
  #761
Medlem
oleolles avatar
Dags för oss FB,are att jaga dagspressen och deras medlöpare??
Samla in medel att anlita de duktiga hackarna??!!
Citera
2015-02-09, 22:19
  #762
Medlem
Bluebeast72s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Det hela kan ju vara ett trick för att lura nervösa flashbackare att gå in & söka efter sin mailadress = bekräfta att dom är oroliga.
Tack, en som är nykter o ser klart.

Dom har inte ett skit, finns inga uppgifter o uthängningar men dom försöker röra runt i grytan.
Citera
2015-02-09, 22:19
  #763
Medlem
Nivovics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ibumitin
Så du menar att mods ska "styra" och ta bort inlägg som inte är så bra för FB eller för vissa nick?
Va? Nej, allt jag menar är att folk inte ska kunna hitta IP-adresser och e-mails på Flashback. Sedan ska modsen självklart kunna radera inlägg som bryter mot 1.06!
Citera
2015-02-09, 22:20
  #764
Medlem
stashboxs avatar
Ojojoj vad dem överdriver, första sidan imorgon:
Aftonhoran avslöjar mördare och näthatare som skriver på ett öppet forum där alla med en internetuppkoppling kan läsa. Mycket avslöjande.

Och de få som kanske skulle bli anmälda efter en läcka, anmäl tillbaka för förtal. Sen kan dem bevisa hur mycket dem vill att du har suttit och skrivit något, det kommer de ändå aldrig lyckas med.
Citera
2015-02-09, 22:20
  #765
Medlem
Kriget mellan papperstidning och internet börjar gå lite väl långt när de drar upp tragiska självmord som hänt 4 år sedan.
Citera
2015-02-09, 22:22
  #766
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rootbit
Redan...

Bröderna Aschberg verkar uppenbarligen ha en patologisk dödslängtan. Ska man jävlas med folk bör det ju vara med sådana som INTE håller till på ett obskyrt forum. Jag tror definitivt att det finns fler än två på det här stället som kanske tänker "fuck it" när dessa skalliga gubbar står utanför dörren Jag menar, vissa i vårt land är trots allt långtidsarbetslösa utan större hopp om framtiden. Lika gärna som att hänga sig i ett snöre i sin webcam kan man ju passa på att ta dessa kommunister med sig i graven

Väldigt konstig reply på min post.
Citera
2015-02-09, 22:22
  #767
Medlem
GeneralPoops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Salo
Det är inte anonyma användare man vill komma åt, det är näthatare. Gud vad detta var svårt för er.

Och vem bestämmer vem som är näthatare idag? Imorgon? Nästa vecka?
Du? Aftonbladet? FRA? Jultomten?
Citera
2015-02-09, 22:22
  #768
Medlem
remixutoheavens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Det hela kan ju vara ett trick för att lura nervösa flashbackare att gå in & söka efter sin mailadress = bekräfta att dom är oroliga.


Precis, om man har lite vett i skallen så skall man ICKE söka efter sig där!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in