Citat:
Ursprungligen postat av
Bohlwinkel
Rättegångsprotokoll i brottmål säger i princip ingenting. Bara tidsangivelser för vittnesförhör m.m. men inte vad som sagts. Det finns dock på band. Men vad parterna och ombud sagt är inte dokumenterat på annat sätt än genom eventuella minnesanteckningar. Brukar inte ge så mycket. Det domstolen kan döma och besluta utifrån är vad som åberopas under huvudförhandlingen. Vad som framgår i media, genom skvaller, i brev till tingsrätten från självutnämnda experter och vanliga tyckare utgör inte processmaterial och kommer inte att påverka rätten en millimeter, oavsett om det som framkommer verkar trovärdigt eller begåvat. Det är parternas ansvar att förse domstolen med relevant material utom i yttersta undantag då rätten själv kan föranstalta om viss bevisning. Det är som sagt mycket ovanligt och väldigt tveksamt om det någonsin hänt i ett fall där mgm erkänner allt. Kritiken mot domstolarna i tråden bygger på klassiskt facit i efterhand och motsvaras inte av någon egentlig kritik från vare sig media eller aktuella kontrollorgan.
Jo du har rätt om protokollen. Samt nej det som sägs i pressen skall egentligen inte påverka en domstol även om det gör det ändå. Dock har vi ju domarna och själva stämningsansökan Av dem framgår ju vad de har haft för bevisning och hur den hanterats. Vad jag kan se hade de tillgång till i stort sett samma material som alla de debattörer ,en del synnerligen kvalificerade, som faktiskt genomskådade bedrägeriet hade.Jag menar alltså inte att de borde lyssnat på Guillou och GW jag menar att de borde klarat det de klarade. Vad skall man t.ex. säga om domstolen i fallet Therese. Att de godtog stackars Zampos sniffande som bevisning i Johan-fallet?
Men visst man kan väl hävda det du gör Och det går väl att enas om att vara oense.Men då är vi tillbaka vid att rättegångarna i detta fall enbart haft ceremoniell betydelse. Det borde då även erkännas från offentligt håll även om så aldrig kommer att ske.