Och så var det dags för PCuri att fortsätta med sina sen tidigare överbevisade lögner då.
Citat:
Ursprungligen postat av
PCuri
Att det i Koniaris inlägg i The Lancet år 2005 om fångar i USA som avrättats med tiopental fanns ett fall där 60 % av tiopentalet fanns kvar i blodet vid obduktionen borde också i väldigt hög grad ha talat för att det är fullt möjligt att väldigt mycket av tiopentalet kan vara kvar i blodkärlen om hjärtat stannar tillräckligt snabbt efter obduktionen.
Att dra logiska slutsatser är ju inte PCuris starka sida. Om vi nu säger att 60% skulle ha stannat i blodet så skulle flickan alltså ha haft en koncentration på 3333 mikrogram tiopental per gram blod i dödsögonblicket. Nu är vi alltså uppe i nästan 10 gånger världsrekord.
Det hade varit synnerligen rimligt att åklagaren hade tagit rätt på om det ens är fysiskt möjligt innan han gick vidare.
Vi vet att det inte är det
https://www.flashback.org/leave.php?...tnf84AAQ.gmail
Citat:
Ursprungligen postat av
PCuri
Om den åtalade läkaren sprutat i hela sin 10 ml-spruta med tiopental hon erkänt hon hade på sjuksalen men påstått att hon destruerat så hade detta motsvarat drygt 5,7 g i en vuxen, amerikansk manlig fånge. Det är ingen orealistisk siffra då man bevisligen tryckt i fångar 5 g vid avrättningar.
PCuri har tidigare vid ett flertal tillfällen ombetts visa var i rättegångsprotokollet läkaren har erkänt detta. Det har hon inte så det är en ren lögn igen. Dessutom är det fortfarande helt ointresant vad som finns på salen. Det som är intresant är vad som gavs till flickan. Den sprutan var mindre än 10 ml (vitnnesmål sid 52-53) samt rättens slutsats på sid 31.
Citat:
Ursprungligen postat av
PCuri
För att komma upp till halten 2000 mikrogram/gram hade man dock behövt spruta i dubbelt så mycket som motsvarande 5,7 g om tiopentalet hunnit fördela sig jämnt i hela kärlsystemet. Rättens/Socialstyrelsens oberoende expert Mörlands förklaring till att 10 ml-sprutan var tillräcklig för att uppnå den uppmätta halten var att babyns hjärta hunnit sluta slå så pass snabbt att tiopentalet inte hunnit fördela ut sig i hela kärlsystemet.
Ren lögn från PCuri igen (börjar han bli desperat). Åklagarvittnet mörland (Står på sidan 6) har själv sagt att det är minst 500 mg tiopental som gäller för en levande flicka (detta enligt PCuri så han motbevisar tom sig själv).
Mörlands uttalande säger "Om tillförseln skedde efter döden vet man att det kan föreligga stora koncentrationsskillnader mellan olika kärlområden." Återigen så är kravet att flickan ska ha varit död innan injektionen påbörjades och var hon det så dog hon ju inte av tiopental så iom det så har ju PCuri själv bevisat att läkaren därmed inte kan ha förgiftat flickan.
Grattis PCuri till att återigen ha överbevisat dig själv.
Om vi istället lämnar PCuris fantasivärld och går tillbaka till verkligheten så vet vi att injektionen gavs i armen. För att få en tiopentalkoncentration i underkroppen av den injektionen så måste blodet således ha passerat hjärta, lungor och det artära systemet innan delar av blodet då hamnar i underkroppens vener. Dvs vi har en mycket god utspridning av blodet.
Iom det är det fortfarande så att en 20 ml spruta är det absoluta minimivärdet. (domen sid 66)
Citat:
Ursprungligen postat av
PCuri
Han kunde teoretiskt sträcka sig så pass långt ner att en spruta på motsvarande 2,857 g (125 mg i babyn) kunde ha räckt för att generera den uppmätta halten.
Och så var det dags för en av PCuris klassiker, att förfalska vittnessmålen.
I det här fallet genom att ta bort en mycket relevant del av vad Professor Mörland sa.
Det korrekta uttalandet är nämligen
"Han tror att en tillförsel av
en relativt liten mängd, 5 ml, av en 2,5-procentig lösning, dvs. 125 mg tiopental, hade kunnat
räcka
om dosen hade getts efter döden." (domen sid 98)
Problemet för PCuri är att alla vittnen säger att flickan levde så iom det så är han även här överbevisad men istället för att acceptera detta så förfalskar och ljuger Pcuri istället
Citat:
Ursprungligen postat av
PCuri
Den mängd tiopental som fanns i läkarens 10 ml-spruta var med den koncentration hon själv uppgivit 250 mg. Så att det skulle ha funnits för litet tiopental i sprutan var inget problem.
Minimimängden för en levande flicka är fortfarande 500mg/20 ml lösning så det räcker fortfarande inte. I synnerhet inte om vi tar vittnessmålen i beaktande som fastslår att flickan inte fick någon 10 ml spruta utan enbart en 5 ml spruta.
Väger vi sen in Pcuris egna påståenden tidigare om att vi ska räkna på att 60% kvarstannar så saknas alltså mer än 2/3 av den påstådda dosen.
Citat:
Ursprungligen postat av
PCuri
Vi kan också notera att åklageriet såg till att Socialstyrelsens oberoende expert Mörland fick göra sin utredning innan målet togs upp i tingsrätten. Tycker att det verkar väldigt avigt att påstå att man borde ha lagt ner åtalet innan Mörlands utredning blev klar. Än märkligare hade det varit att lägga ner åtalet efter Mörlands utredning. Mörland kom ju fram till att Rättsmedicinalverkets slutsats att babyn fått en storleksmässigt helt klart icke medicinskt motiverad tiopentalinjektion stämde. Han var dock så pass generös att han lyfte fram de teoretiska möjligheterna att babyn kunde ha dött av morfinet (den uppmätta halten var 10 ggr högre än vad den borde ha varit) eller av sitt sjukdomstillstånd.
Även här ljuger PCuri, den här gången om morfinet. Det finns ingenting som säger vad det uppmätta värdet borde ha varit. Vi vet att morfinkoncentrationer efter döden kan skilja mycket kraftigt från vad som var fallet i en levande kropp.
Att PCuri sen som vanligt inte förstår (eller vill förstå) vad han läser och skriver är ju som vanligt.
När han själv konstaterar att Professor Mörland inte utesluter att flickan dog en naturligt död så borde han förstå att redan det vitnessmålet är tillräckligt för att åklagaren inte skulle ha väckt åtal.
En åklagare måste kunna bevisa att det inte finns någon som helst annan förklaring än det händelseförlopp åklagaren påstår har inträffat. Om nu åklagaren säger att ett mord har begåtts och hans eget vittne säger att döden kan ha varit naturlig så är det ett omedelbart frikännande i rätten och därmed ska inte åtal väckas.
Citat:
Ursprungligen postat av
PCuri
De som stödjer den åtalade läkaren i den här tråden och i den offentliga debatten ger ungefär samma vibbar som den här undersköterskans kollegor. Det är människor som inte har något samvete, eller väldigt litet av den varan.
Och den som inte delar PCuris uppfattningar är skyldiga. Klassiskt försök av en rättshaverist att skuldbelägga alla andra. Att däremot ha ett samvete till att trakasera och mobba en fullständigt oskyldig läkare. Det går bra enligt Pcuris millt sagt sjuka världsbild.
Citat:
Ursprungligen postat av
PCuri
Att alla vittnen inte, utan bara en del, distinkt pekade ut läkaren som ansvarig för en injektion i samband med dödsögonblicket verkar vara en baggis om man jämför med fall där andra fällts för mord och dråp och liknande. Att läkaren själv påstår att hon destruerade 10 ml-sprutan OANVÄND i kombination med uppmätt tiopentalhalt smäller nog högre än de flesta vittnesuppgifter.
Så PCuri anser alltså att en injektion som var för liten, inte innehöll tiopental och som flickan dessutom lever efter är tillräcklig grund för en fällande dom baserad på ett bristfälligt taget prov som visar ett värde som är fysiskt omöjligt att uppnå.
Nä det är inte särskillt konstigt att det ger upphov till en friande dom. I själva verket har Åklagaren inte ens lyckats bevisa att något brott har begåtts alls. än mindre när eller av vem.
Att Pcuri sen hellre låter sin livetsord fanatism gå före rättssäkerhet och fakta. Ja det säger mer om hans egen sjukdomsbild än något annat.
PCuri - det finns hjälp för dig på närmaste Psykakut