Citat:
Ursprungligen postat av
Brille68
/.../
Att utmåla Berlusconi till en skrattretande figur har varit en kampanj. Driven till dels av italienska intressen men naturligtvis också av utländska. Västerländska. Samtidigt har han såklart gjort sig till en löjligt lätt måltavla. För han har till stora delar betett sig som en fåne. Men på samma sätt som man avbildar SD i svenska folkdräkter så försöker man få Berlusconi till att vara en fåne. En typisk italiensk pajas.
/.../
Finns en tråd om Silvio där medlemmen marcarolo lägger fram en del intressanta fakta för att balansera debatten.
(FB) PK att hata Berlusconi/Italienska valet?
I vilket fall tycker jag det är klumpigt att göra som en del italienska potentater gjort, tycker snarare det handlar om hybris än nåt annat.
Annars tycker jag att det är befriande att kolla på RAI jämfört med svensk TV. Det är högre i tak på flera sätt och jag tror snarare att det är Sverige som avviker än att det är fel på resten av världen.
Tycker du i inlägget i övrigt kom med många intressanta kommenterer gällande det politiska spelet.
Det är lätt att sätta sig på höga hästar och kritisera medelhavsländerna för sin vilja att bygga en mur mitt i Medelhavet när man själv inte ligger där. Men hur skulle Sverige agera om det varit motsvarande trafik från öst över Östersjön...

Relativt sett är ju Sveriges intag av flyktingar kontrollerat jämfört med Italiens som inte har nåt annat val än att ta emot båtflyktingarna.
Att den tyska industrin blomstrade till viss del tack vare krediter till Grekland nämns inte i debatten, utan grekerna framställs som oförmögna att hålla i plånboken. Man ser på liknande sätt på italienare.
Samtidigt slår man sig i Sverige för bröstet, men våra hushålls upplåning är högre än t ex de grekiska och italienska. Vi har en statsskuld på 1.300 miljarder, bostadsbrist, tåg som ej går som de ska, arbetslöshet och utanförskap, sjunkande skolresultat, en vårdsektor som blivit än mer orättvis.
Samtidigt som man går bananas över "tjejpizza" och rakade armhålor och blir lyriska över regnbågsfärgade naglar.
Italien och Ryssland har väl sen länge haft goda relationer. Är det inte St Petersburg som till stor del designats av italienska arkitekter? FIAT hade ju fabriker där Lada tillverkades på typ licens. Berlusconi var mer eller mindre polare med Putin och man hjälpte till vid stora skogsbränder.
Är kluven till Putin och Ryssland, men jag upplever situationen nu också som en ensidig klappjakt på Putin & Co.
Är faktiskt överraskad att man i svensk media - om än i försiktiga ordalag - lyfter fram påvens roll i öppnandet av relationerna mellan USA och Cuba.
Även om jag inte hänger med i alla turer i italiensk inrikespolitik så har jag förtroende för Renzi. Hoppas de andra i parlamentet inte lyckas sätta alltför många käppar i hjulet för honom. Han och Merkel var de enda sittande regenterna som vann i EU-valet.
Vill avsluta med att länka till ett inlägg jag gjorde i forumet för medier och journalistik. Svenska journalister - företrädesvis kvinnliga inom sport - har jag sett/hört klanka ner på italiensk media, och då främst på sina kvinnliga kolleger. Jag tycker att man ska städa framför sin egna dörr och inte kasta sten i glashus. Svenska journalister måste väl ändå var de mest okritiska och förutsägbara och de minst självständiga..?
(FB) "Kvinnor drabbas värst"-rubriker och -artiklar