Citat:
Ursprungligen postat av
endure
Det som präglar Sverige, i mina ögon, är snarare den utpräglade avsaknaden av kultur. Svenskar reser utomlands jämt och ständigt för att få kultur. Samtidigt är det många fransmän och spanjorer som aldrig ens har satt sin fot utanför sitt lands gränser.
Det finns inget folk som saknar kultur, din galenpanna. Svensk kultur är allting som skapar landet och folket Sverige. Språket, sederna, traditionerna, högtiderna, lagar, hur vi beter oss, hur vi har utformat vårt samhälle, våra sånger, vår litteratur, våra namn, vår historia, vår mat, vår natur, vårt kynne, etc, etc, etc..
Det är just när man reser utomlands som man inser vad svensk kultur faktiskt är. När allt är främmande så inser man att vi har hur mycket kultur som helst.