Citat:
Ursprungligen postat av
Rati
Märkligt att det var så lite folk i kyrkan. Långt ifrån fullsatt. Det är nog för tidigt på morgonen. Kl 7 på en lördagsmorgon är det svårt att locka folk.
Kan tänka mig att många blivit avskräckta av all PK som blandas in överallt. Skulle bli mycket ledsen om jag masat mig i väg till kyrkan kl 07:00 för att mötas av en osnuten snubbe från Angered som ska överträffa pajasen från Tensta. Jag valde att inte väcka barnen i år utan vi tittade halvt som halvt i kväll istället.
Citat:
Ursprungligen postat av
Moff .. e
Det var det finaste jag sett på tv på flera år!
Störde mig som fan att man applåderar i en kyrka!
Vilken vacker kyrka.
Arabiska inslaget fick den fina stämningen att explodera i ett *va faan DRA HÄRIFRÅÅÅN*
Kände samma sak. Att man inte bara kan låta bli att förstöra våra traditioner och högtider. Sorgligt. Det påverkar ju den upplevelse våra barn får!
Citat:
Ursprungligen postat av
MissLycka
Jag tyckte den arabiska sången tillsammans med luciakören var fantastiskt vackert! Saknade också stjärngossar fastän luciatåget i sig var ljuvt och vackert, både till ögat och örat. Annars var det lite för pampigt och ståtligt med orkester, artister och Sonja för min smak. Jag vill ha ett mer "stillsamt" luciafirande med mer mörker och lugna och stämningsfulla sånger.
Håller med, men jag gillade inte arabiska inslaget.
Citat:
Ursprungligen postat av
psak
Den lucian såg ut som hon skulle. Skönt att hon inte bara behövde stå och glo som en stenstod i en timme såsom det varit många tidigare år, nu fick hon öppna käften och själv sjunga med lite

Å andra sidan saknar vi förstås testosteron-bidraget Staffan Stalledräng...

Härligt att se. Jämför henne med lucian i Engelska skolan. Det är synd att dessa barn används i propagandasyfte. Det är ju inte deras fel.
http://www.exponerat.net/det-gar-utf...r-carlos-fram/