Citat:
Ursprungligen postat av
CarolynHax
Hrm - så här såg det inte ut i eftermiddags, då jag hittade det. Det handlar om en husbåt, visserligen, men det var presentationen som var det spännande.
När man klickade på Alla bilder - som man ju är van att göra - kom det upp bara en enda bild på husbåtens interiör. Bilden under var en stor bild på mäklaren, och hon hade en riktigt spännande urringning ( den finns kvar, men bilden är pytteliten). Under bilden fanns formuläret Intresserad? där man kunde anmäla sitt intresse av husbåten.
Mormor Carolyn har ju en gediget snuskig fantasi, så hon antog att blotta tanken på mäklarens sexiga urringning plus frågan Intresserad? skulle sätta fart på alla unga Flashbackare, som alltid är intresserade av skojiga tvetydigheter.
Men vad händer? Från onsdagseftermiddan till -kvällen har spännande bilder förminskats, formuläret flyttats och det hela förvandlats till en helt vanlig tråkig presentation. Ack, om ändå mäklaren med urringningen visste att hon tappat tretusen visningar! (Alla förstås HELT seriösa!)
http://www.hemnet.se/bostad/ovrigt-2rum-liljeholmskajen-stockholms-kommun-arstaangsvagen-11-6798663
Betalar någon 3,5 mille för den där så äter jag upp min hatt. Dock är väl inte sista idioten född ännu.
Lycka till att få ut pantbrev på den där. Ingen bank kommer ta den som säkerhet gissar jag så det blir till att finansiera på annat sätt än med lån vilket innebär att köparen måste vara kaptialstark i kombination med någon form av psykisk diagnos. Dessa personer är nog lätträknade.
För 3,5 mille får man sjukt mycket bobåt om man vill, och att fixa en bra kajplats är inte något enormt problem idag.