Citat:
Ursprungligen postat av
MentosFruitcore
När det gäller islam finns det ett väldigt bra exempel: Vattendelningsfrågan.
Annars skiljer religionerna sig i hur de beskriver universum. Vilken tänker du på?
Vattendelningsfrågan, vad säger Koranen?
Koranen talar om människan och berättar hur sofistikerad denna varelse är. Vidare uppmanar Gud oss att undersöka detta under. varför ska vetenskapen då gå emot denna religiösa uppmaning?
Koranen berättar också att universum är ett sofistikerad verk med lagar och regler som följs. Koranen påpekar att det inte uppstod av en kaotisk slump, utan skapades med en sanning.
koranen uppmanar människan att undersöka den lilla flugan, och utmanar vetenskapsmännen att göra en liknande varelse med den kunskap de inhämtat och de modeller de tror representera en korrekt förklaring för hur liv och organismer uppstod och utvecklades. Kan vetenskapsmän producera en liten bananfluga? om inte, varför? om vetenskapsmännen inte har den förmågan att producera en liten organism som en bananfluga, vad tror du konsekvenserna skulle vara av detta?
Koranen vill att människan ska utforska naturen, för det är med utforskning och observation av naturen som sannolikheten för existensen av en medveten intelligent Skapare ökar.
fred,
-Muhammed-