Citat:
Ursprungligen postat av
rosalotus
Ok. Hänger inte riktigt med i hjärnforskningssvängen. Men har hört talas om nanoteknologi. Kan det inte vara något sådant som man har använt sig av på TI's? Små små inplantat som kan injiceras hemligt t ex om man tar ett blodprov eller får en vaccinationsspruta eller liknande.
Jo, det går att smussla in saker i kroppen, men jag tror inte att elektromagnetiska vågor från hjärnan har ett dyft med våra tankar och upplevelser att göra. Och även om jag skulle ha fel, så vore det högst sensationellt om dessa vågor kunde tolkas som ord och i än högre grad om de kunde tolkas som sammanhang. Men om jag hade en liten nano-mikrofon injicerad så skulle de få höra både det ena och det andra eftersom det händer att jag pratar för mig själv ibland.
Den här sortens uppfinnare är säkert skickliga på destruktiv påverkan, typ åstadkomma störande fenomen, men där går gränsen efter vad jag tror.
Däremot är vi lättmanipulerade från ett andligt perspektiv och kan fås att göra saker som vi inte förstår den inneboende meningen i. Personen som frågade efter Felicia råkade kanske slå fel nummer och tänkte inte vidare på saken. Men det kan ändå ha funnits en synkronisitet.