Citat:
Ursprungligen postat av
Berxwedan
Finns det någon påtaglig skillnad spänningar alawiter/sunnis och spänningar shia/sunnis i Damaskus idag?
Jag vet inte hur interaktionen ser ut på gatan i huvudstaden, men det finns ett par grejer som kan ge en uppfattning om hur det kan vara. Förstäderna/kransstäderna tenderar vara övervägande beboda av sunnimuslimer ur arbetarklassen. Dessa ställen har blivit väldigt hårt drabbade av den här konflikten och de ickestridande människorna framförallt. Jag nämnde Gouta igår, ett annat exempel är Yarmouk. 1947-49 bestod området endast av tälthus och befolkades av palistinier som flytt från Israel, men senare övergick området till bli en stadsdel med cementhus likt andra delar av Damaskus. Senare så flyttade också andra grupper in i området, bland annat kurder som blivit fråntagna sitt medborgarskap samt flyktingar från irak under invasionen. Det här var dem allra fattigastes ställe.
När rebellerna med stöd från revolutionsvänliga palestinska grupper etablerade sig i stadsdelen så bombades området dagligen och många civila dog. Här är ett citat från Syrien briner, sid 527.
"Våldet mot Yarmouk var så brutalt att inte ens alla regimanhängare kunde tollerera det. Under våren 2012 hoppade ledande medlemar av från PLEP-GC och andra regimstöda palistisnska grupper, i både Syrien och Libanon."
Senare så utfärdades ett ultimatum från regimen att alla skulle lämna statsdelen, inom 8 timmar så hade 150 000 invånare tagit sig ut från Yarmouk.
Såna här områden finns en utbredd fientlighet mot regimen, stora delar av invånarna har någon nära som fallit offer, dessa har ett hämdbegär och de som inte faller innanför denna kategori har med största sannolikhet fått sitt hus förstört och lever idag som flykting. Detta är de allra fattigaste människor i ett väldigt fattigt land.
Sedan så finns det en grupp medelklass eller sådana som är anstälda av regimen, dessa vill behålla sin ställning och behålla sina inkomster. Dem återfinns i städernas innerstad. Det är en liten grupp i jämförelse med den sunnitiska arbetarklassen.
Är det spänt mellan sunnitier och alaviter/shia i Damaskus? Staden är regimens högkvarter, om den faller så är det hela regimens ledning som faller, så den har högsta prioritet för regimen. Här finns mycket militär-, polis- och säkerhetstjänst närvaro. Dessa gör som dem vill och de har varit så sedan regimen kom till makten, alla är rädda för dem och detta medför att späningar bland befolkningen aldrig kommer till ytan om det finns. Sedan så är det som sagt främst medelklass sunnitier som bor i Damskus. Dem andra sunnitierna bor inte i samma område som alawiterna.
Sedan så har det här kriget lett till att en automatisk segregering skett. Man flyttar till områden där sina egna finns och det finns väldigt få ställen där homogena områden angränsar till varandra. Innan kriget så fanns det också homogena stadsdelar, men nu är det i högre grad. Redan från början, började båda sidorna utföra avrättningar i checkpointsen. Svarade man fel så blev man avrättad.
Det finns ingen tvekan om att det finns ett hat hos alavitier och sunnimuslimska araber.