Citat:
Ursprungligen postat av
Moltas666
Göran Frisk var med rätta legendarisk redan på den tiden jag gjorde lumpen som kustjägare på Berga i slutet av 90-talet. Problemet är inte hans fackkunskaper, problemet är att han ser på dagens situation med 80-talsögon. Det är ungefär som om min morfar skulle börja gnälla om dagens trafik och framhålla hur fint det var på 50-talet när vi hade fri fart på svenska vägar.
Göran Frisk är självklart ur en medial aspekt en perfekt figur. Kunnig, pratsam, självsäker och frispråkig. Vad media inte tänker på är att han pratar med skygglappar för ögonen.
Dagens situation är väldigt lik 80 talets, eller den har egentligen aldrig ändrats.
Skillnaden är att idag har vi inget försvar medan ryssen har ett och politiker som fullständigt skiter i vad vi tycker.
Det som är ironiskt är att samma nollor som utrikesministern vilken aktivt bidrog till att skrota försvaret nu talar om att hålla våra gänser!
Vi kan inte hålla några gränser då vi saknar både förband och delvis moderna vapen.