Citat:
Ursprungligen postat av
ViktorStek
Jaha, jag börjar förstå. Du menar alltså att det som "klimatforskarna " förutspådde för 20 år sedan, med Al Gore i spetsen, är verklighet nu? Anser du att vi lever i en istid? Dessa klimatforskare är lika goda kålsupare som de vi har nu. För det är väl den forskningen allt är grundat på?
För övrigt har dessa överenskommelser om hur framtiden kommer arta sig varit väldigt otrovärdiga sett till den mängd av hypoteser som inte stämt. Men nu har alltså forskarna enhälligt kommit överens om sanningen? Jag ber om ursäkt om jag raljerar över detta oseriösa påstående, men det är långtifrån alla som håller med om det här. Sen kan man ju i och för sig ifrågasätta varför de inte håller med varandra.
Min fråga till dig är: Anser du att uppvärmning av jordklotet är den verkliga faran i nuläget, eller är det försurningen av havet? Jag tror du behöver omfördela ditt fokus lite på vad som faktiskt sker och vad som möjligtvis (med många om och men) kommer ske.
Att fortfarande tro likt en religiös fanatiker på att uppvärmningen av jordklotet är den verkliga faran är på riktigt efterblivet. Den här debatten, hela diskursen för övrigt, är på väg mot ett paradigmskifte. Sådana som ni kommer till slut få medge att ni köpt grisen i säcken.
Sambandet/korrelation mellan koldioxid i atmosfären och ökad temperatur är dessutom osammanhängande, vilket BRIC-länderna ofta poängterar så att de kan fortsätta släppa ut avgaser från sina kolkraftverk. Om du istället studerar korrelationen mellan utsläpp (från bilar, kolkraftverk etc.) och surheten i havet hittar du ett betydligt påtagligare samband.
Ämnet för den här tråden är
"Den stora tråden om global uppvärmning/växthuseffekten".
Det innebär naturligtvis inte på något sätt att försurning, utfiskning,
avskogning, befolkningsökning, vattenförsörjning, livsmedelsförsörjning,
energiförsörjning, miljöförstöring, global hälsa och bevarandet av
världsfreden, bara för att nämna några exempel, inte är viktiga frågor.
Det blir ju dock lite OT att ta upp dessa frågor i denna tråd.
Därför:
- Under ca 500 000 år, fram till slutat av 1700-talet har CO2-halten varit ca 190-290 ppm.
- Under den tidsperioden har istider och låga CO2-halter sammanfallit. Ca 9° på jorden.
- Under den tidsperioden har också tempererade perioder och höga CO2-halter sammanfallit. Ca 16°C på jorden.
- Cykler med återkommande istider styrs av bl.a. Milankovitch cykler (ca 100 000 år).
- Från år 1000 till 1800 var CO2-halten i atmosfären ca 280 ppm, ±15 ppm.
- Före industialismen var vi inne i en period med hög CO2-halt och hög temperatur.
- Nu har mänsklig påverkan (förbränning av fossila bränslen, avskogning mm) ökat CO2-halten till ca 400 ppm.
- Temperaturhöjningen från 1800 till nu är ca 1°C.
- Prognosen är att temperaturökningen blir 3°C ±1°C när/om CO2-halten når 500 ppm.
mvh/Bo