Citat:
Inte sant alls. Det finns dock kraftigt nedtyngda fastigheter och en del av dessa har ombildats.
Citat:
Jag har noll och ingen chans att få en lägenhet i allmännyttan, trots att jag betalar högre skatt än de flesta. De som har hyresrätter lämnar de inte. Omsättningen är låg. Det enda jag är intresserad av är att det blir så hög avkastning på investerade pengar som möjligt. Sen om det innebär att det blir ombildning eller fortsatt hyresverksamhet struntar jag i.
Citat:
Givetvis är de kvartalskapitalister. Alla direktörer och aktieägare till börsnoterade företag är kvartalskapitalister. En vd:s lön och bonus är beroende av de resultat han presterar den närmaste tiden, och resultaten avspeglas i börskursen. Man gör alltså sånt som påverkar börskursen positivt, utan att fundera på hur det påverka företaget på lång sikt.
Helt fel, nu är du bara pinsam. Hur många års erfarenhet av storbolagsägande eller fastighets- och byggnadsbranschen har du egentligen? Har du hittat en lista med talking points från någon övervintrad Södermalmssocialist som arbetat hela sitt liv som butiksbiträde och barista?