2014-09-05, 08:56
  #87865
Medlem
Namibia1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ebbalin
Varför var KJ ensam när han söker i de känsliga ställena gula huset och värnen?

Titta på alla sammanträffanden. KJ vill inte stå med på några söklistor och vill ej ringa VB i det område hon senare hittas. Sannolikt fanns hennes mobil där också.

Varför dricker kJ ur en upphittad energidryck om han inte visste att den var hans och att han ställt den där tidigare?

Varför är söksegmenten KJ tilldelades inte lika genomsökta som övriga gruppers? (Han letade inte efter VB.)

Hur intresserad är KJ att söka sedan han återfått plånboken?

Jag trodde ett tag att vattenpumpen han googlade på hade betydelse men den sökte han visst på tidigare?

Om han misstänkte att plånboken fanns i det vattenfyllda värn där även kroppen låg blev han tvungen att flytta på kroppen för säkerhets skull. I detta vattenfyllda värn markerade likhunden sedan de tömt värnet på vatten, varför?

Polisen frågar KJ flera gånger i förhör varför han enligt egen utsago inte undersökte ett visst värn som senare blev intressant i utredningen. Var det det vattenfyllda värnet? KJ kan inte berätta att han sökte även där får då skulle han hittat VB.

En teori är också att han söker intensivt i detta område just ifall någon annan hittar hans plånbok. Då har han varit där och ingen kan säga när han tappade plånboken.

Han använder börsen 1h innan han åker ut och letar med vännerna.
Ser du inte det uppenbara själv?
Citera
2014-09-05, 08:56
  #87866
Medlem
zero73s avatar
Nytt inlägg på bloggen.

EDIT: Åh, herregud. Sååå sjukt. Åklagaren far fram med en massa jävla ogrundade påståenden i rätten och det läggs KJ till last i domskälet. HR har ju inte ett rätt för fan! Inte fan sms:ade VB nåt medans KJ påstår de hade sex och inte hade han direkt svårt att minnas heller. ÄNDÅ påstår rätten att han far med osanning! Såå jävla sjukt. Hur fan får en åklagare bete sig egentligen?
__________________
Senast redigerad av zero73 2014-09-05 kl. 09:08.
Citera
2014-09-05, 08:57
  #87867
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Namibia1
Jag kan inte se ditt problem.
Om han tankat 22.52 8/5 varför skulle han tro att han en timma senare tro att han tappat plånboken i skogen för flera dagar sen?

Varför hämtar inte KJ sin plånbok förrän han får veta var den finns? I det här läget har han mycket att tänka på och minns kanske inte när han hade plånboken sist. De söker inte efter VB i det aktuella området den 8 maj.
__________________
Senast redigerad av Ebbalin 2014-09-05 kl. 09:10.
Citera
2014-09-05, 09:00
  #87868
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Roccy
Jag tror fortfarande att KJ är skyldig/medskyldig tillsammans med medhjälpare i något eller några moment. MEN:

Ingen kan någonsin på fullaste allvar argumentera mot att han är dömd på oerhört svaga grunder, det är en av de svagaste domarna i ett mål som detta på mycket länge.

TR/HR har ingen kunskap om:

1. Exakt när hon dog
2. Hur hon dog. (Jo de har sticken o.s.v. men de har inte den stora bilden)
3. Var hon dog. De famlar i blindo efter en mordplats.
4. De har inte en susning om mordvapnet.


TR/HR kan inte på något sätt utesluta alternativa gärningsmän, eftersom de inte har utrett det uppenbara alternativet tillräckligt. Denna alternativa gärningsman har ett extremt starkt motiv och ett alibi som är, snällt sagt, lite skakigt.

Att tejprullen ens kan användas som bevis är minst sagt märkligt. KJ:s DNA finns inte på den.

Blodet i bagaget på hans bil: Det går inte att, bortom all rimligt tvivel, bevisa att det kommer från VB:s döda kropp. Planteringsteorin och teori om annat besudlings-sätt kan inte, bortom all rimligt tvivel, avskrivas.

Att dokument innehåller fel, att fel förekommer vid utskrift av förhör är illa nog. Att ALLA hittills kända fel vänds mot KJ är direkt anmärkningsvärt.

Nä detta fall är så vansinnigt knäppt. Jag tror de har rätt gärningsman, de saknar en medgärningsman, men domen i sig är fantastiskt svag, skrämmande svag.

Du har givetvis helt rätt. Tyvärr finns det många brister som borde rättas till så fort som möjligt. Ställler den basala frågan: Vem eller vilka mördade VB? Vem/ vilka styckade henne? Vem/ vilka placerade ut kroppen?

Jag vill tro att KJ är skyldig men pga avsaknad av bindande bevisning och att indicier pekar åt andra, ännu icke utredda, håll är det svårt.
Citera
2014-09-05, 09:10
  #87869
Medlem
zero73s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ebbalin
Varför hämtar inte KJ sin plånbok förrän han får veta var den finns? I det här läget har han mycket att tänka på och minns kanske inte när han hade plånboken sist.

Kanske just för att det är svårt att hämta plånboken innan han får veta var den finns?

Källa på att KJ inte skrivit upp sig på några söklistor?
Citera
2014-09-05, 09:11
  #87870
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zero73
Nytt inlägg på bloggen
Hmm. Hovrätten påstår att KJ menade att sexet med VB skulle ha skett medan VB messade. Men läser man utskrifterna är det inte han som menar det, det är åklagaren AB som menar det. Bloggen visar att det finns tidsutrymme efter VB:s sista SMS kl 18:40 och ca kl 20, då KJ säger att de var klara. Simpsons hade börjat, och andra avsnittet gick kl 19:30 - 20:00. Vilken rättegång var rättens ledamöter på?
Citera
2014-09-05, 09:26
  #87871
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av zero73
Kanske just för att det är svårt att hämta plånboken innan han får veta var den finns?

Källa på att KJ inte skrivit upp sig på några söklistor?

Var inte så stingslig. KJ vet inte var plånboken är och var han hade den sist. Då hade han hämtat den. Är det när han upptäcker att den är borta som det intesiva letandet börjar kring ödehuset och forten?

Läs i fup om listorna. Det står att KJ vägrat skriva på och att han påstått sig vara uppskriven fast han inte var det.
Citera
2014-09-05, 09:34
  #87872
Medlem
MrFolds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zero73
Sidan 18 i HR domen


Du tycker inte HR krånglar till det lite extra här?

Behöver en plantering innebära att planteraren:
1) Smyger sig in i KJs lägenhet.
2) Lyckats hitta bilen olåst.(som HR konstaterat var olåst)
3) Hittat knappen(som att det vore så svårt)
4)Lagt rabarber på en reservnyckel
5) Placerat VBs lik i skuffen
6)Tjuvlånat KJs bil och kört kroppen till Styckplats/Förvaring/FP1/FP2
7) Och återställt bilen utan att det märkts.

Du verkar fortfarande inte förstå hur du ska läsa domen. Den innehåller inte någon "redogöra för fakta"-del som TR:s dom utan går direkt in på domskälen. Som jag försökte förklara för dig igår och med hänvisning till domen så har man i ett tidigare avsnitt avfärdat hela teorin att spåren i bilen enbart skulle kunna vara ett resultat av planering. Man har således slagit fast att de bara kan ha uppkommit genom att den döda kroppen verkligen befunnit sig i baksätet. Man har vidare slagit fast innan att det är så osannolikt att man kan bortse från blod från VB avsatts på tejprullen vid något annat tillfälle än i samband med hennes död.

Med det fastställt har hovrätten helt rätt i att ett scenario där Kristoffer inte har något med fynden i bilen att göra måste se ut som det ovan beskrivna. De har inte slagit fast att bilen var låst heller, bara att den tidvis kan ha varit olåst. De har således valt en försiktig medelväg mellan KJ:s ursprungliga "jag låser i princip jämt" och hans senare "nä förresten jag låser aldrig".

Det står dig naturligtvis fritt att invända mot hovrättens slutsatser i de enskilda delarna, men deras resonemang totalt är logiskt helt oantastligt. Slutsatser följer korrekt ur varandra. Scenariot i sig är oerhört långsökt och själva tanken att någon skulle göra vare sig det eller en ren plantering är långsökt och styrks inte av några som helst indicier. Rimligt tvivel med avseende på alternativ GM uppkommer inte ur några spekulativa fantasier, det måste finnas något konkret att gå på. Med konkret menas då inte rena karaktärsanalyser (korrekta eller ej) av en person som inte kunnat knytas till brottet på minsta lilla vis.
Citera
2014-09-05, 09:46
  #87873
Medlem
MrFolds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Hmm. Hovrätten påstår att KJ menade att sexet med VB skulle ha skett medan VB messade. Men läser man utskrifterna är det inte han som menar det, det är åklagaren AB som menar det. Bloggen visar att det finns tidsutrymme efter VB:s sista SMS kl 18:40 och ca kl 20, då KJ säger att de var klara. Simpsons hade börjat, och andra avsnittet gick kl 19:30 - 20:00. Vilken rättegång var rättens ledamöter på?

För att kontrollera: Menar du att tingsrättens referat av vad Kristoffer uppgav i förhör angående sexakten var felaktigt:

Citat:
När Vampire Diaries började på tv kl. 18:00, lade hon ifrån sig blocket. De lade sig på soffan,
myste och började hångla på soffan. De kramades då och hade varandras tungor i
munnen. Efter ett tag förflyttade de sig till sovrummet där utrymmet är större. Han
tror att det var Vatchareeya Bangsuan, som ville att de skulle förflytta sig till
sovrummet. De hade oralsex, vilket gick till så att hon sög av honom och han
slickade henne i underlivet. Han har för sig att hans byxor var på och att hennes
byxor togs av. När hon sög av honom, stod han upp och hon stod på knä på golvet.

Han fick utlösning på golvet vid sidan av henne. Om hon fick någon sperma i
munnen, kommer han inte ihåg. När de var klara, låg de en stund och myste för att
sedan gå tillbaka till soffan. Hela sexakten höll på kanske en och en halv timme,
Citera
2014-09-05, 09:50
  #87874
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
För att kontrollera: Menar du att tingsrättens referat av vad Kristoffer uppgav i förhör angående sexakten var felaktigt:
Ja, lyssna på vad han sa. Eller läs bloggen.
Citat:
-Sen så när Vampire diaries börja så, efter ett tag så la hon ner blocket, också, ja, lade hon sig och så låg vi bara på soffan och myste.
"Efter ett tag", alltså obestämd tid efter kl 18. Det verkar som om hon tog initiativ när hon var klar med SMS:andet. TR skriver att det skedde kl 18.
Citera
2014-09-05, 09:57
  #87875
Medlem
zero73s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
Du verkar fortfarande inte förstå hur du ska läsa domen. Den innehåller inte någon "redogöra för fakta"-del som TR:s dom utan går direkt in på domskälen. Som jag försökte förklara för dig igår och med hänvisning till domen så har man i ett tidigare avsnitt avfärdat hela teorin att spåren i bilen enbart skulle kunna vara ett resultat av planering. Man har således slagit fast att de bara kan ha uppkommit genom att den döda kroppen verkligen befunnit sig i baksätet. Man har vidare slagit fast innan att det är så osannolikt att man kan bortse från blod från VB avsatts på tejprullen vid något annat tillfälle än i samband med hennes död.

Med det fastställt har hovrätten helt rätt i att ett scenario där Kristoffer inte har något med fynden i bilen att göra måste se ut som det ovan beskrivna. De har inte slagit fast att bilen var låst heller, bara att den tidvis kan ha varit olåst. De har således valt en försiktig medelväg mellan KJ:s ursprungliga "jag låser i princip jämt" och hans senare "nä förresten jag låser aldrig".

Det står dig naturligtvis fritt att invända mot hovrättens slutsatser i de enskilda delarna, men deras resonemang totalt är logiskt helt oantastligt. Slutsatser följer korrekt ur varandra. Scenariot i sig är oerhört långsökt och själva tanken att någon skulle göra vare sig det eller en ren plantering är långsökt och styrks inte av några som helst indicier. Rimligt tvivel med avseende på alternativ GM uppkommer inte ur några spekulativa fantasier, det måste finnas något konkret att gå på. Med konkret menas då inte rena karaktärsanalyser (korrekta eller ej) av en person som inte kunnat knytas till brottet på minsta lilla vis.

Du svarade inte på min fråga.

Du tycker inte att HR krånglar till hur en eventuell plantering kan ha gått till?
Citera
2014-09-05, 10:03
  #87876
Medlem
Namibia1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ebbalin
Var inte så stingslig. KJ vet inte var plånboken är och var han hade den sist. Då hade han hämtat den. Är det när han upptäcker att den är borta som det intesiva letandet börjar kring ödehuset och forten?

Läs i fup om listorna. Det står att KJ vägrat skriva på och att han påstått sig vara uppskriven fast han inte var det.


Du måste skämta.
KJ tankar och en timma senare så saknar han förmodligen inte sin plånbok.
Han har åkt för att hämta vännerna och sedan kört mot Sävast för att leta henne.

Varför skulle han leta efter plånboken vid ödehuset, benen placerades dit förmodligen 19/5
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in