Citat:
Ursprungligen postat av
Kreato
Men fy vilken fuling att subtrahera z1 och sedan direkt addera z1.. Ska man kunna komma på det där? Jaja, nu har jag sett det och vet hur den saken funkar. Cheers!
Det är ett vanligt förekommande "algebraiskt trick" så se alltid efter om du kan använda det. Däremot skulle jag säga att det endast ser lurigt ut när man ser det algebraiskt.
Se det geometriskt så blir det nästan självklart.
Så här ser beviset ut geometriskt
https://i.imgur.com/Yw9GclX.png, den stora cirkeln har radien p med origo i z0. Den mindre cirkeln har radien p - "avståndet mellan z1 och z0", detta är alltså avståndet från z1 till den större cirkeln vilket innebär att hela den mindre cirkeln ligger innanför den större (eller ja den tangerar den större vid en punkt).
Beviset går alltså ut på att verkligen visa att den mindre cirkeln ligger innanför den stora, vilket man helt enkelt gör genom triangelolikheten eftersom avståndet mellan z och z0 måste vara mindre än den sammanlagda sträckan z0 till z1 och sträckan z1 till z.