Citat:
Ursprungligen postat av
skabadupp
När man har separerat sig från sin fysika kropp, skulle man inte kunna separera sig igen från sin astrala? Det borde vara möjligt i fantasin.
Varför står det att man inte får glömma att gå återvända till sin fysiska kropp? Ifall man vaknar till så borde man ju komma tillbaka, eller?
Enligt Robert Bruce, (något av en expert på astral projektion), så är det möjligt att projicera från den astrala kroppen in i den mentala, som enligt honom är nästa plan. Tror han nämner 4 plan till, och att det går till på liknande sätt för varje plan. Länge sedan jag läste hans böcker.
Citat:
Ursprungligen postat av
skabadupp
Okej vad bra, trodde att det var något farligt. Kan man ta upp objekt i rummet? Eller går handen igenom?
För isåfall skulle man kunna ta upp en gitarr och spela?
Dom berättelser jag läst om sådana försök att ta upp fysiska objekt är att handen går rakt igenom. Och att man kan gå igenom väggar osv.
Notera att jag ej har lyckats projicera själv, utan att allt är andrahandsinfo.
Tänkte läsa "Treatise on Astral Projection" av Robert Bruce som lite eftermiddagsläsning. En gratis pdf som tar upp grunderna i AP och även dom subtila planen i sig. Plus en del annat.
Rekommenderas varmt som intro till AP.