Citat:
Ursprungligen postat av
gorea
Nej, S är ju helt körda. Som några inlägg bakåt så måste ju Löfven och S reagera. Vad ska de skära ner på, vilka skatter ska höjas eller ska invandringen stramas åt?
Det finns inga alternativ förutom dom tre.
V accepterar inte nedkärningar
MP acceptar inte att invandringen stramas åt
SD accepterar inte höjda skatter.
Det är liksom läget som är just nu.
Reinfeldt har i och med uttalandet helt eliminerat MP från samarbetet gissar jag på. Det är en sak att bluffa, men som läget ser ut så tror jag att S förstår att om man går till val på något förutom invandringen så rör man till det ORDENTLIGT ute i gräsrötterna och vanligt folk.
Lågutbildade inom privat sektor typ metallare kommer inte gilla allt för hög skatt, de är trots allt genom sina lönenivåer att betrakta som ekonomisk medelklass. Notera att Löfven själv är precis denna typ av sosse.
Lågutbildade inom offentlig sektor typ undersköterskor kommer inte gilla nedskärningar i välfräden som direkt drabbar deras arbeten och deras löner. Det är här och i avknoppningarna sjuksköterskor och personal inom kommunala företag och administration som S samlar sina kvinnliga kärnväljare.
Invandringen är det enda förslaget som kan ge honom stöd av både SD och V (då V tvingas genomgå samma analys av läget som S iom att de tävlar om i huvudsak samma väljare).
S måste gå till val på åtstramad invandring i någon form, och därmed skjuta över MP till alliansen.
Det kommer att ge alliansen MINST 10 procentenheter till på valdagen samtidigt som S kommer tappa initialt till ryggmärgsreflexarna som reagerar på mediastormen som kommer uppstå.
Jag tror och jag är helt allvarlig och om jag har rätt hoppas jag att någon minns det här nu, att M kommer tillsammans med åtmsintone passivt stöd vinna valet med hjälp av MP.
S är i en sjuhelvets rävsax och desto snabbare Löfven går ut med invandringsbroms, desto större är chanserna att man kan ta igen tappet tillsammans med SD.
M's politiska analyser och strategiska beslut helt otroligt kompetenta. Det är en utmanövrering så massiv att jag kan inte minnas att jag sett nåt liknande. De spelar otroligt högt och räknar med att både MP och S spelar med, och därtill SD som kommer hamra in budskapet då alla tre i princip ställs utan val.
Enda sättet för MP och S att gå till val tillsammans på, är att alienera STORA delar av sin väljarkår.
Först nu inser jag vilket jävla drag det här var.
Reinfeldt skiter i SD, SD kommer bara till makten tillsammans med S och han chansar på att S kommer att vara för fega, för ängsliga för det samarbetet. Löfven har blivit ordentligt inmålad i ett hörn
EDIT: Reinfeldt räknar givetvis med att media och den högljudda sociala-medier-allmänheten spelar med också, det är en förutsättning för att det ska lyckas.
M är alltså så säkra på sin analys av läget i Sverige idag, att de genom ett enda schackdrag tvingar alla motspelare att helt anpassa sig efter dem, och med det gjort så har dom nu 30 dagar på sig att bara luta sig tillbaka och låta skådespelet börja.
Enda sättet det här misslyckas är om någon del i maskineriet inte spelar med. M vinner valet om ingen av nämnda aktörer gör något otroligt uppseendeväckande och som går emot allt de tidigare gjort. Nu är det bara se dominobrickorna falla för M.
Fyfan. Så jävla ondskefullt genialt
Jag håller med dig i viss mån men inte i allt. Det är självfallet så att man tvingar in S i ett hörn där de måste antingen backa på sina löften till väljarna eller propagera för en mer restriktiv invandringspolitik. Det finns förvisso ett tredje alternativ, att förminska Reinfeldts och Borgs påståenden om att invandringen kostar multum. Detta kommer givetvis bli väldigt svårt med tanke på Borgs höga förtroendekapital men det är trots allt fortfarande ett alternativ om man har riksmedian på sin sida. Det är förmodligen dömt att misslyckas men frågan är om S vågar något annat? Man kan inte dra tillbaka sina löften men man kan inte heller svänga om helt i frågan och söka samarbete med SD, kvar finns då att lita till gemene mans godtrogenhet och hoppas att de fortsätter köpa myten om att invandringen blir lönsam på längre sikt.
Dessutom är det inte givet att MP söker samarbete med Alliansen, vad skulle man få i utbyte annat än fortsatt invandring? Utan pengar till förslag och annat att vänta än nedskärningar vad får man att ge till sina väljare? MP är ett mycket invandringsliberalt parti men det är inte det enda som definierar dem. Det finns väljare som absolut inte ser ett samarbete med Alliansen, som torde vara det sämre miljöalternativet i svensk politik och som förövrigt är väldigt NATO och EU-vänliga, något som MP inte är. Sådant som vapenaffären och M's koppling till Wallenberg lär inte direkt göra M till en god samarbetspartner för det pseudoradikala MP.
En uppgörelse har redan skett för att örfila SD men samarbete under en hel mandatperiod? Som kommer vara präglad av nedskärningar och invandringsmotstånd? Jag har svårt att se det hända. Kommer Alliansen ens våga ge MP utrymme nu när invandringen är så kostsam? Möjligtvis kan vi få en Alliansregering i minoritet som styrs med passivt stöd från MP och i somliga fall S eller SD, men en regeringskoalition? Det tror jag inte.
Vi kommer att få en mycket svag regering till hösten, oavsett vem som "vinner". Man kommer få svårt att genomföra förslag och blocköverskridande kompromisser kommer bli ett måste. Jag anser att M i viss mån har stärkt sina chanser att hänga sig kvar vid makten för en mandatperiod till med detta utspel, om Reinfeldts strategi nu slår in, men på bekostnad av framtiden. Vad för trovärdighet har borgerligheten efter detta? Reinfeldt sänker hela den moderata rörelsen i något slags kulturradikalt träsk och kommer få mycket svårt att ta sig upp. SD är de enda stora vinnarna på detta utspel, de behöver bara hålla tyst om skatter och bara prata invandring för att stjäla röster från både höger och vänster. Det är ju i princip det enda man gjort de senaste åren så hur skulle de kunna misslyckas? Om opinionsmätningarna där SD landar kring 15% stämmer och om de som vanligt får högre % i riktiga val så kan man räkna med ett SD kring 18-20 % efter det här.
Mitt tips är fortfarande på en svag, splittrad S och M regering till hösten som genomför en halvtaskig uppstramning av invandringspolitiken inom den kommande mandatperioden. Med argumenten att vi måste ta ansvar, rädda välfärden och stänga ute de "riktiga" extremisterna som SD från inflytande och kommande regeringsmakt.