Citat:
Ursprungligen postat av
ragingcow
Detta tal måste vara en av de mest deprimerade i svensk historia, hela hans ansiktsuttryck visar på att han har kastat in handduken och ser sig som besegrad.
Nej, S är ju helt körda. Som några inlägg bakåt så måste ju Löfven och S reagera. Vad ska de skära ner på, vilka skatter ska höjas eller ska invandringen stramas åt?
Det finns inga alternativ förutom dom tre.
V accepterar inte nedkärningar
MP acceptar inte att invandringen stramas åt
SD accepterar inte höjda skatter.
Det är liksom läget som är just nu.
Reinfeldt har i och med uttalandet helt eliminerat MP från samarbetet gissar jag på. Det är en sak att bluffa, men som läget ser ut så tror jag att S förstår att om man går till val på något förutom invandringen så rör man till det ORDENTLIGT ute i gräsrötterna och vanligt folk.
Lågutbildade inom privat sektor typ metallare kommer inte gilla allt för hög skatt, de är trots allt genom sina lönenivåer att betrakta som ekonomisk medelklass. Notera att Löfven själv är precis denna typ av sosse.
Lågutbildade inom offentlig sektor typ undersköterskor kommer inte gilla nedskärningar i välfräden som direkt drabbar deras arbeten och deras löner. Det är här och i avknoppningarna sjuksköterskor och personal inom kommunala företag och administration som S samlar sina kvinnliga kärnväljare.
Invandringen är det enda förslaget som kan ge honom stöd av både SD och V (då V tvingas genomgå samma analys av läget som S iom att de tävlar om i huvudsak samma väljare).
S måste gå till val på åtstramad invandring i någon form, och därmed skjuta över MP till alliansen.
Det kommer att ge alliansen MINST 10 procentenheter till på valdagen samtidigt som S kommer tappa initialt till ryggmärgsreflexarna som reagerar på mediastormen som kommer uppstå.
Jag tror och jag är helt allvarlig och om jag har rätt hoppas jag att någon minns det här nu, att M kommer tillsammans med åtmsintone passivt stöd vinna valet med hjälp av MP.
S är i en sjuhelvets rävsax och desto snabbare Löfven går ut med invandringsbroms, desto större är chanserna att man kan ta igen tappet tillsammans med SD.
M's politiska analyser och strategiska beslut helt otroligt kompetenta. Det är en utmanövrering så massiv att jag kan inte minnas att jag sett nåt liknande. De spelar otroligt högt och räknar med att både MP och S spelar med, och därtill SD som kommer hamra in budskapet då alla tre i princip ställs utan val.
Enda sättet för MP och S att gå till val tillsammans på, är att alienera STORA delar av sin väljarkår.
Först nu inser jag vilket jävla drag det här var.
Reinfeldt skiter i SD, SD kommer bara till makten tillsammans med S och han chansar på att S kommer att vara för fega, för ängsliga för det samarbetet. Löfven har blivit ordentligt inmålad i ett hörn
EDIT: Reinfeldt räknar givetvis med att media och den högljudda sociala-medier-allmänheten spelar med också, det är en förutsättning för att det ska lyckas.
M är alltså så säkra på sin analys av läget i Sverige idag, att de genom ett enda schackdrag tvingar alla motspelare att helt anpassa sig efter dem, och med det gjort så har dom nu 30 dagar på sig att bara luta sig tillbaka och låta skådespelet börja.
Enda sättet det här misslyckas är om någon del i maskineriet inte spelar med. M vinner valet om ingen av nämnda aktörer gör något otroligt uppseendeväckande och som går emot allt de tidigare gjort. Nu är det bara se dominobrickorna falla för M.
Fyfan. Så jävla ondskefullt genialt