Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Din prestige tillåter dig alltså inte acceptera din inkompetens inom ett ämne du inte så mycket som funderat på. Okej.
Finns det ingen annat alternativ?
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Välkommen till produktionsekonomi för grundskoleelever.
Några anledningar att sälja under kostnader:
Du kanske skulle trycka upp ditt inlägg och skicka ut till byggbolagen. Dom kommer att stå i kö för att få sig några av dina djupsinniga visdomsord.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
- Sälja tjänster kring produkten / sälja andra produkter eller tjänster
Om nu peab har byggt något, och enligt din rekommendation nu ligger några miljoner back. Hur får dom igen dessa?
Bygga ett område till med förlust? Eller kanske sälja flugsmällare till lägenheterna.
Detta är B2B, inte till konsumenter. Har du varit med och sålt till företag?
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
- Bryta inträdesbarriärer / fallande produktionskostnad
Tja, är inte peab ganska kända. Och är det fallande produktionskostnader inom byggbranschen? Och hur hjälper det när du ändå skulle sälja med förlust. Det är ju minus när det är klart enligt frågan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
- Marknaden betalar inte mer (du själv skulle förstås sätta dig i/på produkten med armarna i kors och sur min istället, vilket är ett annat spännande sätt att lösa problemet)
Det är ju en lite intressant kommentar. Marknaden betalar inte mer och ditt förslag är då att sälja med förlust, och förbruka aktiekapitalet. Du skulle kanske göra succé som ekonomisk expert hos vänsterpartiet. Dom har ju en del ideer kring att företag ska gå med förlust. Jag antar att det är det mycket framgångsrika näringslivet i Sovjet som står som modell.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
- Relaterat till ovan uppstår ibland scenariot där produkter färdigställs trots att vi redan innan vet att vi kommer sälja dem för mindre än vad de kostar att producera. Vi kan alltså på kort-medellång sikt vilja massproducera produkter vi "förlorar" på trots att de säljer för vårt nya standardpris. Kul va?
Det här är alltså sådana djupsinnigheter som att det första tillverkade halvledarminnet från en ny prcessod och fabrik betalar inte de 3 mdr det kostat att utveckla.
Det var ju för väl att du skrev det. Det måste vara en nyhet för läsarna i tråden.
Även om du nu inte skriver så förtroendeingivande borde du ändå kanske ha en viss aning om att byggfirmorna inte skulle stå och producera bostäder i Stockholm år efter år till förlust.
Utan skulle försöka hitta en nivå där det faktiskt går att sälja med vinst. Eller försöka ta andra lönsamma jobb man kan hitta. ROT kanske. Och om nödvändig säga upp folk. Gråtande byggjobbare har vi haft i TV förr. Och nu gör dom sitt för att upprätthålla så väl produktionskostnaden såväl som arbetslösheten genom att tvinga till sig stora reallöneökningar.