Citat:
Ursprungligen postat av
knypplarN
Kurvan har ju en negativ fördelning, de allra flesta spelarna ligger i intervallet 1000-1300 WN8. Så en spelare med 1200 WN8 tillhör ju de bättre i "medelklassen".
Jag tänker fokusera på min winrate till dess att den planar ut, dvs, att overall är representativ för mina faktiska prestationer. Kommer vara nöjd när jag hamnar runt 58% overall. Det är en bit kvar dit och det blir svårare och svårare ju fler matcher man drar på sig och eftersom att det krävs ett högre snitt för varje ökning ju närmare man kommer. Mina senaste tusen (1056) matcher har jag 59,56% på och snittier 8,43 (alltså mestadels T10 vagnar), har spelat majoriteten av dessa matcher själv och det är jag rätt nöjd med. Har för mycket vinnarskalle för att tycka det är roligt om det blir för många förluster på rad, lirade med min E100 på Live Oaks igår och skrapade ihop 8,5k dmg (ja, spammade bara gul) och trots det lyckades laget förlora. Har gått igenom reprisen flera gånger och det funderat över vad jag hade kunnat göra bättre för att vinna en liknande situation i framtiden.
Försöker utveckla min superaggressiva spelstil med att ta det lugnare och inte ta onödig skada. Jag styr gärna matchtempot vilket gör att man ibland hamnar i för svåra situationer för att verkligen kunna prestera sitt yttersta. Har fortfarande på tok för låg survival rate men har inte kommit underfund med hur jag kan öka den inom ramarna för min spelstil.
Hur många matcher har du på ditt konto?
Har själv 10k matcher nu. Men det du borde göra är att köra medium. En medium kan du köra mer solo och påverka matchen så otroligt mkt mer. En e100 blir lite svårare att styra matchen och du kan inte hjälpa olika flankar ifall det skulle behövas hjälp.
En till grejj som många gör fel är att dom säger något med att dom gjorde 10k dmg men förlorade ändå och laget sög. Få spelare tänker på att dom faktist kanske inte gjort så mycket för laget ändå. Ifall hela laget åker fram och spottar och du står och gör skada så hjälper du inte direkt laget så mycket. Ditt lag kanske förlorar 13k hp i olika vagnar medans erat lag gör 5k dmg på dom.
Mitt mindset är simpelt när jag kör. Jag ska vara i fronten, jag ska göra allting först och jag ska ta riskerna. Om du har en person med 500 wn8 som kör fram och ska ta initiativet så kommer han dö och inte göra mycket nytta för laget. Ifall den personen med 500 wn8 istället är bakom dig och du går fram och spottar/tankar eller vad du nu gör så kommer han faktist kunna göra skada och göra nytta. Och eftersom att du är den bästa spelaren i fighten så gör du det på rätt sätt och kommer därför själv göra skada samt överleva. På så sätt vinner man en fight. Du kan inte vinna genom att stå bakom och campa.
Testa att köra mediums då kan du hjälpa alla olika flanker som behövs + att du kan flanka. Själv så är batchten min favoritvagn. Gillar även obj-140. Den har jag enbart kört solo med och ligger på 80% win ratio på obj. Det är mkt svårare att få bra win ratio med. Min E100 dock är mkt svårare att få hög win ratio där kanske jag ligger runt 65-70% när jag kör. Tds är också svårare då du är längst bak i laget och därför inte gör någon nytta. Där kommer jag inte mkt mer än 65-75% heller förutom waffenschnauser OP shit vagn där ligger jag på 89% tror jag.
Men principen är att "DU ÄR BÄST". Du presterar bäst i alla situationer oavsätt vem du möter (även ifall han är bättre). Det är så du ska tänka. Och därför så måste du även ta initiativ för att då kommer du bespara ditt lag hp. Så var alltid aktiv och i fronten och gör saker hela tiden. Finner du dig själv stå stilla så gör du något fel. Det svåra är att göra någonting men att göra något rätt. Gör du något och du gör det fel så blir det ju katastrof. Så i början kan det bli mkt crash and burn. Men det är bara att lära sig av misstagen och sen fortsätta. Själv så brukar jag mer eller mindre alltid vara den absolut sista vagnen att dö dom gångerna vi förlorar, och sällan dö när vi vinner. Men jag är ändå den som är i fronten och spottar, tar skott osv.
Principerna
- Du är bäst av alla
- Ditt initiativ kommer alltid vinna för laget
- Låt ingen annan ta initiativet utan gör det själv
- Ditt hp är viktigare än någons annans (dvs byt inte ut 200 utav ditt egna hp för att skada 1000hp på moståndaren).
- Står du stilla för länge gör du något fel