Citat:
Ursprungligen postat av
BehindRayban
1. Bluffen är alltså att nationaliteten på försvararna skulle gjort någon skillnad. Följdaktligen är kritiken mot flankskyddet att de inte stormade varenda brohuvud som ryssarna försökte bygga upp (något som skulle vara erbarmeligt svårt sett till de aktuella utrustningslistorna.). Att det inte gick särskilt väl att bygga befästningsverk framgår tydligt av wikipedia och än implicit. Att gräva i lera är ett sisyfosarbete eftersom det hela tiden rinner till. Att gräva under vintern är riktigt jobbigt pga. kälen.
3. Ifall du inte kan googla Grozhny #1 och #2 så är du riktigt inkompetent. Man kan i princip säga att den Ryska överlägsenheten i Grozhny #1 och #2 var runt 16 faldig i förhållande till tätheten i förhållande till ATO:n vs. pro-ryssarna räknat på deras lägsta styrke estimat. I övrigt så var den Ryska armen i Grozny #1 och #2 totalt överlägsen i allt i förhållande till den Ukrainska armen.
4. Men du kanske kan ta fram någon militär expert som tycker annorlunda?
Du är allt bra rolig du, eller kanske bara tragiskt. Jag bad dig visa på en seriös militärexpert som stödde att terroristerna skulle kunna hålla Donesk och Luhansk till oktober, och att terroristerna skulle kunna lyckats strida som i Stalingrad.
Jag gjorde misstaget att tro att du faktiskt lyckats plocka fram en icke rysk, oberodendemilitär expert som skrivit någon avhandling. Tydligen inte, då du inte länkade till någon. Istället så framhåller du dina egna, flummiga, uppskattningar och ordbajseri om situationen i Grozny under första och andra Tjetjenienkrigen. som du anser att du kan extrahera till Donesk och Luhansk.
Du verkar också tro att, bara för att ryssarna lyckades hålla några smala brohuvuden i Stalingrad, så skulle det kunna vända i två oblaster i sydöstra Ukraina och dina terrorister skulle kunna starta någon mirakulös motoffensiv och kanske inringa de ukrainska styrkorna i sydöstra Ukraina.
Ja, du. Försvarshögskolan har faktiskt fristående kurser i bl.a. Militärhistoria, du kanske skall testa och söka någon sådan.
Man blir inte en militär expert bara för att man så gärna vill det. Man blir det för att man förtjänar det!
Själv är jag absolut ingen militär expert, men jag har å andra sidan inte heller hävdat det. Jag nöjer mig med att vara lite intresserad av militärhistoria. Kommer du inte in på militärhögskolan så kan du väl gå med i SMB, så du får lite kött på benen istället för ditt eviga flummande och ordbajseri.