Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
Ett bra kapital relativt vad man lånar.. Skulle du säga att 25% av en lägenhet på 1.8 miljoner är ett bra kapital? Känna som att det ändå är ytterst få människor som ändå har majoriteten av bostadens värde i kapital.
Situationen måste ju bedömas individuellt och jag har inga fasta uträknade siffror på vad jag själv tycker är okej. 25% i eget tillgängligt kapital kan ju absolut vara rimligt i vissa scenarion även i en ömtålig marknad eftersom du har god marginal att lösa situationen vid olyckliga omständigheter utan att det omkullkastar hela livet. Dock är du fortfarande i riskzonen för att bli "ägd" av dina lån/banken/ditt boende.
Som jag ser det stirrar de flesta på fel siffror, tänker sig "10% vinst", "10% förlust", försöker prognostisera marknadsutvecklingen osv vad gäller att investera bostad. Dessa förväntade utfall är ganska ointressanta och inte mycket att bry sig om, även om vi bortser ifrån att folk bara sitter och gissar. Desto intressantare är tailevents eftersom en bostad per konstruktion verkligen är som gjord för att
aldrig någonsin investera i. Hela grejen är liksom konstruerad tvärt emot hur en rimlig (monetär) investering bör se ut.
Negativa tailevents är i det här fallet det intressanta. D.v.s. vad händer om något går fullständigt åt helvete. Till sin natur kan man omöjligen veta vad eller varför, däremot kan man ändå förstå hur robust din situation är om detta 'något' inträffar. Om bostadsmarknaden kraschar fullständigt och du sitter med ett lån på 1.8 miljoner, vad har det för övriga effekter? Om du har ett starkt kapital har det bara effekten att du just blev någon miljon fattigare, det är enkelt att se värsta tänkbara utfall och din situation är inte konkav.
Har du inte ett starkt kapital kanske du blir "ägd" av banken, tvingad att bo på en plats där du inte längre trivs på ditt jobb (medan du får ett drömerbjudande utomlands du måste tacka nej till), kanske går du i förlängningen i personlig konkurs och existensminimum X antal år. Vad har detta för effekter på din karriär, på din drivkraft - har du råd att träna, äta och leva tillräckligt nyttigt? Hur kommer du må dessa år och vad har det för effekter på din framtid?
Ska inte spinna för mycket men vill man göra det enkelt för sig går det alltid att på ett eller annat sätt kvantifiera hela situationen monetärt och vad man kan se då är:
- Att minska sin flexibilitet kostar
alltid pengar, hur mycket det kostar beror på hur flexibel du var innan och hur mycket den minskar
- Konkavitet kan lätt göra att en kalkyl som för de flesta framstår som positivt väntevärde i verkligheten har negativt väntevärde eftersom de flesta stirrar sig blinda på det där "vita bruset" i mitten (15% vinst, 10% förlust, osv) och missar de viktigaste utfallen
- Att låna mycket pengar till bostadsköp gör din situation konkav (tak för positiva utfall, bottenlös för negativa)
- Konkavitet kostar naturligt mest i ömtåliga system eftersom dessa förr eller senare brakar ihop, de
kommer alltså förr eller senare hamna i ett scenario vi "inte alls räknade med"
Citat:
Hur tror du landet ligger om en sådär 2-3år? Jag grämer mig mest över att det just nu kostar mig i princip samma månadspeng att flytta till en lika stor BR som HR och då känns de väldigt surt att slänga samma mängd pengar "i soporna" om man flyttar till en HR, men samtidigt tar du ingen risk under nu när marknaden "peakat". Har verkligen svårt att se hur ett köp i dagen marknad ska generera en vinst i framtiden, kan någon annan se det?
Det kanske gör det och det kanske inte gör det, ska man
förvänta sig något specifikt utfall så är det antagligen långsam ökning på sikt.
HR är dock aldrig pengar i
soporna, du betalar för flexibilitet. Detta har aldrig varit bortkastat och är verkligen, verkligen aldrig bortkastat nu år 2014. Vi har inte den blekaste om hur världen och våra alternativ ser ut ens år 2016, den med störst flexibilitet har mest möjlighet att göra något bra av det vi vet då som vi inte vet ett jota om idag. Det kanske är mentalt jobbigare att föreställa sig den belöningen, men det gör den inte mindre verklig.
Men det sagt tycker jag som sagt att de som känner starkt på sig att de vill stadga sig på en punkt och sedan stanna där gör vettigt i att köpa bostad. Det är ju det som är grejen: då har man inte lika mycket flexibilitet att förlora. Köper inte att man kan "timea" marknaden för bostäder, även spekulationsbaserade priser är ju förankrade i en aggregerad tro på värdesökningar.
Man kan förvisso investera i kris när ingen annan har råd, men det kan man ju även göra med aktier eller vad som helst.