Citat:
Ursprungligen postat av
Gromph
Min kommentar gällde hyresbostäder. Jag kan tycka att den som har en basal läsförståelse skulle ha sett det.
Dun skrev köper/hyr vilket inte bara handlar om hyresrätter.
Citat:
Prisregleringen på hyror gör att direktavkastningen inte räcker till att betala kapitalkostnader och omkostnader. Dvs den som bygger och äger hyresbostäder går med förlust. Därav att det knappt byggs hyresbostäder.
Folk som skriker efter mer hyresrätter tar inga initiativ för att själva bygga och driva sådana. Dom vill inte själva bygga och driva hyresbostäder till förlust. I stället är de så pass dåliga människor att dom vill tvinga på andra förlusten.
Allmännyttan står för lite nyproduktion. Något som de tvingas till av sina ägare i form av kommunalpolitiker. Men även dom har gränser för hur mycket förluster de klarar. För att täcka förlusterna har de ibland sålt av befintliga hyresfastigheter till privata fastighetsbolag eller till ombildning till BRF. Dock blev läget så kritiskt för några år sedan att överheten tvingades till att tillåta presumtionshyror. Dvs att nyproduktion fick ta ut högre hyror under 15 år.
Allmännyttan SKA se till att folk har bostäder, allmännyttan är inte en plats för rikskapitalister att tjäna grova pengar. Och det är mycket lättare för ett kommunalt ägt bolag att få tillstånd att bygga nytt än en privatperson.
Man har inte sålt ut allmännyttan för att täcka förluster, man har gjort det pga lagar och regler som tillåter det(mer eller mindre måste göra det) om en majoritet i bostaden vill ombilda.
Om det är så svårt att få in pengar varför använder kommunpolitiker allmännyttan som lillebrorsspargris?
Citat:
Prisregleringen gör tvärtom att hyresrätter knappt byggs. Den "bostadsbrist" som det yras om handlar väsentligen om att det är hopplöst att komma över ett förstahandskontrakt. Och prisregleringen befäster den "bostadsbristen".
Med marknadshyror skulle det finnas lika mycket lediga förstahandskontrakt som det finns bostadsrätter.
Nybyggen har inte samma regleringar som äldre bostäder, eller tror du det är en slump att ALLA nybyggen mer eller mindre har mellan 8 och 15k i månadshyra? Är det för lite tycker du? Borde hyrorna istället ligga på 30 eller 50k i månaden?
Med marknadshyror skulle bostadsbristen bli extremare och trångboddheten skulle öka markant.
Vem fan skulle bygga mer lägenheter om man skulle bli tvungen att sänka hyrorna? Byggdes det nog med lägenheter skulle priserna rasa till under dagens nivåer så inte en chans att marknadshyror skulle öka byggandet. Det enda som skulle hända är att hyrorna mångdubblades och det är det.