Resultat: Valet 2018
SvP får min röst
0%
0 röster
SvP får inte min röst
0%
0 röster
2014-07-20, 20:56
  #19129
Medlem
Tycker det förekommer ett visst dubbeltänk hos vissa SvP:are.
Citat:
Ursprungligen postat av RexGermania
1, Sverige skall även i framtiden vara svenskt: Endast människor som tillhör det västerländska genetiska och kulturella arvet, där de etniska svenskarna ingår, skall kunna vara svenska medborgare.

2, Sverige skall styras av svenskarna: Icke-svenskar skall ej tillåtas ha maktpositioner inom det svenska samhället.


Dessa två punkter är den enda anledningen som behövs för att fortsätta stödja SvP.
Ingen SvP:are hade t.ex. accepterat att SD är ett nationalistiskt parti trots att SD själva påstår det i första meningen i sitt senaste principprogram:

"Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn, som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet av en solidarisk välfärdsmodell som de viktigaste verktygen i byggandet av det goda samhället."

http://sverigedemokraterna.se/var-politik/principprogram/

Och vidare:

"Sverigedemokraterna och nationalismen
I likhet med stora delar av den tidiga, europeiska socialkonservativa rörelsen ser Sverigedemokraterna nationalismen som det enskilt viktigaste verktyget i arbetet med att bejaka den gemensamma identiteten och samhällets inre solidaritet.

En av konservatismens mest centrala uppgifter är att slå vakt om välfungerande och djupt rotade gemenskaper. Nationen är enligt vår mening, vid sidan av familjen, det främsta exemplet på en sådan gemenskap. Mot bakgrund av detta betraktar Sverigedemokraterna nationalismen som en naturlig del av konservatismen och en central del av partiets politik."


https://sverigedemokraterna.se/var-politik/nationalism/

Kritiken mot SvP må vara överdriven, men försvaret mot kritiken är ofta rätt så halmgubbeaktig.

Så här skulle väl också en SD:are kunna säga:
Citat:
Ursprungligen postat av Luckmann
Du menar att Kent Ekeroths inflytande har förstört partiet. Det är en fullständig väderkvarn du slåss mot, eftersom kritiken du framför är inte någonting någon som har någon som helst insyn i partiet kommer att kunna hålla med om. Det enda sättet som Kent Ekeroth har "förstört" partiet är genom att oinsatta antisemiter har hängt upp sig på Kent Ekeroth och vissa av hans (eller Bielers) ställningstaganden eller uttalanden, och med Ekeroth som ikon, använder detta för att kritiserar partiet i stort. Ekeroth har på så sätt påverkat er långt mycket mer än han har påverkat partiet.

---

Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Men i sak har JDG som sagt rätt där. Vidare så är den "ultrakonservativa katolicismen" som JDG bekänner sig till, faktiskt inte korrumperad av judarna som Vatikan II bevisligen är (och för den delen, även den numera Osvenska HBT Kyrkan). Tittar du på Mel Gibson's pappa (precis som JDG också traditionell katolik), så är han så kallad "Holocaust denier" och mycket skeptisk till judarna. Traditionella katoliker är helt enkelt old school kristna, som man var innan kulturmarxismen tog över katolsk-protestantismen (protestantismen är för övrigt ett jävla helvete). Traditionella katoliker är framförallt ärligare och manligare än pedofilskämtet som idag utgörs av Vatikan II.
Det är väl rätt så irrelevant att en viss sorts kristna är bättre än andra kristna? Det finns ju alltid någon som är sämre om man inte är sämst själv och att man inte är sämst betyder inte att man är bra.
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Svenska nationalister är en produkt av det moderna svenska samhället; jämför du svenska nationalister med t.ex. ryska, italienska, amerikanska osv nationalister, så är svenska nationalister betydligt mindre kristna/gudstroende, betydligt mer feministiska, betydligt mer socialdemokratiskt präglade i form av anti-vapen och anti-cannabis åsikter, osv.
Fast varför skulle de där sakerna höra ihop med att vara mindre kristna? Nationella inom "rörelsen" är också vad jag upplever det rätt så "vapenliberala" (alltså att man inte är anti-vapen).
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Samtidigt är hela den här "new atheism" rörelsen (Dawkins, Hitchens, Harris med flera liknande töntar) helt enkelt en falsk opposition bestående av pseudo-radikaler som tror att de är badass revolutionärer när de försöker göra sig ett namn och karriär på att attackera kristendomen och ibland vid sidan om, lite då och då, islam, och sedan nämner de någon gång vid ett enstaka tillfälle att judendomen är fel eftersom judar praktiserar omskärelse på småbarn (som om det vore det verkliga problemet med judendomen). New atheism gänget kör även med desinformationsretorik när de framställer religion som DET STORA PROBLEMET, när det i själva verket handlar om ras och IQ (som religion korrelerar med i viss utsträckning eftersom religion är mentalitet och följer inte perfekt, men i viss utsträckning, etniska mönster och raslinjer).
Visst kanske fokuset är för smalt och de kanske är fega och politiskt korrekta (som i princip alla andra författare och vetenskapsmän idag), men har de fel i sak i sin kamp mot religion då?
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Kort sagt bör dessa anti-tänkande mainstreamtöntar och hela deras jävla fanbase, helt enkelt bojkottas hårt av alla tänkande människor.
Så man ska bojkotta dem för att de är "ocoola" och för populära hos massorna? Eller hade du något argument i sak mot deras arbete? Är själv inte superinsatt, men man får ju känslan här också att du pga din bakgrund ändå vill framställa kristendom som något "schysst" och "coolt" som man inte får kritisera för mycket - utan att det finns någon riktigt rationell anledning till inställningen.
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Att JDG uppmanar till respekt för kristendomen beror nog på att svenskar i allmänhet saknar både hyfs och respekt när det kommer till religion.
Svenskar i allmänhet är ohyfsade, respektlösa och oseriösa när det gäller det mesta, så det är inte ett rent religiöst problem utan ett mycket bredare problem.
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
JDG anser helt enkelt att den kristna vägen är en bra gruppevolutionär strategi för européer
Vart har han uttryckt det? Snarare har han väl verkat vara troende på riktigt.
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
JDG är helt enkelt konservativ och vill tillbaka till den tiden.
Och ändå pratade han i radio och bloggade på Radio FRAMÅT...
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Knark är bra. Om något så behöver SvP-pojkarna knarka loss så att de blir lite manligare. Lite tunga doser 2C-P och röka rejält med cannabis sativa från en fet bong hade nog kunnat få SvP-gänget att öppna ögonen för verkligheten och börja fatta galoppen.
Är det inte rätt så barnsligt och feminint gnälligt att vilja ha rätten att göra massa meningslösa grejer som att knarka?
Citera
2014-07-20, 21:12
  #19130
Medlem
Skuggvarelses avatar
Din egna illa dolda drogagenda som utomeuropé är egentligen ganska ointressant i en debatt om svenska folkets framtid men låt gå för gamla tiders skull:

Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Dumheter. Cannabis är en psykoaktiv drog och i det är knappast en sinnesförslöande drog (särskilt inte i dess sativaform, som gör en både pigg och kreativ). Tvärtom, gör cannabis dig både smart och intellektuell, och det kan alla amerikanska founding fathers intyga:

https://4.bp.blogspot.com/-K1Ar0dlejwk/UUoYaKiFjBI/AAAAAAAAABg/If-aq-MtXSQ/s1600/sativa.jpg
http://www.greenleafcompassion.com/wp-content/uploads/2012/10/medicinal-marijuana-sativa-vs-indica-chart.png
https://gs1.wac.edgecastcdn.net/8019B6/data.tumblr.com/tumblr_mdrkvcOevM1rgr1b2o1_500.jpg

Man blir inte "smart" av en drog, man får ett rus. Studier på unga råttor visar att stresskänslighet och andra mentala besvär ökar:

“Teenagers who are exposed to cannabis have decreased serotonin transmission, which leads to mood disorders, as well as increased norepinephrine transmission, which leads to greater long-term susceptibility to stress,” Dr. Gobbi stated. Previous epidemiological studies have shown how cannabis consumption can affect behaviour in some teenagers. “Our study is one of the first to focus on the neurobiological mechanisms at the root of this influence of cannabis on depression and anxiety in adolescents,” confirmed Dr. Gobbi." http://muhc.ca/newsroom/news/cannabis-and-adolescence-dangerous-cocktail.

Det är därför negativt att vissa användare här romantiserar en drog (och droger intar de flesta av oss utan att bedriva rikstäckande kampanj för substansen) vilket påverkar unga läsare. Cannabinoider i medicinsk syfte, på inrådan av läkare, är en annan sak.

Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Om man är anti-cannabis, då har man verkligen inte fattat någonting och kan lika gärna gå tillbaka till att vara en Holocausttroende mainstreamtönt.

En asiatisk knarkväxt är inte min högsta prioritet, och ditt osunda intresse för den övertygar mig inte mer än om att du har ett potentiellt missbruk att försvara.

Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Är du en Hollywoodnazist?

Nej. Men låga tillskott av testosteron som gynnar muskeltillväxt kan vara fördelaktigt för vissa grupper män i ett vitt samhälle. Jag är öppen för en diskussion i ämnet, men det är ingen hjärtefråga direkt.

Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Vad har SvP för drogpolitik nu när vi ändå är inne på ämnet? Jag har svårt att tro att SvP skulle våga sig på en legalisering av cannabis eftersom cannabis får folk att ifrågasätta saker och ting, och SvP är nog inte intresserade av att någon tvivlar på dem och deras politik.

Jag skulle se det som synnerligen negativt om SvP eller någon annat nationalistiskt alternativ utgav sig för att vara drogliberala.
__________________
Senast redigerad av Skuggvarelse 2014-07-20 kl. 21:20. Anledning: SvD blir nog drogliberala först...
Citera
2014-07-20, 22:41
  #19131
Medlem
Eoppoyzs avatar
Hur ser ni SvP:are på att SD fick betydligt fler röstar under sitt första val och dessutom samma år som SD bildades? Lägg dessutom till att detta var före internets tid.
Citera
2014-07-21, 03:06
  #19132
Medlem
TheBurdens avatar
Jörgen Kromann intervjuas i Realisten.

Veckans svenskpartist: Jörgen Kromann:
Citat:
Fram till valet intervjuar Realisten olika företrädare för Svenskarnas parti i artikelserien Veckans svenskpartist. Denna vecka har turen kommit till Jörgen Kromann från Norrtälje. Här berättar han om hur Sverige förändrats under hans liv, känslan att stå i talarstolen och om sin outtröttliga kamp för Sverige och svenskarna.
https://www.realisten.se/2014/07/20/veckans-svenskpartist-jorgen-kromann/
Citera
2014-07-21, 03:11
  #19133
Medlem
TheBurdens avatar
Björn Björkqvist utvecklar sin syn på Israel-Palestina-konflikten.

Israel-Palestina-konflikten – Andra halvlek:
Citat:
Björn Björkqvist rätar ut frågetecken och krokar till utropstecken när han utvecklar sin syn på Israel-Palestina-konflikten. Fotbollsliknelserna står som spön i backen och det öppnas för nya angreppspunkter.
https://www.realisten.se/2014/07/18/israel-palestina-konflikten-andra-halvlek/
Citera
2014-07-21, 05:36
  #19134
Medlem
MrSkargards avatar
Partiet är emot en legalisering av cannabis och detta har redan diskuterats i tråden. Det känns som att den här tråden sedan länge slutat handla om politiskt relevanta saker...
Citera
2014-07-21, 05:49
  #19135
Medlem
Cognitive Dissidents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSkargard
Partiet är emot en legalisering av cannabis och detta har redan diskuterats i tråden. Det känns som att den här tråden sedan länge slutat handla om politiskt relevanta saker...

Det är ett problem med stora övergripande trådar. Inte fan orkar jag gå igenom över 19 000 [sic] inlägg för att se om nåt jag undrar redan tagits upp. Visst, rent teoretiskt går det att söka, men sökmotorn är långt ifrån perfekt och i ärlighetens namn, det är inte alltid man orkar.

Varför är partiet emot en legalisering?
Är SvP även emot en avkriminalisering? Hur ställer de sig när det kommer till att det idag (sen 88) är kriminellt inte bara att inneha droger utan även att vara påverkad av dem?
Så vitt jag vet är det idag bara vänsterpartiet som verkar tycka det är dumt. Sällar sig SvP till den skaran eller följer de majoritetslinjen?
Vad har de för åsikter när det kommer till rent terapeutisk använding av cannabis?

Hur ser de på hampa i övrigt, det är trots allt en väldigt mångsidig växt som med fördel går att använda till betydligt mer samhällsnyttiga saker än att röka upp framför sitt playstation.



Vad har du för roll i partiet? Även om du uttalar dig som privatperson så verkar du ju ha tillgång till mer information om partiet politik än jag som privatperson kan finna
deras webbplats.
Citera
2014-07-21, 07:46
  #19136
Medlem
Operationss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RagnarLodbrok
Fattar inte ens vad du baserar detta på?
Jag har lyssnat på alla motgiftprogram ang. ukraina och det du säger låter som rent skitsnack i mina öron.
Dan & CO har varit återhållsamma från början och varit tydliga med att de stödjer nationalismen och nationalisterna i Ukraina, ingenting annat.
Menar du att jag helt enkelt missat vad de säger mellan raderna och borde tolkat in saker de inte sagt istället?
Man måste här kunna tänka i hela två steg: De utländska nationalisterna som kämpar för ett annat land än vårt har varit väldigt tydliga med från början att de är militant för NATO, för anfallskrig mot andra vita länder, för samarbete med rika gangsterjudar och NWO osv. Svenska politiker som ger ett direkt stöd till dessa utländska nationalister ger givetvis ett indirekt stöd till NATO, anfallskrig mot andra vita länder, rika gangsterjudar och NWO osv. Detta är oacceptabelt och SvP som säger sig företräda oss måste visa detta, men har snarare gjort motsatsen, vilket urholkat deras legitimitet.
Citat:
Ursprungligen postat av Bjornserkr
Han berättar liksom inte hur vi ska göra i stället. SvP:s mål är att via parlamentariskt inflytande rädda det svenska folket från undergång ... hur svårt detta än blir, blir det lättare än att genom folklig revolution ta makten (som Motståndsrörelsen vill).
SvP:s strategi att ta makten är tyvärr omöjlig, eftersom man tagit ställning i alltför många kontroversiella frågor, och därför aldrig kan få tillräckligt stort väljarunderlag. Vallöften som t.ex. att lova att utvisa omkring 25 procent av väljarkåren pga gener utesluter kanske 30 procent av väljarkåren från att rösta på partiet eftersom de inte vill bli utvisade eller få sina fruar, män, adoptivbarn etc utvisade. Valslagans som "Rösta på oss så avskaffar vi er rösträtt!" utesluter förmodligen omkring 99 procent av väljarna från att rösta på partiet. Och så fortsätter det. För att segra måste man vara lite listigare än så. Faktiskt. Tyvärr hjälper inga böner så att sätta sin tillit till sådana är även det fel. Även om man måhända har "moraliskt" rätt så är en sådan moral inte särskilt mycket att ha om den får ens folkgrupp förintad.

Motståndsrörelsens strategi å andra sidan är huvudsakligen baserad på att genom propaganda bygga upp en ny medvetenhet hos oss nordbor om hur samhället och naturen fungerar. Detta kan naturligtvis i förlängningen leda en folklig revolution men även till att parlamentariska alternativ bildas. När man väl lagt så stor möda, pengar, energi på att väcka upp folk ur dvalan kan det ju tyckas som självklart att man sedan vallar in dem i sitt eget parti, istället för att skänka bort dem till någon annans. Dessutom: När det gäller "folkliga revolutioner" så måste vi komma ihåg att dessa kan som regel aldrig lyckas utan hjälp av utländsk makt, och då måste man alltså först vara på vänlig fot med någon så kallad "skurkstat" eller "diktator", alternativt med USA eller Bilderberggruppen.

Sedan är det en onödig dikotomi att göra: "Parlamentariskt arbete vs folklig revolution", eftersom det står skrivet på väggen att Sverige kommer att krascha och falla sönder i etnisk separatism och att vår strategiska hauptlinie självklart måste basera sig på detta naturliga och självklara scenario.
Citera
2014-07-21, 08:02
  #19137
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Det är väl rätt så irrelevant att en viss sorts kristna är bättre än andra kristna? Det finns ju alltid någon som är sämre om man inte är sämst själv och att man inte är sämst betyder inte att man är bra.
Nej det är faktiskt helt relevant. Om Hutton Gibson, JDG och flertal andra traditionella katoliker har bevisat något, så är det att de är mottagliga för så kallad "anti-semitism", och i uppdaterad form också (Shoahtvivel osv). Givetvis är inte alla traditionella katoliker (vad är de, en miljon?) på gashumör när det kommer till judar, men det finns helt klart en högre frekvens av skepticism när det kommer till judar. Judarna har inte lyckats infiltrera tradtionella katoliker. Av just den orsaken kör traditionella katoliker inte med HBT-äktenskap och massa andra dumheter som är vanligt nu bland mainstreamkyrkor.

Så all respekt till JDG på den punkten!

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Fast varför skulle de där sakerna höra ihop med att vara mindre kristna?
Det sa jag inte. Jag poängterade att svenska nationalister överlag har ungefär samma åsikter som Riksdagspartiet har. De flesta nationalister är helt enkelt produkter av deras land. I USA är det t.ex. betydligt vanligare med "racial libertarians", medan i Sverige är det betydligt vanligare bland nationalister att vara socialist (eftersom socialdemokratin länge har dominerat Sverige). Bland arabnationalister är det betydligt vanligare att vara sympatisk till islam, och så vidare. Sedan finns det ju helt klart avvikande element och individer som förespråkar annorlunda politik, men jag snackar det generella mönstret här.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Nationella inom "rörelsen" är också vad jag upplever det rätt så "vapenliberala" (alltså att man inte är anti-vapen).
Ja det finns sådana element också. Men jag generaliserade.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Visst kanske fokuset är för smalt och de kanske är fega och politiskt korrekta (som i princip alla andra författare och vetenskapsmän idag), men har de fel i sak i sin kamp mot religion då?
Det är inte det att Dawkins har fel om Gud, eller för den delen rätt. Grejen är att religionen inte är roten till problemet. Vi kan ta som exempel, Hitchens kritiserade moder Teresa, snackade om att hon inte hjälpte indier. Men blir Indien helt plötsligt ett i-land om man gör indier till ateister, eller behöver indier ändra på deras u-landsmentalitet? Lilla Uttar Pradesh som ungefär är halva Sveriges storlek, har 200 miljoner invånare. Ras och IQ har alltså ingen betydelse; ta bort religion och folk blir Einstein. Det är kontentan av vad new atheism rörelsen säger.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Så man ska bojkotta dem för att de är "ocoola" och för populära hos massorna?
Ja delvis:
“Everything great and intelligent is in the minority.” — Johann Wolfgang von Goethe
Är något eller någon populär, mainstream osv, då bör man inte alltid och utan undantag, men ofta, bojkotta av ren princip, eftersom det som är populärt i regel också är undermåligt.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Eller hade du något argument i sak mot deras arbete?
Ja, jag har många argument mot deras tramsigheter. Men det är inget vi behöver debattera i den här tråden.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Är själv inte superinsatt, men man får ju känslan här också att du pga din bakgrund ändå vill framställa kristendom som något "schysst" och "coolt" som man inte får kritisera för mycket - utan att det finns någon riktigt rationell anledning till inställningen.
Klart man får kritisera kristendomen, och jag gör det själv till och från. Grejen är att de flesta som "kritiserar" inte är några djupa kritiker, och tänker allt som oftast med röven. Det är lätt och vanligt att ha en negativ åsikt om något, men väldigt få människor har genomtänkta argument.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Svenskar i allmänhet är ohyfsade, respektlösa och oseriösa när det gäller det mesta, så det är inte ett rent religiöst problem utan ett mycket bredare problem.
Ja det har du helt rätt i. Och det är ju just det JDG försöker säga: han menar (och nu parafraserar jag här), hey, vi är svenssonnationalister, det här är vår kultur, vårt folk, våra traditioner och seder, och framförallt vad våra förfäder har utövat i tusen år, visa lite respekt för våra förfäder och deras livsval.

Har man dock bara alkohol och iPhone på huvudet som den moderna svenska post-MTV generationen så kan det vara svårt att förstå vad JDG försöker säga.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Vart har han uttryckt det?
Det har han inte vad jag vet, jag poängterade bara att det är kontentan av vad han försöker säga.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Snarare har han väl verkat vara troende på riktigt.
Ja, men religioner är gruppevolutionära strategier, och ett djupt kristet svenskt folk hade nog inte rasblandat i högre utsträckning, eftersom man t.ex. bara hade hållt sig till germanska protestanter osv. Religion leder ofta till endogami.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Och ändå pratade han i radio och bloggade på Radio FRAMÅT...
Det betyder inte att han inte är konservativ, för att det är han.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Är det inte rätt så barnsligt och feminint gnälligt att vilja ha rätten att göra massa meningslösa grejer som att knarka?
Knarka är något av det absolut manligaste och djupaste man kan göra, och inget som varken kvinnor eller barn bör göra i någon större utsträckning:
“Psychedelics are illegal not because a loving government is concerned that you may jump out of a third story window. Psychedelics are illegal because they dissolve opinion structures and culturally laid down models of behaviour and information processing. They open you up to the possibility that everything you know is wrong.” ― Terence McKenna
Nationalister utger sig ofta för att vara fritänkare, men de riktiga fritänkarna finns bland tripparna och cannabisrökarna.

Citat:
Ursprungligen postat av Skuggvarelse
Din egna illa dolda drogagenda som utomeuropé är egentligen ganska ointressant i en debatt om svenska folkets framtid men låt gå för gamla tiders skull:
Vad är min dolda utomeuropeiska agenda, du självständigt tänkande svennetuffing?

Citat:
Ursprungligen postat av Skuggvarelse
Man blir inte "smart" av en drog
Jo det kallas nootropics:

https://en.wikipedia.org/wiki/Nootropic

Och cannabis sativa är helt klart en nootropic, om än inte permanent förändrare av intelligens.

Citat:
Ursprungligen postat av Skuggvarelse
man får ett rus.
Det också

Citat:
Ursprungligen postat av Skuggvarelse
Studier på unga råttor visar att stresskänslighet och andra mentala besvär ökar:
Ja alltså, som ung råtta så kanske du är överkänslig för cannabis, men vi riktiga män klarar av denna dödsdrog.

Sedan imponerar inte dina regimpropagandastudier på någon tänkande människa.

Citat:
Ursprungligen postat av Skuggvarelse
Det är därför negativt att vissa användare här romantiserar en drog (och droger intar de flesta av oss utan att bedriva rikstäckande kampanj för substansen) vilket påverkar unga läsare. Cannabinoider i medicinsk syfte, på inrådan av läkare, är en annan sak.
Jag romantiserar inte cannabis; jag propagerar aggressivt för livets växt.

Citat:
Ursprungligen postat av Skuggvarelse
En asiatisk knarkväxt är inte min högsta prioritet, och ditt osunda intresse för den övertygar mig inte mer än om att du har ett potentiellt missbruk att försvara.
Nu var det ju, tyvärr, ett par månader sedan jag rökte på, så det är inget missbruk här inte. Du har inte förstått vad cannabisfrågan handlar om. Här har du lite fina grejer:

Why Marijuana is illegal - Joe Rogan: https://www.youtube.com/watch?v=N5L3W_m9MAU

Citat:
Ursprungligen postat av Skuggvarelse
Nej. Men låga tillskott av testosteron som gynnar muskeltillväxt kan vara fördelaktigt för vissa grupper män i ett vitt samhälle. Jag är öppen för en diskussion i ämnet, men det är ingen hjärtefråga direkt.
Ja för er råttor är steroider en game changer. Vi män som har överflöd av testosteron behöver inte direkt steroider, men jag kan rekommendera Bigger, Stronger, Faster* om du är intresserad av ämnet.

Citat:
Ursprungligen postat av Skuggvarelse
Jag skulle se det som synnerligen negativt om SvP eller någon annat nationalistiskt alternativ utgav sig för att vara drogliberala.
Självklart skulle du det, och om nationalismen är så ologisk att man genast börjar ifrågasätta den efter att ha rökt på lite, då är nationalism inget att hänga i julgranen. Och det är väl det SvP och andra nationalister är rädda för, att folk skall tänka själva.

Citat:
Ursprungligen postat av Cognitive Dissident
Varför är partiet emot en legalisering?
Är SvP även emot en avkriminalisering? Hur ställer de sig när det kommer till att det idag (sen 88) är kriminellt inte bara att inneha droger utan även att vara påverkad av dem?
Så vitt jag vet är det idag bara vänsterpartiet som verkar tycka det är dumt. Sällar sig SvP till den skaran eller följer de majoritetslinjen?
Vad har de för åsikter när det kommer till rent terapeutisk använding av cannabis?

Hur ser de på hampa i övrigt, det är trots allt en väldigt mångsidig växt som med fördel går att använda till betydligt mer samhällsnyttiga saker än att röka upp framför sitt playstation.
SvP är inget parti för tänkande människor; att SvP skulle vara pro-industrihampa osv är helt klart för höga krav på deras Homer Simpson hjärnor. SvP är inte intresserade av riktig förändring; de vill bara stoppa invandringen och sedan har de inget emot cannabisförbud, och att skövla skogar istället för att använda hampapulpa för att tillverka papper är helt okej med dem, osv. Och det är ju liksom ganska meningslöst att stoppa invandringen och ändå tillåta människan att utrota allt liv på hela planeten om ett sekel eller så. Vad är meningen med ett temporärt svenskt Sverige om man ändå har tänkt tillåta människan att förinta allt liv på planeten?
__________________
Senast redigerad av EliasAlucard 2014-07-21 kl. 08:58.
Citera
2014-07-21, 08:12
  #19138
Medlem
MrSkargards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cognitive Dissident



Vad har du för roll i partiet? Även om du uttalar dig som privatperson så verkar du ju ha tillgång till mer information om partiet politik än jag som privatperson kan finna
deras webbplats.

Jag är en vanlig medlem och inställningen till cannabis har jag fått klart för mig efter samtal med ledande medlemmar. Jag har alltså tagit kontakt direkt, något du vägrar. Jag har varit inne på det förr: den som verkligen vill ha svar kan få svar. För övrigt så återkommer jag till denna tråden när den börjat handla om relevanta saker igen.
Citera
2014-07-21, 10:27
  #19139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eoppoyz
Hur ser ni SvP:are på att SD fick betydligt fler röstar under sitt första val och dessutom samma år som SD bildades? Lägg dessutom till att detta var före internets tid.
När SD bildades var de dock mer radikala och hade ingen konkurrens med något liberaliserande parti som drog till sig "taktiska" väljare.
Citera
2014-07-21, 12:13
  #19140
Medlem
enriktigsvensk.s avatar
Jag tycker alla bör läsa dom kloka orden från vår partiledare Stefan Jacobsson. Det är detta som han belyser som är viktigast. SvP 2014
https://www.realisten.se/2014/07/19/var-sak-har-sin-tid/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in