Otroligt vad du ljuger.
Citat:
letsdoit skrev
Hur mycket ansvar kan SB anses ha haft - de anhörigas vånda under rättegångarna inräknade? - I brev till en av sina terapeuter (äv. vän och förtrogen) skriver SB i okt 1993 att han funderar på att köpa sig en hund (DJ: MSSL; epub, s. 238f). – SB bodde då i en tvårummare på avd. 37 på Säter. Han planerade att skriva en bok; en diktsamling som skulle handla om hans hjältemodiga kamp för att återerövra sina undanträngda minnen. - Mat, husrum, kanske en hund att ta med på sina promenader, fri tillgång till narkotika, fria samtal med sina terapeuter,
"SB bodde då i en tvårummare på avd. 37 på Säter." "i okt 1993"
Enligt hans journaler så flyttades han över till avd 36 "helt och hållet" den 26 februari 1993.
I brev till en av sina terapeuter (äv. vän och förtrogen)
Hans terapihistoria framgår av hans journaler:
10 maj 1991: Allmänna svårigheter. Pedofilen får ett samtal med överläkare Göran Källberg.
17 maj 1991: Argumenterar för samtal eller terapi. Ett samtal med överläkare Kjell Persson. Har vid samtalet:
"Rikligt med tics, ryckningar i hela ansiktet, han ser också ut att kämpa med gråten."
24 maj 1991: Samtal med överläkare Kjell Persson. Har vid samtalet:
"Tics. "stackatoartad andning och underliga grymtande ljud" Den kriminella pedofilen är helt sjuk i huvudet.
6 september 1991: Pedofilen vädjar om psykoterapeutisk behandling, men Säter har begränsade resurser, så det han får är läkarsamtal med överläkare Kjell Persson. 2 oktober, samtal en gång i veckan. 4 november, samtal 2 gånger i veckan.
9 april 1992, så får han äntligen den psykoterapeutisk behandling han vill ha: Samtal 3 gånger i veckan med överläkare Kjell Persson:
"vågar granska sig själv och sina sexuella perversioner"
12 och 19 februari 1993: Får två samtal med psykologen Birgitta Ståhle när dr. Persson är på semester:
"får även kontakta henne om han mår dåligt"
26 februari 1993: "Patienten vänt sig till två nyckelpersoner på avdelningen samt till psykolog Birgitta Ståhle och sagt att han begått två mord"
Från 21 maj 1993: Samtalen med dr. Persson beskrivs som:
"regelbundna terapeutiska samtal"
Du menar alltså att överläkare Kjell Persson är hans
"vän och förtrogen".

Vilka är hans andra terapeuter?
"Mat, husrum, kanske en hund att ta med på sina promenader, fri tillgång till narkotika, fria samtal med sina terapeuter,"
Otroligt vad du svamlar.

Mat och husrum brukar dom ju faktiskt ge sinnessjuka som är inspärrade på rättspsyk.

Vilka terapeuter har han fria samtal hos? Fri tillgång till narkotika?

Sina promenader? Av journalerna framgår det att han har dagspermission, 1 februari, 16, 20 och 24 augusti, 18 och 20 september, 2, 8 och 19 oktober 1993. Han vallas 13 mars och 14 juni. Den 25 november PET-undersökning på karolinska i Stockholm. Det skulle var otroligt synd om den hunden.