Av hans komedier är den ju som sagt den självklara att börja med, otroligt vacker, fin och bra, passar perfekt på sommaren! Minns då SVT visade den en sommar för kanske tio år sedan och det var första gången som jag såg den, numera äger jag den på DVD.
Någon som kan rekommendera asiatiska filmer som man bara ”måste” se? Jag vill se fler asiatiska filmer då jag känner att jag har sett alldeles för få. Men det finns alldeles för många (man kan välja och vraka), och det är en aning svårt att försöka gissa ut vilka som är sevärda. Jag föredrar drama, action och skräck, men ser gärna filmer från andra genres också.
Håll i dig, för nu kör vi.
Takeshi Kitano
Ena halvan av en känd komikerduo. Slog igenom stort när regissören hoppade av Violent Cop och han åtog sig att regissera filmen. Hans tidiga filmer kännetecknas av en tyst lågmäldhet, långa, statiska scener och ett långsamt tempo som när som helst kan punkteras av brutalt våld. På grund av en motorcykelolycka som ledde till en månadslång sjukhusvistelse och flera ansiktsoperationer så är han delvis förlamad i ansiktet, något som han utnyttjar i sina filmer, där hans karaktärer ofta är uttryckslösa.
Det mesta han gjort är sevärt, men jag skulle rekommendera att du ser hans filmer i följande ordning:
Violent Cop - den bästa introduktionen till Kitanos stil man kan få.
Sonatine - en yakuzafilm med inslag av komedi; en bra introduktion till Kitanos komedier.
Kikujiro no natsu - en av hans vackraste, varmaste och roligaste filmer. Väldigt lite dialog i den här filmen. Kitano spelar en oduglig arbetslös man som ska följa med grannens son till hans farmor, där han skall bo över sommaren. Dock spelar Kitano han bort reskassan, så de får ta sig fram bäst de kan.
Gohatto - samurajfilm som tar upp ett ämne det sällan talas om - homosexualitet bland samurajer. Precis som i antikens Grekland och på andra ställen i världen så förväntades det att en äldre och mer erfaren samuraj skulle ta en ung pojke som lärling. Om pojken var villig så kunde mannen ta honom som älskare tills dess att han blev myndig, och de svor ett "broderskapskontrakt" på att de inte skulle ta några andra älskare. Det var först efter att vi från väst förde vår kristan moral till Japan som homosexualitet blev mer tabu (gohatto) där. En mycket bra film.
Efter det kan du se i princip vad som helst, för då har du fått en liten glimt av de flesta genrer som Kitano verkar inom.
Shin'ya Tsukamoto
Tetsuo, The Iron Man - drygt en timme lång, svartvit, filmad i 16mm eftersom det var allt Tsukamoto hade råd med. Handlar om en man vars kropp förvandlas till metallskrot. Många snabba klipp, så det är inget för den som har epilepsi. En klassiker.
Tetsuo II: Body Hammer - i princip en nyinspelning av den första filmen, denna gång i färg och med större budget. Inte riktigt lika effektiv som ettan, men ändå en bra film.
Marebito - regisserad av Takashi Shimizu (Ju-on, The Grudge, Tomie: Re-birth) men med Tsukamoto i huvudrollen. Tsukamoto spelar en frilansfotograf som efter att ha bevittnat ett brutalt självmord i tunnelbanan försöker förstå vad det var som drivit den döde mannen till att ta livet av sig. Han upptäcker en mystisk underjordisk värld under Tokyo, där han hittar en naken, stum ung kvinna som han tar hem till sig.
Nightmare Detective - en film som avslöjar Tsukamotos begränsningar som filmskapare; filmen känns fragmenterad och något osammanhängande, men jag tycker ändå den är värd att se.
A Snake of June - en liten varning är på sin plats här, eftersom storyn är något...konstig. Tänk dig en film av David Lynch, men ännu konstigare. Så känns det att se den, men det är väl värt att härda ut.
Hirokazu Koreeda
Nobody Knows - baserad på en verklig händelse, där en mor överger sina barn i deras lägenhet och drar iväg med sin nya pojkvän.
Still Walking - något av en omvänd variant av Yasujiro Ozus Tokyo monogatari. I Ozus film så besöker ett åldrande par sina barn och barnbarn som alla flyttat till storstaden, och paret tvingas konfronteras med hur de glidit ifrån varandra. I Still Walking är det barnen som återvänder hem till en minnesdag över den äldste sonen som dog i en drunkningsolycka femton år tidigare.
Ki-duk Kim
Samaritan Girl - handlar om en Jae-Young, en tonårsflicka som prostituerar sig för att hon och hennes bästa kamrat Yeo-Jin skall kunna åka till Paris. Yeo-Jin agerar hallick, skaffar kunder och håller utkik efter poliser för så att de inte skall åka fast. Trots det så gör polisen en dag en razzia på ett hotell där Jae-Young just tagit emot en kund. För att komma undan hoppar Jae-Young ut genom fönstret. Yeo-Jin bestämmer sig för att leta upp männen som haft sex med Jae-Young och ligge med dem, för att försöka förstå Jae-Young. Otroligt bra film.
The Isle - ju mindre du vet om den här filmen, desto bättre. Men se den.
Moebius - vad sägs om lite incest, våld, våldtäkt och mord? I en film helt utan dialog? Första gången jag såg den var jag inte så förtjust i den, men den växte rejält efter andra titten. En film man bör se flera gånger, tror jag.
Seijun Suzuki
Allt av Suzuki är värt att se, men börja gärna med dessa filmer:
Gate of Flesh - Tokyo, strax efter andra världskriget. En grupp prostituerade kvinnor organiserar sig, ockuperar ett tomt hus och sätter upp regler som alla måste följa: attackera prostituerade som kommer in på vårat område, inga hallickar, förbud mot att ge bort sex gratis (bli kär) och försvara huset mot alla som inte hör hemma där. När en skadad tjuv söker skydd hos dem leder det snart till att regler bryts.
Youth of the Beast - en av de coolaste japanska 60-talsfilmerna. Jô Shishido (som ofta återkommer i Suzukis filmer; han gör fortfarande film, 81 år gammal) spelar en riktigt hård snubbe som spelar ut två rivaliserande maffiafamiljer mot varandra. Ju längre filmen går desto mer får vi veta om hans motiv bakom det hela.
Tokyo Drifter - efter att bossen upplöser Phoenix Tetsus gäng så försöker han lämna den kriminella världen bakom sig, vilket är lättare sagt än gjort.
Tomu Uchida
Bloody Spear on Mount Fuji - en helt makalös film som jag snubblade över utan att veta något om den. En slags roadmovie om en korkad samuraj som har extremt hetsigt humör när han är full, hans tjänare och alla människor de möter på väg till Edo.
Det får räcka för idag, kanske återkommer med fler tips om det finns intresse.
Kolla in Takeshi Kitanos filmer som är en kombination av drama och action (i alla fall hans yakuzafilmer), mycket bra!
Tackar. Ska absolut se dem någon dag.
Citat:
Ursprungligen postat av LVX156
Det får räcka för idag, kanske återkommer med fler tips om det finns intresse.
Tack så hemskt mycket. Har absolut intresse för att få reda på mer filmer, men jag har nu fått en fantastisk lista att beta av. Jag nöjer mig med dessa så länge, så återkommer jag senare för att få fler tips.
Tråden har tappat en del fart och det är såklart tråkigt. Jag utlovade recensioner / överskådningar av Toyodas verk men har hittils bara skrivit om han hans debut Tokyo Rampage. Jag hoppas återuppta detta eftersom Toyoda är en fantastisk regissör.
Just nu håller jag på med Koreeda. För en tid sedan gjorde jag ett försökt men körde fast direkt i hans Afterlife då jag aldrig kom in i den. Nu har jag sett hans dokumentärer innan han blev regissören han är idag och speciellt hans Without Memory, som jag skrev ett längre inlägg om i tråden om dokumentärer är verkligen fantastisk. Jag förstår verkligen allt prat om att han är den naturliga arvtagaren av Ozu; hur duktig han är på att betrakta utan forcera en historia. Hur hans erfarenhet från dokumentärer färgar hans spelfilmer där han förstår tyngden i att låta karaktärerna berätta historien och hur naturlig han får dialogen att kännas.
Nyligen såg jag hans Maboroshi (Illusions), en film som har så mycket mer på gång än vad man kanske uppfattar när man tittar på den. Den typ av film som man kanske inte är helt uppslukad av men som stannar kvar och som man återvänder till att gör att man kan se hur fantastisk regi det handlar om; vilken historia som händer i bakgrunden av historien så att säga. Ser fram emot att fortsätta att se hans filmer. Här har vi något stort. Ska försöka skriva mer i tråden överlag.
Hoppas trådens, utan tvekan, skribent DumBeast fortsätter skriva. De som vill få djupare inblick i asiatiska filmer bör kolla igenom hans inlägg. Fantastiskt. Om du läser detta, DumBeast, ta åt dig.
Tråden har tappat en del fart och det är såklart tråkigt. Jag utlovade recensioner / överskådningar av Toyodas verk men har hittils bara skrivit om han hans debut Tokyo Rampage. Jag hoppas återuppta detta eftersom Toyoda är en fantastisk regissör.
Har fortfarande inte hittat The Hanging Garden med seeds någonstans, vill gärna se den då jag redan har sett sju filmer av Toyoda.
Konstigt att mitt tips inte leverade, mitt tolkande av siffror av förståelse för internet-utdelning borde ha gett något resultat. Det är en fantastisk film. Om Blue Spring är den starkare så står ändå Hanging Garden i stark rivalitet då den är såpass annorlunda och därför inte riktigt bedöms under samma premisser. Jag älskade den. Blue Spring höll jag högre, mycket på grund av fotfästet jag har i det sena 90-talets tonårs-revolt men utan den så vettefan om inte Hanging Garden är den bättre filmen. Den är lika vågad, lika provocerande och lika egen. Blue Spring träffade mig bara på ett personligt plan och jag kan säga att Thee Michelle Gun Elephant hade en stor del i det att göra. Vilket soundtrack, herregud...
Har fortfarande inte hittat The Hanging Garden med seeds någonstans, vill gärna se den då jag redan har sett sju filmer av Toyoda.
Den finns på Asia Torrents med 5 seeds. Jag har själv bara sett Blue Spring av Toyoda, och jag vet inte riktigt vad jag ska tycke om den. Kanske hade lite höga förväntningar, borde nog se den igen.
Den finns på Asia Torrents med 5 seeds. Jag har själv bara sett Blue Spring av Toyoda, och jag vet inte riktigt vad jag ska tycke om den. Kanske hade lite höga förväntningar, borde nog se den igen.
Det är lätt att ha stora förväntningar på en så hyllad film. Jag hade det också och mitt första intryck var att det var bra men inte vad jag förväntat mig. Efter någon dags självrannsakan och insikt i hur mycket jag faktiskt tänkte på flertalet enskilda scener så började filmen växa och fortsatte växa till den punkt då jag var helt såld. Utan att se den igen. Det måste betyda något. Men om den skulle vara för alla? Knappast, den narrativa strukturen är på tok för fragmenterad för att falla alla in i smaken så det är ingen film som man måste gilla. Och ja, är man nörd anser man att sådana filmer existerar, innerst inne.
Den finns på Asia Torrents med 5 seeds. Jag har själv bara sett Blue Spring av Toyoda, och jag vet inte riktigt vad jag ska tycke om den. Kanske hade lite höga förväntningar, borde nog se den igen.
Konstigt att mitt tips inte leverade, mitt tolkande av siffror av förståelse för internet-utdelning borde ha gett något resultat. Det är en fantastisk film. Om Blue Spring är den starkare så står ändå Hanging Garden i stark rivalitet då den är såpass annorlunda och därför inte riktigt bedöms under samma premisser. Jag älskade den. Blue Spring höll jag högre, mycket på grund av fotfästet jag har i det sena 90-talets tonårs-revolt men utan den så vettefan om inte Hanging Garden är den bättre filmen. Den är lika vågad, lika provocerande och lika egen. Blue Spring träffade mig bara på ett personligt plan och jag kan säga att Thee Michelle Gun Elephant hade en stor del i det att göra. Vilket soundtrack, herregud...
Ett par år sedan som jag såg Blue Spring och Tokyo Rampage i fråga så ska nog se om dom nu i samband med att jag ser den sista filmen jag har kvar att se utav Toyoda. Minns i alla fall Blue Spring som en trevlig och bra ungdomsfilm men sen är jag en sucker för japanska ungdomsfilmer där vi följer en grupp killar och tjejer, men i synnerhet killar (lättare att relatera till) på väg mot vuxenlivet. Ska bli intressant att se hur Toyoda tolkat arvet efter Takashi Miike och hans två Crow-filmer!
Citat:
Ursprungligen postat av LVX156
Den finns på Asia Torrents med 5 seeds. Jag har själv bara sett Blue Spring av Toyoda, och jag vet inte riktigt vad jag ska tycke om den. Kanske hade lite höga förväntningar, borde nog se den igen.
Citat:
Ursprungligen postat av BrutusBeefcake
Då letar du dåligt! Finns allt ute. Hint: asiatorrents.me (med fem seeders)
Tack, nu hittade jag den då jag bara sökte på Hanging Garden och inte med originaltiteln och ett The framför den amerikanska titeln!