Resultat: Stängd på grund av missbruk
0%
röster
2014-06-12, 15:34
  #505
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av 20lapp
Desto mer man läser, desto mer snurrigare blir det.

ang att syrien stödjer ISIS:


http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/10585391/Syrias-Assad-accused-of-boosting-al-Qaeda-with-secret-oil-deals.html


Isis känns som det gamla nazityskland.
Utrota alla oliktänkande, nej till demokrati och svär trohet till allah(likt man skulle göra till hitler)

det finns mycket propaganda, det är därför man ska titta mer på vad som händer än läsa om man vill förstå vad som händer

syrien är fiender med isis
Citera
2014-06-12, 15:39
  #506
Medlem
code19s avatar
Isis kan nog rekytera många från Tikrit, Saddams hemstad.
Citera
2014-06-12, 15:40
  #507
Medlem
Sm0okeys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ibgms
Haha vadå "era" områden? Bara för att kurder flyttat dit på senare år och fött massa barn betyder det inte att det är "er" mark

Haha på senare år? Get your facts right din tattare.
Kurder har varit fasta bosatta i KIRKUK ett jäääävla bra tag.

Knip igen och inse att kirkuk styrs bäst med kurder.
Ta en titt på andra kurdiska städerna och jämför med resten av Irak.

Kirkuk och norra Irak har alltid tillhört kurder.
Rätt ska va rätt svårare är det inte.

Tycker det på tiden nu att kurderna gjort sitt drag.

Utan peshmerga vore Irak mer eller mindre i terroristernas händer.

Sanningen bara.
ISIS fruktar just nu enbart peshmerga. Gå igenom trådenser du hur andra ledare vädjat om hjälp från peshmerga och kurderna.

Vakna ur din lilla bubbla nu.
Citera
2014-06-12, 15:47
  #508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fetjävel
Sitter precis o kollar denna filmen från irak

rekommenderas.

Raider mot bilar och överfall i mängder. Äkta smutskrig av outbildade och fanatiska araber.

http://jihadology.net/2014/05/17/al-furqan-media-presents-a-new-video-message-from-the-islamic-state-of-iraq-and-al-sham-clanging-of- the-swords-part-4/

När man sett den inser man att det aldrig kommer att bli fred i regionen. Demografi + ideologi = våld.
Citera
2014-06-12, 15:51
  #509
Bannlyst
- En assyrier i huvudstaden Bagdad har dödats idag och två av hans bröder skadats efter att beväpnade öppnade eld mot de, uppger Ishtar-TV som operar inne i Irak. Bröderna drev en butik där de sålde alkohol. Detta är det första bekräftade fallet av en mördad assyrier sedan oroligheterna i Irak startade för tre dygn sedan.


- Bnai Nahren, en grupp som nyligen brutit sig ur Assyriska Demokratiska Rörelsen (Zowaa) meddelar att de kommer utfärda ett uttalande inom kort och kalla på assyrierna att beväpna sig och bilda en milis på Nineveslätten. Detta blir i så fall första sådana uttalande från en assyrisk politisk grupp i Irak.

- Ett meddelande på facebook om en präst vid namnet Najeeb som påstår att islamisterna håller på att slakta assyrier och har omringat staden Baghdede på Nineveslätten är ren lögn. Situationen på Nineveslätten uppges vara fortsatt stabil som hujada.com har rapporterat sedan tidigare.
Citera
2014-06-12, 15:51
  #510
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sm0okey
Utan peshmerga vore Irak mer eller mindre i terroristernas händer.

Sanningen bara.
ISIS fruktar just nu enbart peshmerga. Gå igenom trådenser du hur andra ledare vädjat om hjälp från peshmerga och kurderna.

Vakna ur din lilla bubbla nu.

Hur skulle Irak vara i terroristernas händer om det inte vore för Peshmerga? Care to elaborate? Om jag inte misstar mig så bryr sig Peshmerga inte ett skit om nåt annat än "sitt land". Du menar att terroristernas rädsla för Pesh har hindrat dem från överta Bagdad, Karbala, Najaf o andra delar i Irak?

Se det som vädjar.. Jag ser det mer som kräver. Ska kurderna få ha nåt att säga i parlamentet så ska dem tamejfan ta o hjälpa till när terrorister invaderar landet. Skulle det krävas att man vädjar om hjälp så finns Iran & Hizbullah redo att rycka in utan att vänta in att landet brinner till grunden för att kunna ha bättre förhandlingsvilkor, som kurderna gjorde i Syrien.. Inte ens då hjälpte dem till, bara när eget nlev påverkade.
Citera
2014-06-12, 15:52
  #511
Medlem
zinavas avatar
Här ser vi Peshmerga posera tsm med YPG
https://twitter.com/mutludc/status/477037507537039361/photo/1
Citera
2014-06-12, 15:58
  #512
Medlem
zinavas avatar
Som jag tidigare sa:

‏@RudawEnglish
#Peshmerga official: no withdrawal from the areas we are capturing. #twitterkurds
Citera
2014-06-12, 16:00
  #513
Medlem
Fulfarfars avatar
Många kunniga personer här. Fråga: vilken är den bästa o. mest "objektiva" icke-utländska nyhetskällan inifrån Irak? (D.v.s. information som inte bara har ett etno-perspektiv...)
Citera
2014-06-12, 16:02
  #514
Medlem
Dr.Dzerzhinskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Nu förenklar du det hela alldeles för mycket. I Irak är det ju den styrande regimen som stöds av väst.
ISIS stöds inte av väst, befängda tanke. Men givetvis kan man använda ISIS som lydiga schackpjäser om det ger valuta för politiska drag, man får inte vara dum. Ett nytt krig mellan Iran och Irak kan ju förändra kartan rejält. Syrien ligger kanske pyrt till och hela regionen kan bli ett dårarnas paradis.

Man får inte gå bort i detaljer inför det övergripande spelet i Mellanöstern. Geopolitiskt värdesätter USA att destabilisera Syrien. ISIS är därför USAs allierade (givetvis inte officiellt, men i praxis - vilket är det som räknas) och USA har inget intresse av att försvaga ISIS. Tvärtom. Ett starkt ISIS gör det svårare för Assad att kontrollera sitt territorium. Så när ISIS skeppar över mängder med militära fordon och vapen till Syrien från Irak, är det något som är bra för USA. Det är så oerhört bra så man kan misstänka att det är en CIA operation bakom det faktumet att Iraks krigsmakt gav upp och flydde fältet då ISIS kom in i Mosul – och dessutom inte sprängde fordonen och vapnen utan kom att lämna över dem till ISIS – vilka omedelbart satte igång transporterna till Syrien.

Visst kan det se kaotiskt ut, ungefär som en postmodernistisk betraktelse av det modernas uppsplittring i det västerländska samhället – men blott om man inte för in begrepp som geopolitik och övergripande stormaktsintressen. När man för in de senare och analyserar utifrån dessa variabler, blir spelet enklare och mer begripligt.

USA är förstås en imperialistisk supermakt som blott försvarar sina intressen i området. Det har krävt milontals liv blott under de senaste tio åren. Denna politik fortsätter efter att USA militärt tar hem sina trupper. Nu för man kriget vidare via proxy. Det går alldeles utmärkt för USA just nu. ISIS stärks och i Irak kommer olika grupper att försvaga landet genom att ta ut varandra i inbördes krig, medan Iran troligen inte är intresserad att skicka trupper – om nu inte ISIS verkligen skulle utgöra ett direkt hot, vilket iofs inte helt kan uteslutas, dock ej troligt.
Citera
2014-06-12, 16:04
  #515
Medlem
zinavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fulfarfar
Många kunniga personer här. Fråga: vilken är den bästa o. mest "objektiva" icke-utländska nyhetskällan inifrån Irak? (D.v.s. information som inte bara har ett etno-perspektiv...)

RUDAW skulle jag säga håller schysst nivå.

http://rudaw.net/english

https://twitter.com/RudawEnglish
Citera
2014-06-12, 16:06
  #516
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fulfarfar
Många kunniga personer här. Fråga: vilken är den bästa o. mest "objektiva" icke-utländska nyhetskällan inifrån Irak? (D.v.s. information som inte bara har ett etno-perspektiv...)

Det kan du glömma. Det finns inga riktigt objektiva nyhetskällor i Mellanöstern. Blod är tjockare än vatten och det gäller både inom politiken, för anställning och inom journalismen, något som är en av grundorsakerna till att regionen ständigt befinner sig i ett kaostillstånd varvat med stenhårda diktaturer.

Självklart finns det undantag och en och annan prisbelönt journalist förekommer då och då men det är ytterst sällan som någon västerländsk redaktion ids gräva ner sig och göra kvalitativa översättningar då det inte finns någon större målgrupp för detta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in