Citat:
Ursprungligen postat av
Wulbari
Letar efter ett par sneakers i läder, i bra kvalité. Kikat på bla CP, Buttero och Diemme. CP är dock ganska tråkiga, Buttero i princip slutsålda och är osäker på kvalitén på Diemme.
Av dessa märken är det dessutom enbart Buttero som syr sulan istället för att limma den, eller har jag fel?
Någon som har svar på mina funderingar och tips på skor? :-)
Nej, både Diemme och Common Projects syr fast sina sulor med. Annars är Lanvin schyssta dock så är ju dom i mocka med "lacktå". Gucci har också ett par helvita som ser ut som ett par exklusivare Stan Smiths, och mina vita Gucci har hållit sig fantastiskt bra med tanke på att dom har agerat beaters under sommar/höst/vår i ett år nu, aldrig varit mer nöjd med ett par sneakers.
Jag kan inte säga någonting om kvalitén på Diemmes sneakers, har bara kängorna men inte använt dom tillräckligt mycket. Dom är sköna och känns välgjorda dock.