Citat:
Ursprungligen postat av
HappySadHarry
Militärt tar de aldrig något. De vill bara döda och plåga. Kan inte västjournalister fatta att det är något konstigt med att inta en vägspärr, eventuellt döda några civilister, och sedan lämna den.
-stridsvagnen,utan infanteri stöd, i ett fientligt stadsmiljö är rena rama dödsfälla för besättningen som består bara av ett fåtal stridare.(jag är tveksam till att besättningen är "vanliga ukrainska" soldater)
-rent militäriskt synpunkt: det är en omöjligt uppgift för några få stridsvagnar att "ta" ett stad och behålla kontrollen där. (utan en större infanteri stöd)
-det ser kraftfullt ut i nyheterna när stridsvagnarna dundrar fram på stadens gata, men detta betyder inte att staden är intagen,ty vagnarna kan gå upp i flammen av en bensinfylld flaska som kunde blivit kastad av en klen, liten flicka.
-för övrigt landets ledning är än så länge illegitim i flesta ukrainarens ögon, så bara en folkvald regering kan bringa fred i Ukraina.