Citat:
Ursprungligen postat av
Tonatiuh
Att han skulle vara en skicklig militär ledare håller jag inte med om. Hans armé dominerar luftrummet och är mycket bättre beväpnade än rebellerna. Ändå har han mycket svårt att besegra dem.
Var har jag skrivit att han är en skicklig militär?
Skrev tidigare i tråden att hans pappa var bättre, Bashar är utbildad till ögonläkare och hans pappa var stridspilot, skicklig politiker och militär.
Sen är det inte så lätt som du tror, terroristerna gömmer sig bland civila, använder civila som sköldar,det är familjer , släkt och vänner till SAA, det handlar inte om vanligt krig, inte front krig .
Första åren av konflikten drog SAA sig från flera områden utan strid, man var rädd för en NATO attack och deras huvud mål var att skydda Damaskus och mest försvarade sig de första åren, när man blev säker att NATO inte kommer attackera gick de till offensiv och har vunnit nästan varenda strid sen dess.
USA har världens mest avancerade vapen, stor och vältränad arme och hur gick det i Afghanistan?
Har de lyckats utrota talibanerna? Talibanerna är idag om möjligt ännu starkare än tidigare .