Citat:
Ursprungligen postat av
WERY
Ja vapenrätten är ju en nödvändighet för ett säkert självförsvar. Har man samtidigt ett ansvarstagande samhälle, så blir det inget "vilda västern", som motståndarsidan ofta talar om
Citat:
Ursprungligen postat av
sim76
Det kanske har nämnt i tråden men:
Hur ställer ni er till civilt vapenägande. Både gällande jakt och sportskytte samt möjlighet att varje laglydig medborgare ska få bära vapen för att försvara sig.
För mig är det självklart som ni båda skriver. USA dyker hela tiden upp som ett exempel på vapenbrottslighet och problematisering kring vapenägande, men om man ser till den rena statistiken så är det inte tillnärmelsevis fullt så illa som många vill ha det till, och stater med högt vapenägande lider av mycket färre fall av svår brottslighet i stil med inbrott och överfallsvåldtäkter. Detta eftersom förövarna aldrig vet om deras tilltänkta offer är beväpnat eller inte.
Men om vi istället ignorerar USA fullständigt som en representativ måttstock och istället ser till länder som står oss närmare och är relativt homogena, t.ex. Finland och Schweiz, som har bland de öppnaste vapenlagarna i världen, så framgår det att kriminaliteten i förhållande till vapenägandet är en fråga om samhällsklimatet i stort. I ett sjukt, mångkulturellt samhälle som präglas av paranoia och otillit till de övriga medborgarna så är liberala vapenlagar katastrofalt.
Men i ett disciplinerat och relativt homogent samhälle så är öppna vapenlagar, där laglydiga och speciellt
utbildade medborgare har möjlighet att inneha vapen för såväl sport, jakt och självförsvar inget problem överhuvudtaget. Med ett återinförande av den allmänna värnplikten, utbildning i disciplin och vapenföring samt respekt dels för vapnet och dels för de övriga samhällsmedborgarna (m.a.o. folkgemenskap), så är jag övertygad om att Sverige på alla sätt och vis skulle vara bättre med vapenlagar liknande dem i Schweiz och Finland.
Det är inte en rättighet att ha vapen, men det kan under många omständigheter vara en delrättighet i ett sammanhang, alternativt en plikt för upprätthållandet av totalförsvaret.
Så för mig är det självklart att laglydiga svenska medborgare, i den svenska nationen, i landet Sverige, med rätt utbildning ska få lov att inneha vapen - för sport, jakt, själv- och hemförsvar eller som en del av totalförsvaret.