Citat:
Ursprungligen postat av
TigerKid
- äldre personer som är uppvuxna med tjänstefolk och aldrig lärt sig att själv sköta ett hem.
- skötsamhet är ingen viktig grej för dem som kommer från den bakgrunden. För arbetare (och lägre medelklass) däremot är det mer viktigt att vara "ordentlig" och prydlig för att fjärma sig från den oskötsamma arbetarklassen/underklassen.
Nu är du inne på en av mina favoritfrågor, frågan om klass, och klasskillnader och skillnader i konvention mellan olika grupper.
Arbetarklassen har generellt sett försökt vara noga med städning, just eftersom det ses ner på dom. Ju mindre det finns att anmärka på, desto mindre finns att anmärka. Det är viktigt att vara hela och rena och tvättade bakom öronen. Det finns faktiskt få som är så noga med det som arbetarklassen, just eftersom dom förstår vilken betydelse det har på deras bemötande.
Det har också varit viktigt för den uppåtsträvande medelklassen. Inte så mycket för att det anmärks på dom, utan för att att dom siktar uppåt och gärna vill vara till lags. Dom tror helt enkelt att ju mer prydligt och städat dom har, desto mer överklass har dom blivit.
Överklassen skiter egentligen i vilket, så länge dom ser resultat och det inte finns något att klaga på. Och finns det nåt att klaga på så har inte tjänstefolket gjort sitt jobb. Och sånt är ju bara pinsamt. Om dom är något excentriska kanske dom dessutom skiter mest i vilket. Och där kan dom samsas med bohemerna, som heller inte bryr sig om konventioner.
I överklasshemmen på nedåtgående kan man dock se tendenser till ett liv som i lägenheten det länkades till. En livsstil som står i paritet med deras position, dock utan dom ekonomiska förutsättningarna att underhålla dom. Vem ska städa lägenheten, när det inte finns några pengar att betala tjänstefolket? Jag säger som i Ninth Gate:
"Aristocracy are like ancient civilisations, they wither and die..."
Den typen av skitiga övreståndshem kan man också se i den bohemiska intellektuella övre medelklassen. Dom har pengarna att betala livsstilen, men skiter fullständigt i konventionerna. Lite skit i hörnen innebär bara att det finns mer pengar över till rödvin. Om det kan reta moster med kristallkronorna så är det bara ett plus i kanten...