2014-04-06, 23:54
  #3445
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Esposito1887
J-vlar vad tråkig Frölander verkar vara. Sitter och skålar med ett glas vatten...
Jo, han är ingen humörhöjare direkt. Verkar väldigt försynt och så. Typ raka motsatsen till pratkvarnen Ravelli.
Citera
2014-04-07, 01:26
  #3446
Medlem
Ang 90 grader,var det ingen mer som tycker frölander låg lite väl bak med baksida armar och tryckte in mot sidan av ryggstödet?Eller såg jag fel?liksom avlastade?
Citera
2014-04-07, 08:42
  #3447
Medlem
Bk9s avatar
Jäklar vad Frölander har blivit smal, han ser ju sjukligt undernärd ut.

Aktiv= http://www.crossfitgothenburg.se/wp-content/upLoads//Lars-Fr%C3%B6lander.jpg

Nu = http://a.cdn-expressen.se/ImageHandler.axd?guid=4c71c8c9-2f60-4db0-c306-c7b994a9d977&imageFormat=secondColumn

Har han blivit såhär smal p.g.a hans vegetarian mat eller är han sjuk?
Citera
2014-04-07, 08:51
  #3448
Medlem
kostymnisses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Walker
Vilka härliga bilder!

Man är väl gubbig när man säger det, men det var något visst med VM-sommaren 1994!

Citat:
Ursprungligen postat av Flaskbacck
Själv är man för ung för att minnas, men sommaren 94-nostalgi är nog det mest återkommande fenomenet hos "äldre" folk. Inte är det sällan päronen, efter några glas vin, börjar drömma sig tillbaka till den där magiska sommaren nittiofyra.

Jäklar vad gammal jag känner mig helt plötsligt, jag minns hela den sommaren så väl. Jag bodde i barndomshemmet, farsan var mindre glad över mitt och brorsan måljubel under matcherna mitt i natten när han skulle upp till jobbet lagom till slutsignalen. Ljuvliga minnen från sin tid som ung vuxen.

Jag gillar ju Ravelli efter alla hans år hos oss i blåvitt, jag hade gärna sett mer från våra CL-matcher t.ex. men det visades ju en del sådant när Blomqvist var med så det kanske fick räcka av den varan.
Min tanke på att det fokuserades så mycket på Ravelli är att han åker ut snabbt och man ändå vill visa mycket av den idrottare av de som är med som flest har starkast minnen av.
Citera
2014-04-07, 14:16
  #3449
Medlem
Moltas666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rocker77
Att Anna skulle vinna beeptestet var väl inte direkt förvånande!!

Nej, det ryms mycket mjölksyra i dom benen.

Citat:
Ursprungligen postat av Brainmydamage
Haha ravelli, vilken härlig profil!

Ravelli är en svensk fotbollsikon av stora mått för dom flesta svenskar, möjligtvis undantaget den kategorin som kallas fjuniga innebandypojkar.

Citat:
Ursprungligen postat av Esposito1887
J-vlar vad tråkig Frölander verkar vara. Sitter och skålar med ett glas vatten...

Han är om möjligt ännu tråkigare idag än han var när han var som bäst. Jag är några år yngre än Frölander, han var den stora stjärnan för oss som var på god väg upp i elitskiktet i simning. Ingen muntergök direkt.
Citera
2014-04-07, 14:28
  #3450
Bannlyst
Kul första avsnitt. Gillade Ravellis tugg och Christian Olsson är sådär skönt avslappnad.
Marit Söderström Nord var i bra fysisk form och tight. Utstrålar en viss pondus och är samtidigt trevlig. Det gillar Juzup!
Citera
2014-04-07, 22:17
  #3451
Medlem
Sillmackas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cognitive Dissident
Enligt nån brittisk undersökning så har gaymers reaktionstiderna hos en stridspilot men fysiken hos en 70-åring.
Så kanske skulle vara svår att ta i nattduell?
Så jävla överdrivet, är 20 själv och lirar i princip varje dag och tränar inte alls. Har ionte fysik som någon jävla 70 åring i alla fall.

Btw, gamers*
Citera
2014-04-08, 15:35
  #3452
Medlem
Huvudmannens avatar
Mitt första intryck av Marit Söderström Nord var att hon var en okänd tant som seglade på 70-talet. Sen vann hon 90 grader trots att hon är äldst. Och när hon berättade att hon jagade sponsorer själv samt att hon sov i släpvagnen under tävlingar så steg hon högt i mina ögon. Dessutom är hon sexig trots sin ålder och trevlig. Intressant hur många kvinnliga fd idottsstjärnor som behåller sin sexighet även i äldre dagar. Tess var ju ett annat exempel.

Ravelli verkar självgod, en person man skulle tröttna på i verkliga livet. Plus för att han talar tyska.

Hoppas Christian Olsson och skid-Anna går vidare. Tyvärr tror jag det blir Lars Frölander, torrbollen personifierad.
Citera
2014-04-08, 18:02
  #3453
Moderator
sm910difs avatar
För mycket Brolin-snurr, för lite rasistskandaler på Ravellis film. Inte en till jävla 94-spelare i någon mer säsong nu snälla, till och med SVT måste väl förstå att det inte duger som slentrian-uttagning. Däremot har jag inget emot att Ravelli gaggar lite, hellre det än det allt för stela och tråkigt korrekta beteende så många andra deltagare visar upp i Mästarnas Mästare - det är trots alls socialiserande som är bland det intressantare i programmet.

Christian imponerar, att åka ut först i barn- och kärringgrenen 90 grader är ett plus. Stryk den skiten tillsammans med 94-laget. Riktiga atleter, för det är urtypen för den sinnesbilden i alla fall jag har av en mästare, utmärker sig genom spänst, styrka, explosivitet, kondition och smidighet. Spinkiga, seniga, gamlingar, barn och kvinnor däremot utmärker sig i statiska grenar. Förmåga i statiska grenar har trots allt generellt en rent negativ korrelation mot spänst och explosiv muskelstyrka/volym i involverade muskler. Sen är beep-test i delvis vatten kanske inte helt rättvist för korta, men det vägs ju oftast upp av att hinderbanorna SVT gör brukar missgynna långa.

Citera
2014-04-08, 18:15
  #3454
Medlem
Trumpeters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Huvudmannen
Hoppas Christian Olsson och skid-Anna går vidare. Tyvärr tror jag det blir Lars Frölander, torrbollen personifierad.

Hoppas också på Olsson gånger 2. Anna är härligt jordnära och dessutom något så ovanligt som en taktisk skidtjej.
Citera
2014-04-08, 20:47
  #3455
Medlem
Oddballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Huvudmannen
Tyvärr tror jag det blir Lars Frölander, torrbollen personifierad.

Frölander har iaf en bit kvar tills han blir lika torr och trist som Stenmark. Men duktiga som f-n är de båda två.
Citera
2014-04-09, 15:36
  #3456
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sillmacka
Btw, gamers*

gaymers*
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in