Citat:
Stebe, stebe, stebe. Jisses...
Detta visar på att du har inte den blekaste aning om hur programvaruutveckling fungerar. Genetiska algoritmer skapar inte program via att slumpa/modifiera själva maskinkoden (1or och 0or) av det exekverbara programmet. Var fan har du fått det ifrån? Att ens tro något så absurt visar på total oförståelse. Dessa används för att lösa givna problem (se det som ett specifikt urval/miljö). I det avseendet är de inte lika evolutionen eftersom de aldrig kommer muteras till att lösa ANDRA problem. Och de kommer aldrig muteras till att bli ett helt annat program i maskinkodsform.
Herre"gud" asså. Tvivlar på att du ens kommer fatta 10% av denna länk, men här är exempel:http://www.codeproject.com/Articles/710644/Genetic-Algorithms-Implementation
Som finnen skulle säga: Alla parn i tråten skrattar åt Stepe, för han är CP.
Detta visar på att du har inte den blekaste aning om hur programvaruutveckling fungerar. Genetiska algoritmer skapar inte program via att slumpa/modifiera själva maskinkoden (1or och 0or) av det exekverbara programmet. Var fan har du fått det ifrån? Att ens tro något så absurt visar på total oförståelse. Dessa används för att lösa givna problem (se det som ett specifikt urval/miljö). I det avseendet är de inte lika evolutionen eftersom de aldrig kommer muteras till att lösa ANDRA problem. Och de kommer aldrig muteras till att bli ett helt annat program i maskinkodsform.Herre"gud" asså. Tvivlar på att du ens kommer fatta 10% av denna länk, men här är exempel:http://www.codeproject.com/Articles/710644/Genetic-Algorithms-Implementation
Som finnen skulle säga: Alla parn i tråten skrattar åt Stepe, för han är CP.
Jag vet inte mycket om programvaruutveckling. Men jag vet att dom inte uppkommer slumpmässigt. Det behövs ganska välbetalda intelligenta hjärnor för att dessa skall komma till.
Det märkliga är att när vi tittar på de mest komplexa och avancerade systemen och information som det krävs mängder av intelligenta forskare för att avkoda och förstå. Då tror man plötsligt att detta helt självklart skulle kunna uppstå av sig själv utan någon tanke eller plan.
Vi verkar överens om att genetisk programmering är ett mycket dåligt argument för evolutionsteorin.
Av någon anledning verkar du ändå tro att följande beskrivning skulle vara en beskrivning av genetisk programmering:
Du hänger väl med i min tanke att programmen måste kunna växa fram 1a för 1a, 0a för 0a. Och varje litet steg skall förändra programmet så pass mycket att en kvaliteskontrollant eller produkttestare skall välja programmet före andra liknande program.
Hela tiden skall nya dataprogram uppkomma som kodar för nya saker, nya operativsystem, nya program och nya spel eller för produktionsprogram för annan produktion än pappermassa.
Detta är alltså inte ett försök att beskriva genetisk programmering. Detta är en beskrivning av hur evolutionen skall ha gått till översatt till datavärldens 2 "bokstäver" med 1or och 0or.
I ljuset av detta tror jag du kan skriva ett bättre inlägg.
stebe2