Citat:
Ursprungligen postat av
huricane4
http://www.aftonbladet.se/kultur/article18478974.ab
En artikel i aftonbladet som förklarar läget från mer än en synvinkel!
Åsa Linderborgs artikel är värd att läsa i sin helhet, men här är ett citat:
Citat:
Spelet om Ukraina är ett monstruöst hyckleri.
Oligarker rivaliserar med varandra, vissa allierar sig med EU, andra med Ryssland. Knappast nån bryr sig om folket. Det största regeringspartiet, Fäderneslandsförbundet, är marknadsliberaler som vill sälja ut vad som finns kvar och anpassa ekonomin till EU:s och IMF:s ”åtstramningsprogram”. Det är kravet för både nödlån och handelsavtal.
Det är en alltför enkel förutsägelse att människorna på Majdantorget väldigt snabbt kommer att tröttna på de nya makthavarna och börjar demonstrera igen. Jag betvivlar att väst, eller Timothy Snyder, kommer att hälsa de protesterna med öppna famnen.
Det heter att Ukrainas suveränitet måste respekteras. Principen om nationellt självbestämmande som inte gällde i Afghanistan, Irak eller Libyen är plötsligt viktig igen. Dock inte i Pakistan, som Obamaadministrationen dag ut och dag in attackerar med drönare. John Kerry bjuder på storartad komik när han varnar Ryssland för att invadera med ”påhittade argument”. Vips hyllar USA folkrätten, som i tjugo års tid ansetts föråldrad. Eller som tjänsteandar med viktig min brukar säga när USA invaderar: ”folkrätten är i utveckling” (det vill säga under avveckling).
---
När det gäller Ryssland ser bombliberalerna blott maktpolitiska motiv, realpolitik, geopolitik. Och säkert med rätta. Krim är nära nog den enda militärbasen som Ryssland har utanför sitt eget territorium medan USA/Nato har minst 700 baser runt om i världen. Kalla det ”makthunger”, men det klart att Putin värderar Krim. Men när det gäller den egna sidan är kommentariatets blick grumligare. Då fantiserar man hellre om ädla humanitära bevekelsegrunder än funderar över realpolitiska skäl: Putin drivs av makt men EU och USA av missionen att skapa gott, vilket resultatet än blir.
Slutsatsen av detta är inte att bombliberalerna är inkonsekventa i sin hållning till folkrätt och interventioner. Tvärtom är de bara alltför konsekventa; USA:s fiender blir alltid deras egna. Har man förstått det faller alla ställningstaganden på plats. Då förstår man också varför medierna traskar patrullo.
Mycket modigt skrivet av Linderborg. Hon har inte behövt fråga andra om lov för att ta in artikeln, eftersom hon är chef för kulturredaktionen, men hennes framtida karriärmöjligheter i den svenska medievärlden är nu ytterst begränsade. Men säkert är det som hon skriver att hyckleriet står henne upp i halsen, och hon är inte ensam om den känslan.