2014-03-05, 09:38
  #5449
Medlem
Xeliouss avatar
Putin brände 73 miljarder (2,3 procent av landets valutareserv) på rubeln bara i måndags för att hindra en totalkollaps för rubeln. Rubeln var redan hårt pressad före ukrainakrisen och riskerar bli en skräpvaluta om det fortsätter i den här takten. Det betyder stor inflation i landet med upprörda medborgare som följd. Ryssland är dessutom på väg in i en recession som ytterligare kan förvärra utvecklingen. Idag har rubelns och moskvabörsens nedgång fortsatt efter viss återhämtning igår efter Putins lögner om tillbakadragande.
2014-03-05, 09:44
  #5450
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Soros och andra globala judiska intressenter vill försvaga Ryssland så att de bara blir en passiviserad leverantör av naturresurser, olja, gas och mineraler som de samvetslösa affärsmännen kan tjäna grova pengar på.

En kaxig nationalist som Putin retar naturligtvis gallfeber på dessa globala utsugare som inte gärna vill se några nationell gränser. Det hindrar dem i deras giriga värv där folken och deras välfärd och nationella stolthet är hinder.

1. Rent generellt vill de försvaga alla former av statsbildningar, samarbetsorgan och andra unioner. Särskilt om sådana har en "extralegal" förmåga, dvs. vanligtvis allt som är starkare än en stormakt på lägsta nivå.

2. Inte alls. Nationsgränser är en förutsättning för sådant där idag. Problemet för dem idag handlar om de extralegala funktionerna, dvs. förmågan att projicera utomjuridisk makt med hjälp av tex. naturresurser, militär, politik eller bankväsende -dvs. saker som hela tiden är flytande & shiftande. Tittar man på andra imperier som bråkat med de intressena så hittar man tex. Frankrike, som kastade in handduken någon gång på sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal, Storbrittanien som kastade in handduken i ww2 genom belåningen, USA som kastade in handduken någon gång på sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal, Tyskland som kastade in handduken på tidigt 1900-tal men sedan försökte smita, inte bara en utan tre gånger. Det roliga i kråksången om sådana intressen och Ryssland är just att bråket startades av tsaren, vilken sedan störtades i en kupp av kommunisterna som då var väldigt påhejade av de där intressena, vilket förstås blev en överraskning för intressena när kommunisterna lösgjorde sig för dem och senare vände sig till andra intressen -dvs. en totalförlust för de intressena, vilket bland annat medförde stora ekonomiska problem på trettiotalet, internationellt.

3. Så vad de fruktar är stater som kan projicera makt utanför sin egen legala sfär, alltså USA, England, Frankrike, Ryssland, Kina och några andra stater. Den normala medicinen som ordineras för sådana stater brukar vara att ta två sådana stater och tussa ihop dem i något krig om nonsens varvid staterna måste låna ohyggliga belopp, vilka sedan växlas mot tex. tjänster eller andra förmåner, jämför Napoleonkrigen, de två inhemska amerikanska krigen, ww1, ww2 m.fl. En annan "medicin" är implosionsfaktorn, vilken tex. anses ha tillämpats i samband med tex. Rosornas krig, Cubarevolutionen, den Ryska revolutionen m.fl. - dvs. saker som iscensätts med väldigt låg förmåga att kontrollera händelseutvecklingen och där intresset verkar ha dragit de sämsta stråna sett till utvecklingen över tiden -dvs. intresset var mest intresserat av att åstadkomma någon form av regimbyte, eftersom den existerande regimen inte tillät att intresset kontrollerade den eller ens ville förhandla med dem.

4. Risken för intresset, eller snarare den upplevda risken för intresset är alltså att de mäktiga staterna tex. kan negera de artificiella valutorna. Vad det innebär i praktiken är tex. att de kan göra skatteparadis insolventa, eller annars påverka sådana till tex. utlämningar utan lagstöd eller annars skriva om avtal i efterhand. Man kan väl lite skämtsamt säga att de har superförmågor som står över saker som avtalsrätt, nationsrätt, ekonomisk rätt osv. osv. osv. Medan intresset i princip enbart har förmågan att luras samt att verka genom artificiella konstruktioner - dvs. är beroende av exakt samma konstruktioner som styr och begränsar de omnämnda supermakterna. Så när det gäller maktkonflikten mellan USA och Ryssland i Ukraina så kan man se att USA tillåter intresset att begränsa deras makt i väldigt många avseenden medan Ryssland inte tillåter det i något större avseende. Ukraina representerar väl i termer av makt säg någon enstaka % av världsmakten, främst pga. livsmedelsexporten, vilket är en huvudfaktor för de moderna makthavarna, precis som för antikens makthavare även om det ibland glöms bort pga. att många stater i väst satt livsmedelsmarknaden ur spel genom sina skatte och subventionssystem, givetvis i syfte att maktmässigt neutralisera livsmedelsproducenterna på de inhemska marknaderna avseende just politik. Intresset är nog i Ukraina fallet främst intresserat av att skapa oreda på marknaden i syfte att tjäna pengar någonannanstans genom kontroll av matproduktion där, alternativt att förhindra att jordbruket i Ukraina utvecklas då detta skulle kunna leda till stora ekonomiska förluster på andra ställen. Jämför man oljemarknaden med jordbruksmarknaden så är oljemarknaden väldigt kontrollerad och strukturerad i jämförelse, trots att jordbruksmarknaden egentligen har en avsevärt större betydelse. Anledningen till det är säkerligen att oljemarknaden har betydelse för fler stater, men tex. jordbruksmarknaden inte har en betydelse för USA eller Ryssland, då även dessa exporterar stora värden inom jordbrukssektorerna.
__________________
Senast redigerad av BehindRayban 2014-03-05 kl. 10:02.
2014-03-05, 09:50
  #5451
Medlem
Savoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xelious
Putin brände 73 miljarder (2,3 procent av landets valutareserv) på rubeln bara i måndags för att hindra en totalkollaps för rubeln. Rubeln var redan hårt pressad före ukrainakrisen och riskerar bli en skräpvaluta om det fortsätter i den här takten. Det betyder stor inflation i landet med upprörda medborgare som följd. Ryssland är dessutom på väg in i en recession som ytterligare kan förvärra utvecklingen. Idag har rubelns och moskvabörsens nedgång fortsatt efter viss återhämtning igår efter Putins lögner om tillbakadragande.

Det är naturligtvis detta som i längden kommer att fälla Putin. Det "väst" MÅSTE tänka på nu, är att inte ge Putin några som helst skäl att kunna skylla nedgången på väst. Låt oss vara lika coola som Ukrainas soldater, så blir det uppenbart för alla, särskilt för ryska folket, vem som har svikit sitt land. Sanktioner och bojkotter endast mot statliga företag, hårdare visumregler endast för personer som är en del av Putins maktapparat osv. Vi måste inte göra mer, resten kommer sköta sig självt inifrån. Gör vi mer, kan det slå tillbaka mot oss. Vi ska straffa Kreml, inte Ryssland.
2014-03-05, 10:05
  #5452
Medlem
KaosnegerMedKlubbas avatar
Ukrainsk polis har lyft ut de landsförrädiska provokatörerna ur den lokala regeringsbyggnaden i Donetsk:

http://www.bbc.com/news/world-europe-26445666

Citat:
Ukraine raises a flag over the government headquarters in the Ukrainian city of Donetsk after evacuating the building, which has been occupied by pro-Russian demonstrators. A police statement says the evacuation began after reports that the building was booby-trapped with bombs.

Citat:
Pavel Gubarev, a Donetsk activist who pro-Russian demonstrators want to see as local governor, tells reporters that people "are ready to take up arms to defend their interests", but adds that he does not urge them to do so.


Den ryska aggressionen alstrar ukrainsk patriotism:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/ukraine/10677080/Ukraine-crisis-Ukrainians-rush-to-join-military.html
__________________
Senast redigerad av KaosnegerMedKlubba 2014-03-05 kl. 10:10.
2014-03-05, 10:26
  #5453
Medlem
Enligt DI: "Rysslands centralbank stödköpte i måndags rubel för sammanlagt 11,4 miljarder dollar (73 miljarder kronor), uppger banken på onsdagen.

Valutainterventionen, för att stävja ett ras för den ryska valutan i kölvattnet på det spända läget kring Ukraina, gjordes parallellt med att centralbanken panikhöjde styrräntan från 5,5 till 7,0 procent.

Trots de exceptionella åtgärderna föll rubeln kraftigt i måndags, i skuggan av börskraschen i Moskva på 12 procent. "


Dessa pengar kunde Putin ha tagit ur egen ficka, han har råd. Dessutom kunde de ha gått till att betala skadestånd till Ukraina för att man har stulit en del av deras land.
Det blir 36.000 kronor per invånare på Krim, men detta är bara en liten del av vad slutnotan för detta vansinne kommer att bli.
2014-03-05, 10:41
  #5454
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Enligt DI: "Rysslands centralbank stödköpte i måndags rubel för sammanlagt 11,4 miljarder dollar (73 miljarder kronor), uppger banken på onsdagen.

Valutainterventionen, för att stävja ett ras för den ryska valutan i kölvattnet på det spända läget kring Ukraina, gjordes parallellt med att centralbanken panikhöjde styrräntan från 5,5 till 7,0 procent.

Trots de exceptionella åtgärderna föll rubeln kraftigt i måndags, i skuggan av börskraschen i Moskva på 12 procent. "


Dessa pengar kunde Putin ha tagit ur egen ficka, han har råd. Dessutom kunde de ha gått till att betala skadestånd till Ukraina för att man har stulit en del av deras land.
Det blir 36.000 kronor per invånare på Krim, men detta är bara en liten del av vad slutnotan för detta vansinne kommer att bli.

Om vi håller oss till fakta så har Krim aldrig varit en del av Ukraina och ca 90% av befolkningen på Krim vill lämna det sjunkande skeppet Ukraina. Och givetvis ska de få folkomrösta om att lämna Ukraina. Det var Krustjev som "gav" bort Krim till Ukraina under Sovjet-tiden. Till saken hör att han var från Ukraina..

Har du källa på att Putin skulle kunna betala ur egen ficka eller är det bara något du läst i AB?
2014-03-05, 10:47
  #5455
Medlem
KaosnegerMedKlubbas avatar
Den koleriske halvarmeniern Lavrov (eventuellt är han till andra genetiska hälften georgier, men det kan också vara så att hans mor var etniskt rysk men levde i den georgiska sovjetrepubliken) har ett hektiskt program i dag. Nu i Madrid för att tala med sin kollega, sedan till Paris för att tala med bl.a. Kerry. Han låtsas som om Ryssland inte har någon makt över de lokala scouter han insisterar är de som hotar och trakasserar ukrainarna på Krim.

http://www.bbc.com/news/world-europe-26445666

Citat:
Mr Lavrov says Russia cannot order "self-defence" forces in Crimea back to bases because they are not Russian forces - insisting that Russia cannot issue orders to "self-defence groups" formed by locals in Crimea.
2014-03-05, 10:49
  #5456
Medlem
KaosnegerMedKlubbas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Benny Hedning
Om vi håller oss till fakta så har Krim aldrig varit en del av Ukraina och ca 90% av befolkningen på Krim vill lämna det sjunkande skeppet Ukraina.

Krim har varit en del av den självständiga nationen Ukraina sedan Sovjetunionen imploderade.
Källa på att 90% av Krimborna vill lämna statsbildningen Ukraina?
2014-03-05, 10:52
  #5457
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Benny Hedning
Om vi håller oss till fakta så har Krim aldrig varit en del av Ukraina och ca 90% av befolkningen på Krim vill lämna det sjunkande skeppet Ukraina. Och givetvis ska de få folkomrösta om att lämna Ukraina. Det var Krustjev som "gav" bort Krim till Ukraina under Sovjet-tiden. Till saken hör att han var från Ukraina..

Har du källa på att Putin skulle kunna betala ur egen ficka eller är det bara något du läst i AB?

1. Huruvida skeppet kommer att sjunka är det ingen som vet, men det är ovanligt att så stora stater tillåts kapsejsa helt även om det är Ryssarna som står för både länspump, flytvästar, sidostöd och flytgördel idag. Vidare klarar de flesta stater att resa sig, med rätt styre. Personligen vill jag inte uttala mig om vad som är rätt då jag vet alldeles för lite om sådant, särskilt map. Ukraina. Men tydligen lovar de nya politikerna att allt ska skötas perfekt, dock oklart enligt vilken måttstock.

2. Det har nog inget med Chrustjevs härkomst att göra utan helt enkelt att de ville ha garanterad representation&insyn i Ukrainas lokala styre.

3. Han borde studera lite svensk historia om ekonomisk krigföring istället oavsett om det handlar om krig mot den egna ekonomin eller andra som vill påverka ekonomin. Bengt Dennis uttalande om att ifall 500% i ränta inte duger så använder jag flygvapnet är väl talande i sammanhanget. I det här fallet PW i DN väldigt vältalig http://www.dn.se/ledare/signerat/peter-wolodarski-the-sky-is-the-limit-sa-chefen-for-riksbanken/ särskilt i relationen till den omvända setup av 1990års scenario som de försökte sig på förra året, dvs. att övervärdera kronan istället för att undervärdera kronan.
__________________
Senast redigerad av BehindRayban 2014-03-05 kl. 10:54.
2014-03-05, 10:54
  #5458
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Benny Hedning
Om vi håller oss till fakta så har Krim aldrig varit en del av Ukraina och ca 90% av befolkningen på Krim vill lämna det sjunkande skeppet Ukraina. Och givetvis ska de få folkomrösta om att lämna Ukraina. Det var Krustjev som "gav" bort Krim till Ukraina under Sovjet-tiden. Till saken hör att han var från Ukraina..

Har du källa på att Putin skulle kunna betala ur egen ficka eller är det bara något du läst i AB?

Krim har varit en del av Ukraina sedan 1954 och dess gränser är erkända av FN. Om inte Putin visste att det han håller på med är Krim-inellt varför är då hans soldater maskerade?

Om man skulle resonera som du så finns det massor av områden i världen där man skulle rita om gränserna. Till exempel borde Sverige annektera Åland.

Putins eget land Ryssland består av en salig röra av Oblaster, Autonama regioner, Republiker och fan och hans moster. Det finns 5 språk som talas av mer än 1 miljon invånare. Bland annat Ukrainska. Tror du lille Puttin skulle ge bort en enda kvadratmeter av sitt eget lapptäcke utan att starta atomkrig?

Jag har inte läst om hans förmögenhet i AB men det finns många andra informationskällor och det råder ingen som helst tvekan om att Putin är otroligt rik och har mycket nära kontakter med maffia och oligarker. Vi såg bara under OS som kostade 350 miljarder kronor vilket är flera gånger mer än de senaste 10 vinter OS tillsammans och ändå fick många av arbetarna inte ens ut någon lön. Själva OS beräknas ha kostat högst 50% av pengarna, resten gick till oligarker och han själv.
Bara Putins eget armbandsur kostar 6 gånger hans egen årslön som president.
Här är ett exempel: http://www.celebritynetworth.com/articles/celebrity/how-vladimir-putin-stashed-away-a-secret-70-billion-personal-fortune/

Skärp dig!
__________________
Senast redigerad av climasol 2014-03-05 kl. 11:00. Anledning: Fel
2014-03-05, 11:05
  #5459
Medlem
fuckedupseriously2s avatar
Jag undrar hur man tänker att man ska införa sanktioner mot Ryssland? Vad tycker kineserna om sådant? Ryssarna har hundratals miljarder dollar i amerikanska statspapper och kineserna nån triljon dollar. Är väst verkligen i skick att hota med sanktioner? USA lånar ju av världen för att finansiera sin statsapparat. Vidare producerar ryssarna 13 % av världens olja i dagsläget och en massa av den gas Europa behöver.

Och hur står andra stora industriländer runtom i världen till allt detta?
2014-03-05, 11:09
  #5460
Medlem
Xunders avatar
Enligt Aftonbladet så har Ryska trupper slagit till och tagit över ukrainska luftvärnsbaser. Vad vore poängen med en sådan manöver ifall inte en invasion är på väg?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in