Citat:
Ursprungligen postat av
anteri17
SVT har ju inte direkt gått ut och sagt vilka toppåkare som är dopade. Förra programmet så tog man fram unik statistik och konfronterade vissa av dessa åkare med absurda blodvärden. Inte någonstans har man kallat dessa som dopade. Däremot har man haft med en oberoende expert som talar för sig. Det blir således oerhört fel att rikta kritik mot att SVT inte har tillräckliga bevis, när de inte ens tydligt har gått ut med att den och den är dopad. Man har helt sonika skapat en nödvändig debatt, och av detta har såklart åkare blivit misstänkta och ställda mot väggen. Men, återigen, man har inte kallat dem dopade. Det är en viktig skillnad.
Nej, man har inte sagt rakt ut att "han var dopad" men retoriken man använde och journalistiken var så plump och i princip så nära man kan komma en anklagelse utan att uttala orden, och det på i många fall väldigt klent underlag. Storlögnaren Kari-Pekka Kyrö som försök till trovärdig "rådgivare", den var fin. Ganska gulligt när de satt och mös tillsammans.
Jag upplevde det helt enkelt inte som grävande, objektiv journalistik utan som att det var förutbestämt att resultatet skulle vara sensationellt och världsunikt, oavsett vad man fann på vägen.
Men jag ska försöka se del 2 med öppet sinne och göra mig en ordentlig bedömning. Jag hoppas att det är proffsigare utfört den här gången.