Citat:
Ursprungligen postat av
-plopp-
Tack för infon!! Men du säger att du fick höra detta för ca 1,5 år sedan... Men nu är det väl så att kursplanen ändrades först HT 2013 - alltså senare än när du skrev uppsats? Frågan är om detta har ändrat något till det svårare?
Innan de ändrade kursplanen så ändrade de upplägget avseende examensarbetet. Tidigare var det ens handledare som även skulle bedöma ens uppsats, och minnet mitt sviktar lite, men detta kan även ha varit i samband med att SU fick kritik för uppsatserna som examensstudenterna levererade. Hur som helst ägde en förändring rum. Konsekvensen av den blev, i vart fall under min tid, inte så stor, och vad jag hört ifrån personer som gick lite senare så var den inte så stor för dem heller.
Citat:
Ursprungligen postat av
-plopp-
Nu när ni ändå verkar ha rätt bra koll på läget har jag en till fråga. Jag ska läsa två kurser som jag släpar med till våren: allmän rättslära och NEK. Jag har hört bra och dåligt om allmän rättslära på SU. Är det någon som har någon uppfattning?
Allmän rättslära är lite av en het potatis. Vissa hatar den innerligt, andra älskar den, och majoriteten känner sig väl lika likgiltig inför den som inför övriga kurser. Min enda egentliga reflektion kring kursen är att det inte är en traditionell juridisk kurs.
Vad gäller nationalekonomin så vet jag ingen som inte hatat den livsdödande besten. En bitter jävel står och säger bittra saker om bittra diagram. Och sen är det någon sport i att sätta juristjävlarna på plats genom att ge ytterst få AB. Lyckligtvis är/ska kursen bort.