Citat:
Ursprungligen postat av
WhenAllLightDies
Valentine II -

mohaha skönt att se att jag inte är den enda hahahaha
Som jag skrev innan för mig funkade BP bättre än IV. Ogillar söliga tanks (finner dock en viss charm hos dem) men kanske hade jag mest flyt i de mm jag hamnade i med BF. IV funkade bara inte.
Började köra med Pz 1c eller vad den lilla skiten heter, fan kung den är i bra mm med tier 3-4 vagnar. Så jävla irriterande att alla börjar jaga en när man dragit sig genom en flank mot arty.

Är inte heller något fan av slöa tanks, speciellt inte om de saknar krut i bössan som väger upp slöheten.
Pz 1c är ju lika OP på sitt sätt som T18. Riktigt äcklig tank att möta när en habil spelare är bakom spakarna, kulsprutan, farten och på det hygglig pansar för sin tier.
Själv har det blivit en massa nya tanks i veckan. Tiger II, Panter I, Jagdpanter och så då idag,
Rheinmetall Borsig Waffenträger. Den var till och med bättre än jag trodde, det är inte dess camouflage, skadan på bössan eller tornet, utan att den siktar in sig så in i helvette fort för att göra så mycket skada i jämförelse med de ryska monsterkanonerna.