Citat:
Ursprungligen postat av
Marlo.Stanfield
Jag var riktigt glad över att se OKC spela, sen valde man och satsa på Ibaka istället för att ge Harden kontraktet han ville ha.
Jag gillar Kevin Durant, det är inte det jag klagar på, känns bara som att han inte är den där spelaren som brinner för att bli bäst genom tiderna, den där elden man ser i Lebron och Kobe's ögon.
Som NBA åskådare så tycker jag att Durant är en ROLIGARE spelare att titta på än Lebron men jag hade alla dagar valt Lebron och 4 medelmåttor än Kevin Durant och 4 okej spelare om jag skulle byggt ett lag, Lebron känns som en spelare som höjer sina medspelare enormt mycket, det är det jag är tveksam till att KD kan göra.
Tvärtom faktiskt, spelare har alltid blivit sämre när de spelat med LeBron, väldigt bolldominant och passar i sista sekunden så han inte skadar sitt fg%
LeBron och fyra medelmåttor är bra i grundserien när det kommer till slutspel blev de alltid krossade (förutom 07 då han visserligen tog sig till final men pga ett east som var i samma klass som årets).
LeBron har blivit tråkigaste superstjärnan någonsin att titta på.
Sen har du rätt att man satsade på fel spelare men OKC är inget lag som har massiva sponsorkontrakt, kunde lika gärna gått åt helvete med Harden och även om det gått bra hade de hamnat en bra bit över luxury tax gränsen vilket de inte har råd med. Alla lag har inte råd att göra som Lakers/Nets/Knicks. Handlar om att prioritera och de ansåg att Ibaka var viktigare att ha än Harden.
Såg nu klart Lakers - C's spola över en del, men ville se Rondo back in action kul att han är tillbaka. Bra match av Marshall synd att jag börja hata honom efter att han inte hjälpte Nick Young bli attackerad av fem spelare medan han står och tittar på.
Har inget problem att Lakers förlorar matcher men alltid kul att vinna över Celtics.